20. 1. 2016

MEDIA NEWS

MEDIA NEWSČeský rozhlas (ČRo) čaká dnes (20.1.) voľba nového generálneho riaditeľa. O tom, kto bude verejnoprávnemu médiu šéfovať rozhodne deväťčlenná Rada ČRo. Vybrať si môže z piatich kandidátov.
Iba jediný z tejto pätice je pritom "človek zvnútra" súčasného ČRo. Je to René Zavoral, námestník bývalého generálneho riaditeľa Petra Duhana. Ďalšími štyrmi kandidátmi sú ľudia z externého prostredia, ktorí s médiami buď spolupracovali, alebo sa v oblasti médií pohybujú.
Novým generálnym riaditeľom ČRo chce byť mediálny historik Jakub Končelík, vedúci právnik psychiatrickej nemocnice a novinár Tomáš Němeček či bývalý riaditeľ jednej z divízií vydavateľstva Mladá Fronta Tomáš Skřivánek. Skúsenosti s médiami, ako poradca a manažér, má aj riaditeľ portfólia strategických projektov a finančného riadenia IT v Českej sporiteľni Michael Kralert.
Kandidáti sa zhodujú v tom, že chcú otvorene komunikujúci rozhlas, zhoda nastáva aj pri posilnení regionálneho vysielania. Pri otázke manažérskej reorganizácie sa Končelík a Němeček stavajú proti výrazným zmenám, naopak, trojica Skřivánek, Zavoral a Kralert plánuje zoštíhliť manažérsky stav. Skřivánek a Zavoral si myslia, že súčasný formát staníc ČRo nepotrebuje výrazné zmeny, Kralert naopak považuje za potrebné výraznejšie pracovať s adresnosťou jednotlivých staníc na cieľového poslucháča, jeho plánom je tiež celoplošná stanica pre mladých.
Mediálni analytici nevidia medzi kandidátmi vysloveného favorita. Nemusí ním byť ani Zavoral, za ktorého hovorí jeho najväčšia znalosť verejnoprávneho rozhlasu. "Rozhodnutie je v rukách Rady a je otvorené, či sa jej členovia priklonia k človeku z rozhlasu, alebo po desiatich rokoch, keď boli riaditeľmi ľudia zvnútra, sa rozhodnú pre zmenu," uviedla pre médiá mediálna analytička Irena Ryšánková. Odborníci v tejto súvislosti upozorňujú, že voľba nového riaditeľa nastáva v dobe výziev, ktoré stoja pred ČRo. Najväčšími z nich sú digitalizácia i profilácia programovej ponuky.
Svojho favorita nemá ani doteraz posledný generálny riaditeľ ČRo Peter Duhan. V rozhovore pre české Rádio Impuls uviedol, že mu vo všetkých projektoch chýba jasnejšia vízia programu a pozície ČRo v budúcnosti. Na priamu otázku ale priznal, že ak už medzi kandidátmi nevidí vizionára, rozhodol by sa pri voľbe pre technokrata. Tým je podľa neho jednoznačne Kralert. "Je to ekonóm, zaviedol by finančnú disciplínu, vedel by si vybrať najbližších spolupracovníkov tak, aby rozhlas dobre fungoval," vysvetlil svoju preferenciu bývalý riaditeľ, ktorý na svoju funkciu rezignoval na jeseň 2015, oficiálne zo zdravotných dôvodov.
Analytici sa v tejto súvislosti zhodujú, že ktokoľvek už post generálneho riaditeľa obsadí, bude mať pred sebou okrem iných výziev aj tú, aby vo svojom funkčnom období vydržal až do konca. Posledným trom predchádzajúcim sa to nepodarilo, jeden bol odvolaný, dvaja rezignovali.
Voľba nového riaditeľa Českého rozhlasu sa má konať v najväčšej miestnosti ČRo, kde skúša symfonický orchester. Za nového riaditeľa musí zahlasovať šesť z deviatich členov Rady ČRo. Voľbu sprevádza kauza okolo zverejnených mailov medzi českým premiérom Bohuslavom Sobotkom a predsedom Rady ČRo Petrom Šafaříkom. Týkala sa práve výberového konania nového generálneho riaditeľa. Šafařík pravosť mailov poprel.

