16. 11. 2016

RADA RTVS

RADA RTVS

Kontrolné komisie Rozhlasu a televízie Slovenska (RTVS) a Rady RTVS vyšetrujúce informácie o údajnom ovplyvňovaní spravodajstva verejnoprávnej rádiotelevízie intenzívne pracujú. V krátkom čase sa práca Kontrolnej komisie Rady RTVS podľa jej členov uzavrieť nedá a v každom prípade bude pokračovať v novembri, možno aj v decembri. Ako ďalej na dnešnom rokovaní Rady RTVS informoval podpredseda rady a zároveň člen kontrolnej komisie Martin Kákoš, komisia rady sa zišla od 26. októbra dvakrát, 3. a 14. novembra. Oboznámila sa s konaniami vedenými Radou pre vysielanie a retransmisiu v rokoch 2012 až 2015 a vyžiadala si materiály od Rady RTVS a manažmentu RTVS.


Kontrolná komisia Rady RTVS podľa Kákoša konkrétne skúma listy a podnety na spravodajstvo a publicistiku RTVS, ktoré dostala Rada RTVS v rokoch 2012 až 2015. Sleduje aj časti venované spravodajstvu a publicistike v hodnoteniach programových služieb radou, ktoré sú súčasťou výročných správ RTVS. Od manažmentu RTVS si komisia vyžiadala výstupy z prieskumov o dôveryhodnosti spravodajstva RTVS v spomínaných rokoch, tiež všetky dostupné dáta o účasti politických strán a hnutí v spravodajských a publicistických reláciách v rokoch 2012 - 2015. Požadované podklady už komisia dostala a preveruje ich. Ak to bude nevyhnutné, vyžiada si ďalšie materiály, ako napríklad relácie z archívu. Kontrolná komisia Rady RTVS spolupracuje s dočasnou kontrolnou komisiou, ktorú zriadil generálny riaditeľ RTVS Václav Mika. Na druhom rokovaní rady, 14. novembra, sa zúčastnil aj Juraj Fellegi, predseda komisie, ktorú zriadilo vedenie RTVS, a informoval o ich postupe. Komisia rady si od neho vyžiadala okrem iného informácie o práci ich komisie a tiež fungovaní spravodajstva RTVS. Členmi kontrolnej komisie rady sú podpredseda rady Martin Kákoš a členovia rady Martin Kabát a Ildikó Nagy.


Údajným ovplyvňovaním spravodajstva a publicistiky sa 27. októbra zaoberal aj Výbor Národnej rady (NR) SR pre kultúru a médiá a požiadal Radu RTVS o opatrenia do 30 dní od jeho rokovania. "Vzhľadom na termín určený Výborom NR SR pre kultúru a médiá predloží komisia návrh opatrení na posilnenie kontrolnej činnosti Rady RTVS pre oblasť publicistiky a spravodajstva," avizoval na dnešnom rokovaní rady Kákoš. Opatrenia budú podľa podpredsedu rady súčasťou správy pre parlamentný výbor pre kultúru a médiá. Ešte pred tým dá Kontrolná komisia Rady RTVS materiál odsúhlasiť členom Rady RTVS. Nejde o konečný výstup, ale iba priebežnú informáciu o práci komisie.


Generálny riaditeľ RTVS Václav Mika ako aj Rada RTVS zriadili vlastné nezávislé komisie, ktoré sa zaoberajú tým, či mohla byť porušená nezávislosť spravodajstva. Až do preskúmania celej situácie čerpá riaditeľ sekcie spravodajstva, športu a publicistiky RTVS Lukáš Diko pracovné voľno. Vyplynulo to z mimoriadneho rokovania Rady RTVS 26. októbra. Kontrolná komisia, ktorú kreovala Rada RTVS v zmysle svojho štatútu a rokovacieho poriadku nevyšetruje možné zásahy do spravodajstva RTVS. Komisia radu priebežne informuje o svojich zisteniach. Túto ambíciu má interná komisia RTVS, ktorú zriadil Mika. Komisia na interné preskúmanie redakčných výstupov v súvislosti s obvineniami zamestnancov Sekcie spravodajstva, športu a publicistiky RTVS z možného nadržiavania konkrétnej politickej strane má päť členov. Predsedá jej šéfeditor televízneho spravodajstva Juraj Fellegi a ďalší členovia sú Roman Tóth zo sekcie ľudských zdrojov RTVS, odborníčka na mediálne právo Mária Horváthová zo sekcie generálneho riaditeľa RTVS, vedúci redaktor zahraničného spravodajstva Českej televízie a moderátor ČT Michala Kubala a predseda Správnej rady Slovenského výboru Medzinárodného tlačového inštitútu - IPI (International press institute) Pavol Múdry. Žiaden z nich nemal podľa Miku žiadny dosah na výstupy spravodajstva RTVS v inkriminovanom období. Komisia je dočasná a zanikne predložením výsledkov skúmania generálnemu riaditeľovi ako aj Rade RTVS. Mika na dnešnom rokovaní Rady RTVS zdôraznil, "že z hľadiska komunikácie, primárne bude komunikovať interná komisia s komisiou rady a následne so mnou, aj to má dať komisii istú váhu nezávislosti a nestrannosti pri posudzovaní týchto obvinení".


Mika 26. októbra na mimoriadnom rokovaní Rady RTVS informoval, že údajné podozrenia sa začali riešiť hneď 19. októbra s dotknutými zamestnancami RTVS z ich vlastnej iniciatívy. Generálny riaditeľ RTVS zároveň 24. októbra poslal list generálnemu prokurátorovi Jaromírovi Čižnárovi, v ktorom ho žiada o osobné stretnutie a o podrobné vyšetrenie tejto kauzy. Mikovo podanie posunula generálna prokuratúra na ďalšie konanie námestníkovi generálneho prokurátora pre trestný úsek Petrovi Šufliarskemu. Generálna prokuratúra agentúru SITA informovala, že "vo veci koná a posúdi trestnú vec komplexne, teda oprávnenosť resp. neoprávnenosť monitorovania komunikácie medzi novinármi a politikmi, ale aj dôvodnosť a závažnosť informácií vymieňaných medzi týmito subjektmi".


Podnikateľ Marián Kočner predložil novinárom 19. októbra svoje údajné dôkazy o tom, že exminister vnútra Daniel Lipšic a súčasný poslanec NR SR za OĽaNO-NOVA Gábor Grendel zverejnili v roku 2012 informácie o Kočnerových podozrivých bankových operáciách v Privatbanke. Kočner tiež informoval, že sa nedávno dostal k e-mailu nemenovanej novinárky, podľa ktorého Lipšic ešte ako minister vnútra organizoval neoficiálne stretnutia s novinármi a poskytoval im informácie, k akým sa bežne nemohli dostať, napríklad informácie z vyšetrovacích spisov. Dôkazom o takýchto stretnutiach a užších vzťahoch medzi Lipšicom a niektorými novinármi je podľa Kočnera aj webstránka. Na webstránke, ktorá je už nedostupná, boli údajné pracovné sms správy a e-maily zverejnené bez vedomia a súhlasu novinárov, čo je nelegálne a pravosť zverejnených informácií nie je potvrdená. Web obsahoval aj údajné sms správy medzi šéfom spravodajstva RTVS Lukášom Dikom a Gáborom Grendelom.

©2016, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.