18. 1. 2016

Critics' Circle Film Awards

Critics' Circle Film Awards


Austrálsko-americkú postapokalyptickú snímku Mad Max: Zbesilá cesta vyhlásili na 36. ročníku odovzdávania cien Združenia londýnskych filmových kritikov a kritičiek (London Film Critics' Circle - LFCC) za film roka, pričom ďalšiu cenu si pripísala v kategórii Režisér roka, v ktorej triumfoval George Miller.


Tri ocenenia získala v nedeľu v londýnskom hoteli May Fair dráma 45 rokov, ktorá uspela v kategóriách Britský/írsky film roka, Herec roka (Tom Courtenay) a Herečka roka (Charlotte Rampling). Cenu pre herečku vo vedľajšej úlohe získala Kate Winslet za životopisnú snímku Steve Jobs, v mužskej kategórii ocenili Marka Rylancea za Most špiónov. Tom Hardy sa stal najlepším britským alebo írskym hercom, a to za výkony v snímkach Legendy zločinu, London Road, Mad Max: Zbesilá cesta a Revenant Zmŕtvychvstanie, za najlepšiu britskú alebo írsku herečku vyhlásili Saoirse Ronan (Brooklyn a Lost River) a v kategórii Mladý britský/írsky umelec alebo umelkyňa roka zvíťazila osemnásťročná Maisie Williams (The Falling).


Cudzojazyčným filmom roka sa stal britsko-dánsky dokument Podoba ticha režiséra Joshuu Oppenheimera, cenu pre dokumentárny film roka získala snímka Amy v réžii Asifa Kapadiu a v kategórii Britský/Írsky krátky film roka triumfoval Stutterer režiséra a scenáristu Benjamina Clearyho. Josha Singera a Toma McCarthyho ocenili za scenár drámy Sledovačka, Cenu Philipa Frencha za prielom britského/írskeho filmára alebo filmárky dostal John Maclean za snímku Slow West a kameraman Ed Lachman získal za prácu na dráme Carol ocenenie za technický výkon. Cenu Dilys Powell za prínos filmovej tvorbe si z rúk Judi Dench prevzal Kenneth Branagh.
Prehľad víťazov a víťaziek 36. ročníka cien Združenia londýnskych
filmových kritikov a kritičiek (London Film Critics' Circle - LFCC):


Film roka: Mad Max: Zbesilá cesta
Britský/Írsky film roka: 45 rokov
Cudzojazyčný film roka: Podoba ticha
Dokumentárny film roka: Amy
Režisér roka: George Miller - Zbesilá cesta
Scenárista roka: Josh Singer a Tom McCarthy - Sledovačka
Herec roka: Tom Courtenay - 45 rokov
Herečka roka: Charlotte Rampling - 45 rokov
Herec vo vedľajšej úlohe: Mark Rylance - Most špiónov
Herečka vo vedľajšej úlohe: Kate Winslet - Steve Jobs
Britský/Írsky herec roka: Tom Hardy - Legendy zločinu, London Road, Mad Max: Zbesilá cesta, Revenant Zmŕtvychvstanie
Britská/Írska herečka roka: Saoirse Ronan - Brooklyn, Lost River
Mladý britský/írsky umelec alebo umelkyňa roka: Maisie Williams - The Falling
Cena Philipa Frencha za prielom britského/írskeho filmára alebo filmárky: John Maclean - Slow West
Britský/Írsky krátky film roka: Stutterer - Benjamin Cleary
Cena za technický výkon: Ed Lachman (kamera) - Carol
Cena Dilys Powell za prínos filmovej tvorbe: Kenneth Branagh©2015, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.