Európsky súd pre ľudské práva (ESĽP) včera oznámil, že rozhodol v neprospech Turecka v kauze porušenia slobody prejavu novinárov z roku 2007. Rozsudok bol vynesený na základe informácií, že sa vláda v Ankare snažila identifikovať zdroje informácií žurnalistov, ktorí odhalili nekalé praktiky ozbrojených síl.
      Súdna inštancia Rady Európy (RE) dospela k záveru, že zásah do práce novinárov nebol v podmienkach demokratickej spoločnosti potrebný. Podľa ESĽP je pravdepodobné, že postup tureckej vlády "odradil všetky potenciálne zdroje", aby pomáhali nezávislým médiám informovať verejnosť o otázkach všeobecného záujmu vrátane tých, ktoré sa týkajú ozbrojených síl.
      Podľa rozsudku musí Ankara zaplatiť odškodné vo výške od 500 do 2750 eur šiestim novinárom, ktorí sa na ESĽP obrátili v novembri 2007.
      Článok, ktorý šestica novinárov zverejnila v časopise Nokta, odhalil systém klasifikácie novinárov na vhodných alebo nevhodných, ktorý turecká armáda využívala na sledovanie niektorých novinárov.
      V apríli 2007 turecké úrady uskutočnili raziu v kanceláriách časopisu a zhabali údaje zo 46 počítačov redakcie, aby mohli identifikovať zamestnancov, ktorí písali o tejto kauze.
      ESĽP vo svojom rozhodnutí pripustil, že dôvernosť informácií o vnútornom fungovaní ozbrojených síl môže byť odôvodnená. Sudcovia však zároveň zdôraznili, že utajenie by nemalo byť presadzované za každú cenu a označili zákrok úradov za "neprimeraný".
      Podľa stanoviska štrasburského súdu bol predmetný článok dôležitý pre diskusie o mediálnej diskriminácii zo strany štátnych orgánov a mal prispieť k verejnej diskusii o politických vzťahoch medzi ozbrojenými silami a verejnosťou.
      Rozhodnutie ESĽP prišlo v čase, keď dvaja boli novinári časopisu Nokta obvinení z pokusu o štátny prevrat a hrozí im až 20 rokov väzenia. Boli zatknutí deň po parlamentných voľbách z 1. novembra 2015, kvôli tomu, že na prvej strane časopisu kritizovali volebný triumf Strany spravodlivosti a rozvoja (AKP) prezidenta Recepa Tayipa Erdogana a označili ho za "začiatok občianskej vojny v Turecku".


