20. 6. 2022

MEDIA NEWS

MEDIA NEWS


Európska vysielacia únia – Wikipédia
Ukrajina by mala usporiadať budúci ročník pesničkovej súťaže Eurovízia. Uviedol to v sobotu britský premiér Boris Johnson, informuje TASR na základe správy tlačovej agentúry Reuters.
Johnson tak reagoval na piatkové vyjadrenie organizátora tejto súťaže, Európskej vysielacej únie (EBU), že Eurovízia by sa na budúci rok mohla konať v Británii. Ukrajina ako tohtoročný víťaz totiž podľa EBU nie je za súčasných okolností schopná usporiadať takéto medzinárodné podujatie.
V tohtoročnej edícii tejto pesničkovej súťaže v talianskom Turíne triumfovala ukrajinská skupina Kalush Orchestra so skladbou "Stefanija". Podľa tradície je hostiteľskou krajinou nasledujúceho ročníka súťaže vždy víťaz z predchádzajúceho roka.
"Samozrejme, bol by som rád, keby to bolo v našej krajine, ale faktom je, že oni zvíťazili a zaslúžia si to usporiadať. Verím, že to môžu urobiť a mali by to urobiť," povedal Johnson po návrate z Ukrajiny.
Kyjev alebo akékoľvek iné bezpečné ukrajinské mesto by bolo podľa britského premiéra skvelým miestom na organizáciu takéhoto podujatia.
"Bude to až o rok, na Ukrajine to bude v čase konania Eurovízie v poriadku a dúfam, že Ukrajinci dostanú možnosť organizovať toto podujatie," dodal Johnson.
S rozhodnutím EBU nesúhlasí ani Ukrajina. Ukrajinský minister kultúry Olexandr Tkačenko v piatok uviedol, že bude požadovať zmenu tohto rozhodnutia, pretože verí, že jeho krajina bude schopná splniť všetky záväzky vyplývajúce z organizácie takéhoto podujatia.

 

Copyright  © TASR 2022

 


Britského novinára Doma Phillipsa a experta na domorodé obyvateľstvo Bruna  Pereiru | Bleskovky.sk
Brazílska federálna polícia oznámila, že v súvislosti so smrťou britského novinára Doma Phillipsa a brazílskeho experta na domorodé obyvateľstvo Bruna Pereiru zatkla troch ľudí. Pozostatky oboch mužov našli tento týždeň v odľahlej časti Amazónie, pričom podľa pitvy bola táto dvojica zastrelená.
Oboch naposledy videli 5. júna, keď sa plavili loďou po rieke Itaquai, blízko vstupu do domorodé územie Valle del Javari blízko hraníc s Peru a Kolumbiou. Pozostatky sa našli v stredu po tom, ako sa rybár Amarildo da Costa de Oliveira priznal, že zabil 57-ročného Phillipsa aj o 16 rokov mladšieho Pereiru. Priviedol políciu na miesto, kde sa pozostatky našli. Policajtom povedal, že na spáchanie trestného činu použil strelnú zbraň.
Úrady uviedli, že hlavná línia policajného vyšetrovania poukázala na medzinárodnú sieť, ktorá platí chudobným rybárom za nelegálny rybolov v rezervácii Valle del Javari, ktorá je druhým najväčším domorodým územím Brazílie.
Pereira, ktorý predtým viedol miestny úrad federálnej domorodej agentúry, známej ako FUNAI, sa zúčastnil na niekoľkých operáciách proti nezákonnému rybolovu. Ten majú v tejto oblasti povolený iba miestni domorodci.

 

©2022, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.

 Kate Bush reaches UK No 1 with Running Up That Hill after 37 years | Kate  Bush | The Guardian

Britská speváčka Kate Bushová sa dostala na čelo britského rebríčka najpredávanejších populárnych songov s piesňou Running Up That Hill z roku 1985 vďaka najnovším pokračovaním mysteriózneho seriálu Stranger Things z produkcie streamovacej služby Netflix. Pieseň sa po prvom vydaní dostala na tretiu priečku britskej hitparády, ale teraz si našla novú fanúšikovskú základňu medzi mladými vďaka seriálu, ktorého dej sa odohráva vo fiktívnom meste Hawkins v štáte Indiana. Pieseň z albumu Hounds of Love sa dobre umiestnila v rebríčkoch v niekoľkých ďalších krajinách vrátane Spojených štátov po tom, čo mali na konci mája premiéru epizódy zo štvrtej sezóny seriálu Stranger Things. "Je veľmi dojemné, že pieseň bola tak vrelo prijatá, najmä keď je to vďaka mladým fanúšikom, ktorí ten program milujú," uviedla speváčka tento mesiac vo vyhlásení. Bushová sa preslávila ako 19-ročná v roku 1978 svojim debutovým singlom Wuthering Heights, keď zaujala svojim unikátnym hlasom a expresívnymi tanečnými kreáciami.

Copyright  © ČTK 2022