15. 9. 2016

MEDIA NEWS

MEDIA NEWS


Členovia českej vlády nebudú môcť vlastniť médiá. Takéto ustanovenie obsahuje zákon o konflikte záujmov, ktorý schválila česká Poslanecká snemovňa. Ak teda bude chcieť minister financií a šéf hnutia ANO Andrej Babiš byť aj v ďalšej vláde, bude sa zrejme musieť zbaviť svojich médií. Informoval o tom spravodajský portál Novinky.cz.
Za zákon o konflikte záujmov zdvihlo ruku po záverečnom čítaní 135 poslancov naprieč politickým spektrom. Proti nemu hlasovalo 37 zákonodarcov z hnutia ANO a dvaja nezaradení.
V rámci zákona odhlasovali aj návrh sociálneho demokrata Jana Chvojku, aby členovia vlády nemohli vlastniť médiá. Chvojkov návrh podporilo 133 zo 189 prítomných - a to poslanci z ČSSD, KSČM, ODS, TOP 09, ľudovci a Úsvit. Poslanci z ANO boli proti.
Predseda TOP 09 Miroslav Kalousek už skôr vyhlásil, že nepochybuje o schválení zákona a že snemovňa urobí "pomerne významný krok proti oligarchizácii krajiny".
Babišovi patrí vydavateľstvo Mafra, kam patrí napríklad aj denník Mladá fronta DNES a server iDNES.cz. Babiš vlastní tiež hudobnú televíziu Óčko a rádio Impuls.
Zmena týkajúca sa vlastníctva médií bude platiť až pre členov budúcej vlády, dodal portál Novinky.cz.
Dolná komora českého parlamentu schválila aj to, aby firmy, v ktorých má člen vlády štvrtinový podiel, nemohli mať dosah na tzv. nenárokové dotácie a investičné stimuly. Nemôžu sa tiež zúčastňovať na verejných zákazkách. Táto zmena bude pre ministrov platiť od nadobudnutia jej platnosti, teda zrejme od nového roka.
Poslanci však nepodporili návrh, aby členovia kabinetu nesmeli ovládať firmy.
Babiš sa na hlasovaní nezúčastnil. Známe sú jeho skoršie vyhlásenia, že politici ho nútia prepísať firmy na manželku alebo na nejakého príbuzného.
Návrh teraz postupuje do Senátu, hornej komory českého parlamentu. Následne ju dostane na podpísanie prezident Miloš Zeman. Podľa portálu Novinky.cz je však predpoklad, že Zeman vráti návrh zákona dolnej komore. Prekáža mu totiž, že je namierený presne proti Babišovi.

Český premiér Bohuslav Sobotka po schválení prísnejšej novely zákona o konflikte záujmov v Poslaneckej snemovni sa nepriamo, ale ostro pustil do vicepremiéra a ministra financií Andreja Babiša (ANO). Zákon kvôli ministrovmu podnikaniu a vlastneniu médií prezývali aj Antibabiš. Informoval o tom český spravodajský portál Novinky.cz.
Sobotka (ČSSD) na Twitteri očividne urobil narážku na koaličného partnera, keď napísal: "Prísnejší zákon o konflikte záujmov prijatý. Oligarchovia si budú musieť vybrať: buď členstvo vo vláde, alebo dotácie, verejné zákazky a vlastníctvo médií."
Poslanci dolnej komory českého parlamentu v hlasovaní odsúhlasili, že členovia vlády nebudú môcť vlastniť médiá. A firmy, v ktorých bude mať člen kabinetu štvrtinový alebo väčší podiel, nebudú mať dosah na nenárokové dotácie ani na investičné stimuly a nebudú sa môcť zúčastniť na verejných zákazkách.
Vlastníctvo médií budú mať ministri zakázané od nasledujúceho volebného obdobia, pripomenul portál Novinky.cz.
Babiš na debate v snemovni nebol prítomný, ale sledoval ju na chodbe na obrazovke. Po schválení novely zákona o konflikte záujmov zareagoval vyjadrením na chodbe: "Sú to zúfalci, ktorí nevedia, ako funguje svet."
Babiš vlastní prostredníctvom svojho holdingu Agrofert vydavateľstvo Mafra, kam patria napríklad aj denníky Mladá fronta DNES, Lidové noviny a Metro a tiež server iDNES.cz. Babiš vlastní tiež hudobnú televíziu Óčko a celoštátnu rozhlasovú stanicu Impuls, dodal portál iDNES.cz.

