31. 1. 2015

MEDIA NEWS

MEDIA NEWS

Ukrajinské bezpečnostné zložky zadržali dve novinárky ruskej televízie Lifenews pre podozrenie zo špionáže. Prokremeľská stanica to dnes oznámila na svojej webovej stránke, informovala agentúra DPA.
Reportérky obviňujú z ohrozovania národnej bezpečnosti, zdôvodnila ich zatknutie ukrajinská tajná služba. Z krajiny by ich mali zakrátko vyhostiť a vstup na Ukrajinu budú mať zakázaný na päť rokov.
Ruské ministerstvo zahraničných vecí žiadalo okamžité prepustenie oboch žien s tým, že nejde o prvý prípad, keď ruským novinárom na Ukrajine bránia v ich práci.

Copyright © TASR 2015


Marocký týždenník Al-Vatán Al-an na titulnej stráne svojho najnovšieho vydania, ktoré zverejnili vo štvrtok, vydal fotomontáž zobrazujúcu francúzskeho prezidenta Francoisa Hollanda ako niekdajšieho vodcu nacistického Nemecka Adolfa Hitlera. Na dobovom zábere má Hollande prirobené fúziky. Na titulke je aj otázka - "Urobia Francúzi moslimom to isté, čo urobili nacisti Židom?" Spravodajský portál France24 v piatok cituje slová šéfredaktora týždenníka Abda Ibrrahíma Arírího hovoriaceho, že fotomontáž je reakciou na tvrdé zásahy francúzskych orgánov voči moslimom žijúcim vo Francúzku po januárovej smrteľnej streľbe v parížskej redakcii týždenníka Charlie Hebdo. Podľa jeho slov "marockí moslimovia vo Francúzsku prežívajú peklo".
Arírí však odmietol možnosť stíhania za urážku Hollanda. Podľa jeho slov ide o slobodu prejavu podobnú tej, akej sa tešia francúzski novinári karikujúci islamského proroka Mohameda. Ako povedal, "prečo by sme nemohli urobiť to isté francúzskej hlave štátu". Arírí sa taktiež vyjadril, že to je "iba malá časť" z toho, čo si Hollande pre zlyhanie pri zaistení bezpečnosti moslimov v porovnaní so Židmi zaslúži.

©2015, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.