12. 9. 2016

Slovak Press Photo

Slovak Press Photo


Hlavnú cenu súťaže novinárskej fotografie Slovak Press Photo - Grand Prix vyhral scenárista, fotograf, režisér a kameraman Ivan Holub. Porota 5. ročníka súťaže ocenila Ivana Holuba za samostatnú snímku Večera, ktorú prihlásil do kategórie Každodenný život. "Fotografia zachytáva skupinu pygmejských detí v južnom Burundi, ktoré prežívajú len vďaka tomu, že dostanú raz denne najesť v rámci nutričného slovenského programu. Deti v úplnom tichu čakajú, kým sa rozdá jedlo a mlčanie pokračuje aj počas jedenia. Každé z nich má pred sebou obrovskú porciu, od ktorej neodíde, kým nie je všetko zjedené. Fotografia vznikla počas nakrúcania dokumentu," agentúru SITA informovala riaditeľka súťaže Jana Garvoldtová. Cenu Grand Prix, ako aj ceny v ďalších kategóriách súťaže slávnostne vyhlásia 19. októbra v Primaciálnom paláci v Bratislave. Zároveň s udelením cien otvoria výstavu víťazných fotografií.


Členovia poroty hodnotili prihlásené práce počas uplynulého víkendu, 10. a 11. septembra. Fotografie posudzovala päťčlenná medzinárodná jury v zložení: predseda poroty Stanley Greene (USA/SR), Jana Hojstričová (SR), Jindřich Štreit (ČR), Joe Klamar (Kanada/SR) a Jozef Ondzik (SR). Do súťaže sa mohli zapojiť fotografi, ktorí tvoria pre médiá, s prácami určenými na publikačné účely. Túto možnosť v piatom ročníku súťaže využilo 191 fotografov, ktorí spolu poslali 1 522 fotografií. Porota hodnotila samostatné fotografie a série fotografií v deviatich súťažných kategóriách: Aktualita, Reportáž, Každodenný život, Šport, Príroda a životné prostredie, Svet umenia a šoubiznisu, Študenti a mladí fotografi do 25 rokov (medzinárodná kategória), Stredoeurópska fotografia (medzinárodná kategória), a Grant Bratislavy. Popritom zasadala aj osobitná porota pre video, ktorá hodnotila práce prihlásené do kategórie Krátke video.


"Členovia poroty konštatovali vyššiu kvalitu súťažných fotografií v porovnaní s predchádzajúcimi ročníkmi, pričom ich osobitne zaujali práce študentov a mladých fotografov. Vysoko ocenili aj úroveň reportáží. Nedostatky videli najmä v kategórii Aktualita. Prihlásené fotografie mapovali aktuálne udalosti na Slovensku a vo svete v súvislosti s utečeneckou krízou, vojnovými konfliktami, rôzne sociálne témy a environmentálne problémy, sociálne a politické protesty či aktuálne športové i kultúrne udalosti," dodáva sa v tlačovej správe k 5. ročníku súťaže novinárskej fotografie Slovak Press Photo. Viac informácií o súťaži možno nájsť na http://www.slovak-press-photo.sk.

Copyright © TASR 2016