2. 3. 2022

MEDIA NEWS

 MEDIA NEWS


YouTube for Android TV – Aplikácie v službe Google Play 

Americká videoplatforma YouTube v utorok zablokovala pre svojich užívateľov v Európe kanály ruských provládnych médií RT a Sputnik. Dôvodom je podľa jej predstaviteľov "prebiehajúca vojna na Ukrajine". TASR o tom informuje na základe správy agentúry AFP.
"S okamžitou platnosťou blokujeme YouTube kanály RT a Sputniku v celej Európe," uviedla táto dcérska spoločnosť firmy Google v e-maili, z ktorého cituje AFP.
Americká spoločnosť Meta, prevádzkovateľ sociálnej siete Facebook, ako aj Twitter v pondelok ohlásili kroky v boji proti dezinformáciám týkajúcim sa ruského útoku na Ukrajinu, ktoré sa objavujú na on-line platformách ruských štátom kontrolovaných médií.
Spoločnosť Meta obmedzí prístup k ruským štátnym médiám RT a Sputnik v celej Európskej únii, oznámil šéf pre globálne záležitosti Nick Clegg v pondelkovom príspevku na Twitteri. Dodal, že Meta tak reaguje na žiadosť zo strany vlád mnohých krajín a EÚ.
Twitter oznámil, že k príspevkom, v ktorých sa zdieľajú odkazy na ruské štátne médiá, pridá upozornenia a podnikne kroky na obmedzenie šírenia takéhoto obsahu.


Disney, Sony a Warner Bros v Rusku končia. Ich filmy si ruskí obyvatelia  neužijú - Svetapple.sk

Americké filmové spoločnosti Disney, Sony Pictures a Warner Bros pozastavujú uvádzanie svojich filmov v kinách v Rusku. Nasledujú tak príklad iných veľkých firiem, ktoré sa rozhodli stiahnuť sa z Ruska po tom, ako ruský prezident Vladimir Putin minulý týždeň – 24. februára – vydal rozkaz na inváziu na územie susedného štátu. V noci na utorok o tom informovala agentúra AFP.
"Vzhľadom na nevyprovokovanú inváziu na Ukrajinu a dramatickú humanitárnu krízu pozastavujeme uvádzanie kinofilmov v Rusku, vrátane pripravovaného filmu Turning Red od Pixaru," uviedlo štúdio Disney vo svojom vyhlásení.
Dodalo, že ďalšie rozhodnutia budú závisieť od vývoja situácie. Nateraz Disney – vzhľadom na rozsah vznikajúcej utečeneckej krízy – pracuje s partnermi z mimovládnych organizácií na poskytovaní pomoci vojnovým utečencom.
Spoločnosť Sony Pictures tiež uviedla, že pozastaví plánované filmové premiéry v Rusku vrátane pripravovaného titulu Morbius.
Niekoľko hodín po oznámení rozhodnutia štúdia Disney spoločnosť Warner Bros oznámila, že pozastavuje uvedenie svojho celovečerného filmu The Batman v Rusku. Premiéra v Rusku bola naplánovaná na tento piatok.
Táto správa prišla po tom, ako streamovacia služba Netflix potvrdila, že navzdory zákonu platnému od 1. marca ruskú štátnu propagandu vysielať odmieta. Uvedená právna norma vyžaduje, aby streamovacie služby, ktoré v priebehu jedného dňa využije viac ako 100.000 používateľov, mali v ponuke 20 hlavných ruských federálnych televíznych kanálov, z ktorých mnohé vysielajú kremeľskú propagandu.
"Vzhľadom na súčasnú situáciu nemáme v pláne pridať tieto kanály do našej služby," povedal hovorca Netflixu pre magazín Hollywood Reporter.
Netflix odmietol komentovať, či mala vojna na Ukrajine vplyv na jeho plány expanzie v Rusku.
Z Ruska sa po začatí invázie na Ukrajinu stiahli už viaceré nadnárodné spoločnosti. Spoločnosti Facebook, Twitter a Microsoft podnikli v pondelok kroky na obmedzenie šírenia informácií zo spravodajských kanálov pridružených k ruskej vláde.
Pre ešte drastickejší krok sa rozhodli britské ropné spoločnosti BP a Shell, ktoré oznámili, že sa zriekajú svojich podielov v spoločných projektoch s ruskými ropnými gigantmi.

           Russia adopts draft law on "sovereign Internet" - Russian State Duma adopts  law on "sovereign Internet" - 112.international

Rusko sa rozhodlo zablokovať nezávislú ruskú televíznu stanicu Dožď a liberálnu rozhlasovú stanicu Echo Moskvy, pretože poskytujú "zámerne nepravdivé informácie" o ruskej invázii na Ukrajine. Informovala o tom v utorok agentúry AFP a AP.
Ruská generálna prokuratúra požiadala ruský regulačný úrad o "obmedzenie prístupu" k spomínaným médiám, pretože uverejňujú materiál s výzvami na "extrémistickú činnosť" a "cielene a systematicky" publikujú "zámerne nepravdivé informácie o činnosti ruských vojakov počas špeciálnej operácie" na Ukrajine.
Podľa agentúry AFP boli webové stránky oboch týchto staníc v Rusku nedostupné už krátko po tom, ako ruská prokuratúra zverejnila k veci vyhlásenie.
Alexej Venediktov, šéfredaktor rozhlasovej stanice Echo Moskvy, ktorá je jednou z najstarších ruských rozhlasových staníc, na sociálnej sieti Telegram uviedol, že stanica bola stiahnutá z vysielania.
K tomu kroku pristúpili ruské orgány šesť dní po tom, ako ruská armáda napadla susednú Ukrajinu, pričom násilie v poslednom čase eskaluje najmä v hlavnom meste Kyjev a v druhom najväčšom meste Charkov, píše AFP.
Po tom, ako ruský prezident Vladimir Putin minulý štvrtok (24. februára) skoro ráno oznámil, že ruská armáda začala "špeciálnu vojenskú operáciu" na Ukrajine, upozornila Ruská Federálna služba pre dozor v oblasti telekomunikácií, informačných technológií a masmédií (Roskomnadzor) ruské média na to, že zverejňujú "nepresné informácie" o udalostiach na Ukrajine. Nariadila im, aby odstránili správy, ktoré vojenskú operáciu Ruska na Ukrajine označujú za "napadnutie, inváziu alebo vyhlásenie vojny" s tým, že v opačnom prípade im hrozí zablokovanie a pokuta.

EÚ zakáže ruskú spravodajskú televíziu RT aj agentúru Sputnik

Európska únia v utorok rozhodla o zákaze vysielania ruských štátnych médií RT (Russia Today) a Sputnik v EÚ.

Copyright © TASR 2022

 Ruské rakety zasiahli televíznu vežu v ​​Kyjeve, päť ľudí zomrelo - TA3


Ruské sily zasiahli televíznu vežu v ukrajinskom Kyjeve, čo z časti narušilo vysielanie. Ukrajinská záchranná služba informovala, že pri útoku zahynulo päť ľudí. Výbuch poškodil aj neďaleký pamätník Babyn Jar, ktorý pripomína vyvraždenie viac ako 33-tisíc Židov počas druhej svetovej vojny v roku 1941. Informuje o tom spravodajský portál BBC.
Ruské ministerstvo obrany skôr počas utorka varovalo Kyjevčanov, že sa pripravuje zaútočiť na ciele v ukrajinskej metropole.

 

©2022, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.