22. 9. 2023

MEDIA NEWS

 MEDIA NEWS 

Google


Spoločnosť Google podniká jeden z posledných pokusov, ako sa vyhnúť miliardovej pokute od Európskej únie (EÚ). V odvolacom konaní pred Súdnym dvorom EÚ (ESD), ktoré sa začalo v utorok, prevádzkovateľ rovnomerného internetového vyhľadávača argumentuje, že protimonopolné orgány Únie mu dostatočne nepreukázali údajné obchodné praktiky poškodzujúce hospodársku súťaž. TASR o tom informuje na základe správy agentúry Reuters.
Rozhodnutie ESD sa očakáva do niekoľkých mesiacov. Komisárka EÚ pre hospodársku súťaž Margrethe Vestagerová v roku 2017 nariadila Googlu zaplatiť 2,42 miliardy eur. Google sa proti rozhodnutiu odvolal, Všeobecný súd EÚ však jeho sťažnosť pred dvoma rokmi zamietol. Celkovo musel Google za konanie poškodzujúce hospodársku súťaž v Európe v uplynulom desaťročí zaplatiť 8,25 miliardy eur.
Právny zástupca spoločnosti Google Thomas Graf v aktuálnom konaní pred ESD argumentoval, že nerovné zaobchádzanie s konkurenciou nie je to isté ako obmedzovanie súťaže. "Spoločnosti si nekonkurujú tým, že zaobchádzajú so svojimi konkurentmi rovnako," poznamenal Graf. Právny zástupca Európskej komisie (EK) Fernando Castillo de la Torre tento argument odmietol.
Google síce má právo používať svoje algoritmy tak, aby sa výsledky vyhľadávania, ktoré sú pre používateľov menej relevantné, umiestňoval na nižších miestach v zoznamoch výsledkov, avšak využíval svoje dominantné postavenie v oblasti vyhľadávania na internete tak, aby zvýraznil vlastné služby a ponuky v cenových porovnávaniach, konštatoval de la Torre.

                               Kalle Sandhammar (@sandhammar) / X

Šéf švédskej verejnoprávnej vzdelávacej spoločnosti UR Kalle Sandhammar v utorok reagoval na výhrady členov maďarskej vlády ku kritike demokracie v Maďarsku, ktorá bola zverejnená vo Švédsku. Krátky film bol natočený v roku 2019, avšak z nejakého dôvodu ho maďarská vláda objavila až teraz a momentálne ho využíva na kladenie nových prekážok vstupu Švédska do NATO, píše server hvg.hu. Informuje o tom spravodajca TASR v Budapešti.
Predseda maďarského parlamentu László Kövér v súvislosti s videom minulú sobotu (16.9.) pre komerčnú televíziu HírTV povedal, že Maďarsko nepotrebuje takýchto spojencov, a že nie je isté, že Maďarsko musí ratifikovať vstup Švédska do NATO.
Sandhammar v rozhovore pre britský denník Financial Times uviedol, že je potešujúca skutočnosť, že maďarskí politici sledujú vysielanie UR. Podotkol tiež, že je "hlboko ignorantské myslieť si, že švédski politici kontrolujú obsah vysielania UR". Švédske ministerstvo zahraničných vecí sa k tejto záležitosti pre maďarský server nechcelo vyjadriť.
Otázka ratifikácie vstupu Švédska do NATO sa ťahá už takmer rok, neschválili ju už iba turecký a maďarský parlament. Zatiaľ čo Turci poukazujú na švédsku podporu kurdského separatizmu, stále nie je jasné, čo by mali Švédi urobiť pre to, aby ratifikáciu podporila Budapešť, dodáva hvg.hu. 


