23. 3. 2016

MFFK Febiofest 2016

MFFK Febiofest 2016
Slávnostným uvedením francúzsko-gruzínskeho filmu Zimná pieseň režiséra Otara Iosselianiho vyvrcholil dnes večer v Bratislave 23. ročník Medzinárodného festivalu filmových klubov Febiofest. Jeden z najvýraznejších európskych filmárov súčasnosti, vyše 80-ročný režisér Otar Ioselliani si na záverečnom ceremoniáli v Kine Lumiére prevzal Výročnú cenu Asociácie slovenských filmových klubov (ASFK) za prínos svetovej kinematografii.
"Ste zbožňovateľná krajina a som skutočne veľmi, veľmi poctený tým, že túto cenu dostávam vo vašej krajine. Nezabudnite hlavne na to, že ste všetci veľmi sympatickí, ste nežní, priateľskí, ale niekedy aj trochu zlí," povedal režisér, ktorý sa v snímke Zimná pieseň zamýšľa nad koncom starého sveta a hodnotami toho nového. "Blahoželám vám k tomu, že ste Slováci, bravó! A buďte aj naďalej Slováci," dodal Otar Iosseliani, ktorý sa filmovej tvorbe venuje už viac ako polstoročie. Po štúdiách hudby, matematiky, mechaniky a po prácach námorníka i robotníka zakotvil pri filme. V bývalom Sovietskom zväze však jeho diela cenzurovali, tak sa z rodného Gruzínska v túžbe po tvorivej slobode presídlil do Francúzska, kde žije dodnes. Takmer každý z jeho filmov získal viacero ocenení. Patria medzi ne dve Veľké ceny poroty na MFF v Benátkach za filmy Les favoris de la lune (1984) a Et la lumierefut (1989), cena FIPRESCI z Berlinale 1981 za film Pastorali (1976). Jeho filmy pravidelne v oficiálnom výbere uvádzal festival v Cannes. V roku 2011 sa stal Iosselianiho film Chantrapas gruzínskym národným nominantom na Oscara. Na Febiofeste uviedol okrem svojho najnovšieho filmu Zimná pieseň (2015) aj poetickú komédiu Ráno v Benátkach (2002), ocenenú Strieborným medveďom za réžiu a cenou FIPRESCI na Berlinale.
V závere bratislavskej časti MFFK Febiofest tiež vyhlásili výsledky Súťaže krátkych filmov V strede Európy, v ktorej sa tento rok stretla dvadsiatka krátkych filmov z regiónu V4 a Rakúska. Hlavnú cenu spojenú s finančnou prémiou 3000 eur si odniesol za film Rovnováha rakúsky režisér Bernhard Wenger. "Iba v piatich minútach sa podarilo filmu rozpovedať úprimný, poetický a precítený portrét mladého človeka, ktorý čelí samote a odmietnutiu s dôstojnosťou," uviedla vo svojom zdôvodnení medzinárodná porota v zložení slovenský režisér Andrej Kolenčík, poľská sales agentka Katarzyna Siniarská a kurátorka Vienna International Shorts Ann-Katrin Dornerová. Porotu zaujal aj hraný dokument Proces českej režisérky Johany Švarcovej, ktorému udelila Zvláštne uznanie.
Cenu divákov získal slovenský film Odchádzame z tejto krajiny, ktorý natočil režisér Dominik Jursa. "Chcem sa poďakovať divákom hlavne za to, že ocenili film, ktorý má jasný názor na tému, ktorá je ešte stále na Slovensku pre mnohých považovaná za kontroverznú. To mi robí radosť aj ma to trošku prekvapilo," povedal pre TASR Dominik Jursa. Mladý filmár sa v krátkom dokumente venoval téme, ktorá vychádza z minuloročného referenda o rodine. Film rozpráva aj o tom, ako referendum vplývalo na homosexuálne partnerstvá na Slovensku a ľudí inak orientovaných. "Mám pocit, že v našej krajine sa občas dejú veci, ktoré uvažovaní patria do minulého storočia, myslím si, že na to treba upozorňovať," zdôvodnil vznik svojho divákmi oceneného filmu študent dokumentaristiky na VŠMU.
Festival s podtitulom Krátka cesta k veľkým filmom predstavil od 17. marca v Bratislave v desiatich programových sekciách takmer 150 titulov z celého sveta, premiéry noviniek domácej kinematografie, predpremiéry čerstvých oscarových filmov. Návštevníci si mali možnosť pozrieť prvé slovenské uvedenia snímok ocenených na svetových festivaloch, projekcie archívnych diel a mohli sa stretnúť s európskymi osobnosťami filmu. Okrem Otara Iosselianiho festival privítal španielskeho režiséra Alberta Serru a českých filmárov Helenu Třeštíkovú a Petra Zelenku.
Febiofest v Bratislave ukončil svoju púť, ale jeho výber poputuje od 31. marca do 16. apríla do ďalších deviatich slovenských miest.

Copyright © TASR 2016