Európska komisia (EK) predstavila zámer modernizácie európskej legislatívy o autorských právach, informovala Európska aliancia tlačových agentúr (EANA).
Komisia ešte túto jeseň predloží návrhy na zlepšenie presadzovania všetkých typov práv duševného vlastníctva vrátane autorských práv. Takáto ochrana by mala byť účinne garantovaná prostredníctvom zavedenia práv (do legislatívy EÚ) súvisiacich s autorským právom na reprodukovanie tlačových publikácií, ako aj ich sprístupnenie pre verejnosť s ohľadom na ich digitálne použitie.
"Na zaistenie udržateľnosti vydavateľského priemyslu by sa mal uznať a podporiť organizačný a finančný prínos vydavateľov tlače k výrobe tlačových periodík. Z toho dôvodu sa musí na únijnej úrovni poskytnúť harmonizovaná právna ochrana tlačových publikácií pokiaľ ide o ich digitálne využitie," oznámila Komisia pri príležitosti prejavu svojho predsedu Jeana-Clauda Junckera o stave únie na pôde Európskeho parlamentu v Štrasburgu.
EK doplnila, že pokiaľ budú uznaní za držiteľov vydavateľských práv, budú pri vyjednávaní o použití svojho obsahu s on-line službami po prvý raz v lepšej pozícii. Budú tiež môcť lepšie čeliť pirátstvu.
Tento prístup podľa EK vytvorí pre všetky zainteresované strany právny rámec pri licencovaní obsahu pre digitálne využitie. Pomôže to aj pri rozvoji inovatívnych podnikateľských modelov, z ktorých môžu vyťažiť koneční užívatelia.
EANA je tradičná stavovská organizácia tlačových agentúr z Európy, ktorej členom je TASR ako jediná slovenská tlačová agentúra. Úlohou aliancie je formulovať, koordinovať a spoločnými silami riešiť výzvy agentúrnej žurnalistickej práce v dynamicky sa meniacich trhových, legislatívnych a technologických podmienkach a v otázkach autorských práv.

Copyright © TASR 2016

Spoločnosť Netflix sa rozhodla obsadiť anglického herca Bena Barnesa do úlohy záporáka v pripravovanom komiksovom seriáli Punisher. Ten vzniká ako spin-off série Daredevil (2015). Barnes by mal údajne stvárniť Bobbyho Sainta, syna obchodného magnáta a vplyvného člena kriminálnej scény. Diváci môžu 35-ročného rodáka z Londýna poznať najmä ako predstaviteľa princa Kaspiana z filmov Narnia: Princ Kaspian (2008) a Narnia: Dobrodružstvá lode Ranný pútnik (2010). Zahral si tiež v prvej sezóne nového seriálu Westworld (2016), ktorý plánuje televízia HBO vysielať od 2. októbra.
Punisher, vlastným menom Frank Castle, je známou postavou spoločnosti Marvel Comics a v komiksoch sa prvý raz objavil v roku 1974. V titulnej úlohe seriálu by mali diváci opäť vidieť amerického herca Jona Bernthala, ktorý ho stvárnil v druhej sezóne spomínaného Daredevila. V predchádzajúcich filmových adaptáciách si ho zahrali Dolph Lundgren, Thomas Jane a Ray Stevenson. Spoločnosť Netflix má zatiaľ na konte dve seriálové adaptácie príbehov od Marvel Comics. V roku 2015 uviedli seriály Daredevil a Jessica Jones. Medzi ich ďalšie spoločne pripravované projekty patria Luke Cage, Iron Fist a Defenders.

©2016, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.