Advokátka v oblasti ľudských práv Amal Clooneyová navrhla, že prípad uväznenej azerbajdžanskej novinárky Chadidže Ismajilovovej predloží Európskemu súdu pre ľudské práva (ESĽP). Informovala o tom dnes tlačová agentúra DPA.
      Ismajilovovú, poprednú investigatívnu reportérku, odsúdili v Baku v septembri 2015 za údajné riadenie ilegálneho podniku, daňový únik, zneužívanie právomocí a spreneveru.
      Clooneyová, manželka hollywoodskeho herca a režiséra Georgea Clooneyho, sa angažuje aj v ďalších prípadoch popredných osobností v Egypte, Arménsku a Maldivách. Obhajovala klientov uväznených pre obvinenia, ktoré organizácie na ochranu ľudských práv pokladali za politicky motivované.
      Ismajilovovú odsúdili v septembri na sedem a pol roka väzenia. Novinárka a jej advokát posudzujú Clooneyovej ponuku, ako uviedlo Rádio Slobodná Európa, financované Spojenými štátmi, pre ktoré pracovala ako prispievateľka.Copyright © TASR 2015Seriál Sherlock, ktorého tvorcami sú Steven Moffat a Mark Gatiss, preniesol hrdinu kníh Sira Arthura Conana Doyla, detektíva Sherlocka Holmesa, z prelomu 19. a 20. storočia do súčasnosti. Okrem Benedicta Cumberbatcha v seriáli účinkujú Martin Freeman (John Watson), Una Stubbs (pani Hudsonová), Andrew Scott (Jim Moriarty), Mark Gatiss (Mycroft Holmes) či Amanda Abbington (Mary Morstan). Premiéru spomínaného špeciálu si vo Veľkej Británii pozrelo viac ako 11 miliónov divákov. Seriál predvlani získal sedem cien Primetime Emmy vrátane trofejí pre Cumberbatcha a Freemana a taktiež pre Moffata v kategórii Najlepší scenár miniseriálu, televízneho filmu alebo dramatického špeciálu.
Nová sezóna kriminálneho seriálu Sherlock (2010) by sa mohla na televízne obrazovky dostať na budúci rok. Vyplýva to z plánov americkej televízie PBS, ktoré prezidentka spoločnosti Paula Kerger predstavitelia v pondelok na stretnutí Asociácie televíznej kritiky (TCA). "Naozaj máme ohlásené, že ďalšia sezóna Sherlocka príde približne o rok," uviedla Kerger.
Na začiatku roka mali premiéru aj druhá a tretia sezóna titulu, ako aj tohtoročný špeciál s podnázvom The Abominable Bride, ktorý BBC a PBS odvysielali 1. januára. "Ako viete, Benedict Cumberbatch (predstaviteľ Sherlocka, pozn. SITA) sa stal populárnym, odkedy sme s ním začali spolupracovať a on veľmi chce pokračovať so Sherlockom. Ako viete, epizódy nakrúcajú takmer ako filmy a my dúfame, že ďalšia sezóna príde o rok," vysvetlila Kerger. Podľa najnovších informácií sa má nakrúcanie nových častí začať v apríli. Správu o premiére štvrtej sezóny Sherlocka na PBS zástupcovia BBC zatiaľ nekomentovali.Anglická speváčka Adele zlomila s videoklipom k piesni Hello ďalší rekord na kanáli Vevo. Video v pondelok prekročilo miliardu pozretí, pričom sa mu to podarilo najrýchlejšie v histórii. Informáciu potvrdili zástupcovia vydavateľstva XL Recordings prostredníctvom sociálnej a mikroblogovacej siete Twitter.
Interpretka zverejnila klip vlani 22. októbra. Video prekonalo za prvých 24 hodín hranicu 27,7 milióna pozretí a za prvých päť dní od zverejnenia na YouTube hranicu 100 miliónov pozretí. V oboch prípadoch tak zlomilo predchádzajúce rekordy. Režisérom klipu, v ktorom si okrem 27-ročnej Adele zahral aj Tristan Wilds, je Xavier Dolan. Hello je prvým singlom zo speváčkinho albumu 25, ktorý vyšiel 20. novembra.
Adele, celým menom Adele Laurie Blue Adkins, sa na hudobnej scéne objavila v roku 2006. O dva roky neskôr vydala debutový štúdiový album 19, ktorý pozitívne prijali kritici i verejnosť. V roku 2009 si z udeľovania cien Grammy odniesla dve sošky - pre najlepšieho nováčika a za najlepší ženský popový spevácky výkon. Druhá štúdiovka 21 (2011) urobila z Adele jednu z najväčších hviezd. Speváčka za ňu získala okrem iného aj Grammy v najprestížnejšej kategórii Album roka a tiež BRIT Award v kategórii Najlepší britský album. Na konte má dovedna už desať cien Grammy, pričom tá zatiaľ posledná jej pribudla predvlani vďaka singlu Skyfall z rovnomennej bondovky. Za túto skladbu získala v roku 2013 spolu s Paulom Epworthom aj Zlatý glóbus a Oscara. Zásluhou Skyfall ovládla aj kategóriu Singel roka na BRIT Awards 2013. V rokoch 2011 a 2012 ju magazín Billboard označil za interpretku roka a americká televízia VH1 ju v roku 2012 zaradila na piate miesto rebríčka 100 najlepších žien v hudobnom priemysle. So spomínaným novým albumom 25 dobyla americký rebríček Billboard 200 aj UK Chart.

©2015, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.