26. 2. 2016

MEDIA NEWS

MEDIA NEWS

Turecký ústavný súd v Ankare včera rozhodol, že v prípade uväznených novinárov z opozičného denníka Cumhuriyet, šéfredaktora Cana Dündara a zástupcu regionálneho vydania tohto denníka v Ankare Erdema Güla, boli porušené okrem iného ich právo na slobodu prejavu a osobnostné práva. Obhajcovia oboch požiadali okamžite po rozhodnutí o prepustenie svojich mandantov na slobodu, informovali tlačové agentúry DHA a DPA.
Jeden z redaktorov denníka Kemal Göktas pre DPA uviedol, že jeho obaja kolegovia by mali byť neodkladne prepustení. "Miestny súd musí rozhodnutie ústavného súdu realizovať v praxi a v najbližších hodinách alebo najneskôr v piatok ráno oboch prepustiť na slobodu," dodal.
Kompetentný súd v Istanbule dnes večer pre DHA uviedol, že čaká na informáciu z ústavného súdu. Až následne bude rozhodovať o prepustení z vyšetrovacej väzby.
Dvaja novinári, ktorých zadržali v novembri a odvtedy sú vo vyšetrovacej väzbe, čelia obvineniu z napomáhania teroristickej organizácii, vyzradenia štátnych tajomstiev a špionáže. Súdne stíhanie bude pokračovať napriek výroku ústavného súdu. Otvorenie procesu s novinármi je naplánované na 25. marca, obžalovaným hrozia v prípade potvrdenia viny súdom doživotné tresty odňatia slobody.
Ešte na sklonku novembra 2015 sa novinári obrátili otvoreným listom na nemeckú kancelárku Angelu Merkelovú. Požiadali v ňom v predvečer summitu EÚ-Turecko o solidaritu a vyjadrili nádej, že úsilie o riešenie utečeneckej krízy jej nezabráni naďalej brániť západné hodnoty ako občianske práva, slobodu prejavu a tlače. Signatári v písomnosti kritizovali Merkelovej rokovania s tureckými predstaviteľmi a vyjadrili názor, že vláda krajiny polmesiaca vôbec nerešpektuje slobodu prejavu a slobodu tlače.
Denník Cumhuriyet (Republika) ešte vlani v máji zverejnil fotografie, ktoré zachytávali turecké kamióny vezúce muníciu sýrskym militantom. Zábery údajne pochádzali z januára 2014 a zachytávali nákladné autá smerujúce do Sýrie. Cumhuriyet tiež napísal, že fotografie sú dôkazom, že Turecko pašovalo zbrane povstalcom. Vláda v Ankare to poprela a vyhlásila, že kamióny neprevážali zbrane, ale humanitárnu pomoc. Niektorí spomedzi úradníkov však neskôr pripustili, že vo vozidlách boli zbrane alebo munícia.
Turecká prokuratúra začala s vyšetrovaním novinárov po tom, ako najvyšší predstaviteľ krajiny, prezident Recep Tayyip Erdogan podal vo veci trestné oznámenie. Na sklonku januára materský denník dvojice žurnalistov uviedol, že prokuratúra pre nich žiada doživotné tresty.

Turecké úrady prepustili dnes na slobodu novinárov z opozičného denníka Cumhuriyet - šéfredaktora Cana Dündara a zástupcu regionálneho vydania tohto denníka v Ankare Erdema Güla. Ústavný súd vo štvrtok rozhodol, že uvalenie väzby na novinárov bolo porušením ich práv, informovala agentúra Reuters.
      "Verdikt ústavného súdu má historický význam... Uvoľnil cestu nielen nám, ale všetkým našim kolegom, ako aj slobode tlače a prejavu," povedal Dündar novinárom po prepustení.
      Obaja novinári však stále čelia možnému doživotnému trestu odňatia slobody v procese, ktorého začiatok je stanovený na 25. marca. Dovtedy majú zakázané opustiť krajinu.
      Novinárov zadržali v novembri a odvtedy boli vo vyšetrovacej väzbe. Čelia obvineniu z napomáhania teroristickej organizácii, vyzradenia štátnych tajomstiev a špionáže.
      Denník Cumhuriyet (Republika) ešte vlani v máji zverejnil fotografie, ktoré zachytávali turecké kamióny vezúce muníciu sýrskym militantom. Zábery údajne pochádzali z januára 2014 a zachytávali nákladné autá smerujúce do Sýrie. Cumhuriyet tiež napísal, že fotografie sú dôkazom, že Turecko pašovalo zbrane povstalcom. Vláda v Ankare to poprela a vyhlásila, že kamióny neprevážali zbrane, ale humanitárnu pomoc. Niektorí úradníci však neskôr pripustili, že vo vozidlách boli zbrane alebo munícia.
      Turecká prokuratúra začala s vyšetrovaním novinárov po tom, ako prezident Recep Tayyip Erdogan podal vo veci trestné oznámenie.


Copyright © TASR 2016

Americký kriminálny seriál Kosti (2005) skončí po dvanástej sezóne. Informoval o tom filmový portál Deadline, ktorý uvádza, že projekt televíznej spoločnosti 20th Century Fox Television bude pokračovať po aktuálnej jedenástej sérii poslednými dvanástimi epizódami. V úlohách ústrednej dvojice sa znova predstavia Emily Deschanel a David Boreanaz, ako tvorcovia programu sa vrátia Jonathan Collier a Michael Peterson. Populárny seriál ukončia po 246 dieloch, čím sa stane jedným z najdlhších projektov televíznej stanice FOX, ktorá ho vysiela.
Kosti sú inšpirované kriminálnymi románmi spisovateľky a forenznej antropologičky Kathy Reichs, ktorá je zároveň jednou z producentiek seriálu. Okrem spomínaných Emily Deschanel a Davida Boreanaza, ktorí stvárňujú Temperance "Kosť" Brennanovú a Seeleyho Bootha, v seriáli momentálne účinkujú aj Michaela Conlin (Angela Montenegrová), T.J. Thyne (Jack Hodgins), Tamara Taylor (Camille Saroyanová) či John Boyd (James Aubrey). Kosti získali zatiaľ dve nominácie na cenu Emmy.

©2016, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.