13. 9. 2022

Zomrel Jean-Luc Godard

 Zomrel Jean-Luc Godard

Jean Luc Godard 

Zomrel jeden z najvýznamnejších predstaviteľov francúzskej novej vlny, filmový režisér a teoretik Jean-Luc Godard. Mal 91 rokov.

Autor filmov Na konci s dychom či Bláznivý Petříček je považovaný za klasika svetovej kinematografie a inovátora filmovej reči, ktorý svojimi experimentmi ovplyvnil celé generácie svojich nasledovníkov. 

Godard začínal v 50. rokoch ako filmový kritik v časopise Cahiers du cinéma spoločne s ďalšími režisérmi, ktorí v 60. rokoch vytvorili hnutie označované ako francúzska nová vlna - s Françoisom Truffautom, Érikom Rohmerom, Claudom Chabrolom a ďalšími. 

Godardova snímka U konca s dychom natočená v roku 1960 je považovaný za kľúčový film novej vlny a preslávil vtedy začínajúceho Jeana-Paula Belmonda, ktorý hral hlavnú úlohu s Jean Sebergovou. K spolupráci s Belmondom sa Godard vrátil v roku 1965 v Bláznivom Petříčkovi, kde hlavnú ženskú rolu hrala vtedajšia Godardova manželka Anna Karina. Tá sa objavila v rade najslávnejších Godardových filmov 60. rokov ako Alphaville, Žiť svoj život či Banda pre seba. 

V roku 1963 v ďalšom klasickom Godardovom filme Pohŕdanie, natočeného podľa predlohy Alberta Moraviu, hrala hlavnú úlohu Brigitte Bardotová. Godard vo svojich najslávnejších filmoch 60. rokov posúval hranice filmovej reči a snažil sa boriť doterajšie filmové konvencie - v práci kamery, strihu aj dialógu.

 

Zdroj: ČTK