2. 2. 2008

MEDIA NEWS

MEDIA NEWS
MTV Networks predstavila v prvej polovici januára dva nové virtuálne svety, ktoré sú prepojené na úspešné reality show „Bob and Big“ a „Life of Ryan“. Do centra diania dáva MTV Networks virtuálnu verziu skate parku. Virtuálny skate park vznikol na základe rozšírenia spolupráce so spoločnosťou Makena Technologies, ktorá sa podieľala aj na vytvorení ďalších virtuálnych svetov z produkcie MTV – Laguna Beach a Pimp my Ride. Virtuálny skate park umožňuje avatarom využívať jednotlivé prekážky umiestnené v rámci skate parku presne tak, ako je to v reálnom svete. Virtuálny skate park poslúži aj ako miesto rôznych virtuálnych skateboardingových súťaží a exhibícií a užívatelia si tu okrem toho budú môcť pozrieť aj najnovšie epizódy s reality show „Bob and Big“ a „Life of Ryan“.
Najväčší svetový výrobca softvéru Microsoft v piatok potvrdil, že podal ponuku na prevzatie internetovej spoločnosti Yahoo v hodnote 44,6 mld. USD. Americký Microsoft, ktorý za Yahoo chce zaplatiť v hotovosti a akciách, ponúkol 31 USD za jednu akciu Yahoo. Táto suma zahŕňa až 62-percentnú prémiu voči jej štvrtkovej uzatváracej cene na burze Nasdaq."Voči firme Yahoo máme veľký rešpekt a spoločne môžme ponúknuť oveľa zaujímavejšie produkty zákazníkom, vydavateľom či inzerentom. Zároveň získame lepšiu konkurenčnú pozíciu na trhu s on-line službami," povedal Steve Ballmer, generálny riaditeľ Microsoftu. Nikoho z vedenia spoločnosti Yahoo sa agentúre Reuters nepodarilo zastihnúť na komentovanie tejto informácie. Microsoft dodal, že identifikoval už štyri oblasti, v ktorých by vzájomným zlúčením vznikli synergie vo výške minimálne 1 mld. USD ročne. Akcie Yahoo na túto informáciu reagovali prudkým 56-percentným nárastom.
David Hicks v Kosove
Austrálsky štátny príslušník David Hicks, ktorý si v americkom väzení v Guantáname na Kube a neskôr na území Austrálie odsedel celkom šesť rokov za podporu terorizmu, dostáva z viacerých krajín sveta lukratívne ponuky na podrobné vylíčenie svojich zážitkov. Podľa denníka The Australian, citovaného agentúrou Reuters, nadviazalo v uplynulých týždňoch s právnym zástupcom bývalého nedobrovoľného obyvateľa Guantánama kontakt približne tridsať austrálskych a zahraničných televíznych staníc a vydavateľstiev. Platné austrálske zákony nepovoľujú odsúdencom profitovať zo svojich deliktov a tak je viac ako pochybné, že by David Hicks za spoluprácu s médiami a vydavateľstvami mohol dostať akékoľvek peniaze. Davidov otec Terry Hicks austrálskemu denníku povedal, že jeho syn by väčšinu peňazí, získaných za zverejnenie svojich zážitkov, venoval na charitatívne účely. Určite by si však ponechal sumu, ktorá by ho mohla odškodniť za šesť rokov odňatia slobody. David Hicks, ktorého z austrálskeho väzenia prepustili vlani v decembri, žije v súčasnosti vo svojom rodnom meste Adelaide. V Guantáname strávil Hicks päť rokov. Do 26. marca má zakázané hovoriť s predstaviteľmi médií.

Copyright © TASR 2008
Ritva Santavuoriová
Fínska rada pre mediálnu etiku v piatok napomenula verejnoprávnu televíziu za odvysielanie diskusie, počas ktorej odznelo, že stará matka amerického prezidentského kandidáta Baracka Obamu pripomína gorilu. Bývalá prokurátorka Ritva Santavuoriová 11. januára spolu s ďalšími diskutujúcimi vystúpila v programe, ktorý sa venoval kampani pred americkými prezidentskými voľbami. Počas diskusie na pôde verejnoprávnej stanice TV1 vyhlásila, že stará matka amerického demokratického politika Obamu z otcovej strany je "odporná", "negroidná" a vyzerá ako "gorila". Santavuoriová sa za svoje výroky následne ospravedlnila a poľutovanie nad incidentom vyslovila aj televízia. Predstavitelia stanice na svoju obhajobu uviedli, že diskusiu vysielali naživo a nemali možnosť ju cenzurovať. Fínska Rada pre masmédiá, ktorá monitoruje dodržiavanie etických štandardov v médiách, však konštatovala, že televízia nesie plnú zodpovednosť za svoje programy bez ohľadu na to, či sa vysielajú naživo alebo zo záznamu. Senátor za štát Ilinois Barack Obama sa narodil v roku 1961 ako syn americkej matky a otca z Kene. O získanie nominácie Demokratickej strany do prezidentských volieb bojuje so senátorkou a bývalou prvou dámou Hillary Clintonovou. Ak Obama v novembrových prezidentských voľbách uspeje, stane sa prvým čiernym prezidentom Spojených štátov.
Novú sériu populárneho seriálu Nezvestní si budú môcť diváci pozrieť už dvadsaťštyri hodín po jej premiére v USA. Umožňuje to zmluva, ktorú podpísala spoločnosť Disney a francúzska televízna stanica TF1. Fanúšikovia budú mať možnosť zakúpiť si originálnu verziu z titulkami na stránke www.tv1vision.fr. Ide o prvý prípad, keď televízna spoločnosť ABC, ktorej patria práva na seriál, umožnila jeho dostupnosť na medzinárodnom televíznom trhu v takom krátkom čase.