7. 4. 2013

MEDIA NEWS

MEDIA NEWS


Po roku pôsobenia končí vo funkciách hovorcu vlády ČR i riaditeľa Tlačového odboru Úradu vlády ČR Michal Schuster, ktorý podľa vlastných slov odchádza na vlastnú žiadosť a bude sa venovať akademickej činnosti. Informoval o tom dnes internetový server Novinky.cz.
Na čele tlačového odboru vystriedal Schustera už vo štvrtok niekdajší moderátor Českej televízie Jan Hrubeš, ktorý prevezme i funkciu hovorcu kabinetu, keď ho schváli česká vláda. Dovtedy, pravdepodobne do stredajšieho zasadania vlády, zostane hovorcom ešte Schuster.
Hrubeš sa stane už štvrtým hovorcom vlády premiéra Petra Nečasa za tri roky po Martinovi Kupkovi, Janovi Osúchovi a Michalovi Schusterovi.


Štyroch talianskych novinárov uniesli v sýrsko-tureckom pohraničí rebeli, údajne blízki teroristickej sieti al-Káida. Príčinou bol fakt, že skupinka nakrúcala ich vojenskú základňu, informovali dnes aktivisti sýrskej opozície.
Taliansky rezort zahraničných vecí v Ríme potvrdil únos štvorice a zriadil krízový štáb, ktorého cieľom bude krajanov dostať v zdraví čo najskôr do vlasti. Ministerstvo súčasne vyzvalo k maximálnej zdržanlivosti.
Tlačová agentúra ANSA priniesla s odvolaním sa na sýrskych rebelov informáciu, že novinárov v krátkom čase prepustia na slobodu a odprevadia do Turecka.
Unesení, ktorými sú reportér verejnoprávnej televízie RAI, sýrsko-taliansky žurnalista na voľnej nohe, ako aj filmár-dokumentarista a fotograf, pracovali v Sýrii podľa talianskych médií od utorka. Ich stopa sa stratila vo štvrtok.
Iba na Veľký piatok sa terčom ostreľovača v Aleppe stal dlhoročný spravodajca prvého programu nemeckej verejnoprávnej televízie ARD Jörg Armbruster, ktorého museli kvôli vážnemu zraneniu urgentne operovať, pripomína tlačová agentúra DPA.

Copyright © TASR 2013
 Káhirský súd v sobotu zmietol zo stola návrh zakázať populárnu komediálnu reláciu v hlavnej úlohe s komikom Básimom Júsufom a odobrať licenciu stanici, ktorá jeho program vysiela. Súd tak odmietol petíciu za zrušenie programu, ktorú predložil nezávislý advokát. Obvinenia voči Júsufovi zo strany prokuratúry však stále ostávajú v platnosti. Týkajú sa ohrozovania verejnej bezpečnosti, urážky islamu a prezidenta Muhammada Mursího. Populárneho komika preto minulý týždeň niekoľko hodín vypočúvali a deň na to prepustili na kauciu.
Na Júsufov satirický program s názvom Šou bolo podaných viacero sťažností. Júsuf, ktorý je známy svojím ostrým jazykom, si často robí vtipy z vládnucich islamistov, a najmä z prezidenta. V poslednej dobe sa v Egypte čoraz častejšie vyskytujú žaloby proti umelcom či novinárom za neprimerané výroky, čo spochybňuje dodržiavanie slobody slova v africkej krajine. V tej pred viac ako dvoma rokmi padol režim autoritatívneho prezidenta Husního Mubaraka, čo umožnilo komikovi vysielať jeho šou.

Nemecký ústavný súd v sobotu potvrdil, že sa naň obrátil turecký denník Sabáh, ktorému sa nepozdáva fakt, že tureckí novinári sa nebudú môcť zúčastniť na súdnom procese s členkou neonacistickej bunky Beate Zschäpeovou. Ten by mal začať v apríli v Mníchove a preto sa ústavný súd sídliaci v Karlsruhe podľa jeho hovorcu pokúsi vyniesť verdikt ešte pred jeho otvorením. Podľa nemeckých médií má sťažnosť dobré šance na úspech a poukazujú na precedens v súvislosti s procesom s bývalým východonemeckým lídrom Erichom
Nemecká vláda koncom marca vyjadrila vieru, že sa nájde spôsob, ako zabezpečiť tureckým médiám účasť na proces s líderkou neonacistickej bunky, ktorej obeťami boli v drvivej väčšine Turci. Tamojšie médiá však nedostali akreditácie na aprílový začiatok. Vláda kancelárky Angely Merkelovej sa však podľa ministerstva zahraničných vecí bude snažiť docieliť zmenu tohto stavu, keďže má pochopenie pre "citlivosť a dôležitosť celého procesu" pre prevažne moslimskú krajinu. V mníchovskej súdnej sieni je však počet miest obmedzený, pričom najpredávanejší denník Bild sa už ponúkol, že svoje miesto prepustí tureckému denníku Hurrijet. Hovorca súdu to však zamietol.
Členku nemeckej neonacistickej bunky v novembri obvinili z podielu na desiatich vraždách v rozmedzí rokov 2000 až 2007. Informácie o konaní Beate Zschäpeovej a jej komplicov koncom roka 2011 šokovali nemeckú spoločnosť. Obeťami ich vraždenia boli v drvivej väčšine majitelia obchodov tureckého pôvodu. Nemecká vláda v súvislosti s odhalením priznala vážne pochybenia bezpečnostných zložiek, čo Merkelová označila za "hanbu pre celé Nemecko". Minulý rok sa objavili informácie o existencii písomného kontaktu medzi Zschäpeovou a nórskym masovým vrahom Andersom Breivikom.

© 2013, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.