                   Magnát Rupert Murdoch končí vo vedení spoločností Fox a News Corp – Správy


Mediálny magnát Rupert Murdoch odstupuje z vedenia materskej spoločnosti televízie Fox a multimediálneho holdingu News Corp. Murdoch sa stane emeritným predsedom predstavenstiev oboch spoločností. Vedenie firiem prevezme jeho syn Lachlan. TASR informuje podľa správy agentúry AP.
"Sme vďační, že bude slúžiť ako emeritný predseda predstavenstva, pričom vieme, že obom spoločnostiam bude poskytovať cenné rady," uviedol Lachlan Murdoch.
Murdoch založil okrem spravodajskej televízie Fox News aj televíznu sieť Fox, ktorá ako prvá úspešne konkurovala takzvanej veľkej trojke ABC, CBS a NBC. Taktiež je vlastníkom denníkov The Wall Street Journal a New York Post.
Dnes už 92-ročný magnát je považovaný za mocnú postavu v konzervatívnom svete. Prispela k tomu najmä spravodajská televízia Fox News, ktorá začala vysielať v roku 1996 a značne ovplyvnila televízny biznis aj politiku v USA. Fox News často stiera hranice medzi spravodajstvom a komentárom. Ako tvrdí AFP, uprednostňuje najmä postavy z prostredia pravice, ktoré "občas ignorovali fakty pri presadzovaní straníckych naratívov".
V liste zamestnancom Murdoch prisľúbil, že sa bude naďalej angažovať vo Foxe a televízii ponúkať svoje nápady. "Naše spoločnosti sú spoločenstvami a ja budem ich aktívnym členom. Kritickým okom budem sledovať naše vysielanie a s veľkým záujmom budem čítať naše noviny, webové stránky a knihy," napísal v liste.
Zatiaľ nie je známe, prečo Murdoch ohlásil svoj koniec práve teraz. AP to označuje za iróniu, pretože o niekoľko dní má vyjsť kniha s názvom "Koniec Fox News" od jeho životopisca Michaela Wolffa. Autor v knihe špekuluje, čo sa stane so sieťou po odchode "patriarchu."

Copyright  © TASR 2023

 How ChatGPT really works in SIMPLE WORDS (and pictures) – THE MIGHTY DATA

Známi americkí spisovatelia George R. R. Martin či John Grisham žalujú spoločnosť OpenAI za porušenie autorských práv pri učení jej chatbota ChatGPT. Informuje o tom spravodajský portál BBC.
Žalobu na federálnom súde na Manhattane podal Authors Guild (Spolok autorov). Okrem zmienených spomína aj spisovateľov ako Jonathan Franzen, Jodi Picoult a George Saunders.
Spoločnosť Open AI sa podľa žaloby angažuje v „systematickej krádeži masového rozsahu“. Tvrdí, že ChatGPT dostával údaje z kníh chránených autorským právom bez súhlasu autorov, sčasti preto, že bol schopný poskytnúť ich presné zhrnutia. Žaloba poukázala aj na širšie obavy v mediálnom priemysle - že tento druh technológie „vytláča obsah, ktorého autorom je človek“.
OpenAI uviedla, že rešpektuje práva autorov a verí, že „by mali mať prospech z technológie umelej inteligencie“. „Vedieme produktívne rozhovory s mnohými tvorcami z celého sveta, vrátane Authors Guild, a spolupracujeme na tom, aby sme pochopili a prediskutovali ich obavy týkajúce sa umelej inteligencie,“ vyjadril sa hovorca spoločnosti s tým, že veria, že budú pokračovať v hľadaní vzájomne výhodných spôsobov spolupráce.
Autori podali žalobu po tom, čo podobné právne kroky podnikla v júli komička Sarah Silverman. V tom istom mesiaci autori ako Margaret Atwood a Philip Pullman podpísali otvorený list vyzývajúci spoločnosti v oblasti umelej inteligencie, aby ich kompenzovali za využívanie ich diel.
ChatGPT a ďalšie veľké jazykové modely sa „učia“ analýzou obrovského množstva údajov, ktoré sa často získavajú online, pripomína BBC.

©2023, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.