27. 2. 2016

MEDIA NEWS

MEDIA NEWS

Väznený palestínsky novinár Muhammad al-Kik (33) skončí dnes protestnú hladovku, ktorú drží už 94. deň. O necelý mesiac, 21. marca, by ho zároveň mali z izraelského väzenia prepustiť. Uviedla to dnes podľa agentúry AP al-Kikova manželka, pričom dosiahnutie jeho prepustenia označila za "veľké víťazstvo".
Muhammada al-Kika, ktorý je spravodajcom saudskoarabskej televízie al-Madžd, zatkli 21. novembra 2015. O štyri dni neskôr vstúpil do protestnej hladovky.
Hladovkou sa rozhodol protestovať proti šesťmesačnému trestu odňatia slobody, ktorý mu udelili v rámci tzv. administratívnej väzby. Toto opatrenie umožňuje v Izraeli zadržiavať osoby podozrivé z terorizmu bez súdu či obžaloby.
Izraelská tajná služba Šin Bet na margo prípadu uviedla, že al-Kik bol zapojený do teroristických aktivít militantného hnutia Hamas a administratívna väzba tak bola nutným opatrením.
Za prepustenie novinára lobovali ešte začiatkom februára desiatky demonštrantov, ktorí sa zhromaždili pred pobočkou Medzinárodného výboru Červeného kríža (MVČK) v Gaze. Jeho hladovka bola pritom podľa slov aktivistov oveľa dlhšia než v prípadoch iných väznených Palestínčanov.

Copyright © TASR 2016

Anglický herec Finn Jones, známy najmä ako Loras Tyrrel zo seriálu Hra o tróny (2011), si údajne zahrá v pripravovanom projekte Iron Fist spoločností Netflix a Marvel. Výkonným producentom bude Scott Buck, ktorý spolupracoval napríklad na seriáli Dexter (2006 - 2013).
Dvadsaťsedemročný Jones by mal stvárniť bojovníka Daniela Randa. Dej príbehu bude zobrazovať Randov návrat do New Yorku po tom, ako bol niekoľko rokov nezvestný, pričom žil v mystickom meste K’un-L’un. V USA bude musieť čeliť korupcii a zločinu, proti ktorým bude využívať umenie fung-fu či silu železnej päste. Spoločnosti Marvel a Netflix sa k obsadeniu herca zatiaľ oficiálne nevyjadrili.
Finn Jones, vlastným menom Terence Jones, sa okrem spomínanej Hry o tróny, ktorá spočiatku vznikala na základe knižnej série Pieseň ľadu a ohňa Georgea R. R. Martina, objavil aj v seriáloch Hollyoaks (1995), Doctors (2000), Dobrodružstvá Sarah Jane (2007) či Hollyoaks Later (2008). Zahral si tiež v snímkach Sleeping Beauty (2014) a The Last Showing (2014).

©2016, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.