26. 12. 2016

MEDIA NEWS

MEDIA NEWS

Turecké úrady vyšetrujú v súvislosti so spornými príspevkami na sociálnych sieťach dovedna 3710 ľudí, zatiaľ čo ďalších 1656 osôb je pre obdobnú činnosť momentálne dokonca vo väzbe. Vyplýva to z údajov tamojšieho ministerstva vnútra, ktoré dnes informovalo o bilancií za posledných šesť mesiacov. 
      V priebehu uvedeného obdobia zároveň turecké úrady podmienečne prepustili v rovnakej veci dovedna 1203 osôb, uviedla agentúra Anadolu. Tisíce ďalších prípadov zároveň preveruje tamojšia prokuratúra. 
      Vyšetrovanie aj zatýkanie užívateľov sociálnych sietí vláda vníma ako súčasť vojny proti terorizmu a tamojšie orgány tureckých občanov nabádajú, aby im nahlasovali užívateľov, ktorí sa na sociálnych sieťach prejavia akýmikoľvek nevhodnými názormi.  

 Po nadmernom prezeraní si Facebooku počas vianočných sviatkov, ako aj prehliadaní si "perfektných" rodinných dovolenkových fotografií hrozia užívateľom sociálnych sietí namiesto pocitov radosti pocity skľúčenosti.
      Vyplýva to zo záverov štúdie Kodanskej univerzity, ktorá upozorňuje, že nekontrolované používanie sociálnych sietí môže tiež z ľudí spraviť závistlivcov. Výsledky výskumu, z ktorého cituje stanica BBC, boli zverejnené v časopise Cyberpsychology, Behaviour and Social Networking.
      Štúdia obzvlášť varuje pred negatívnymi dôsledkami "obzerania si" obsahu sociálnych sietí bez priamej komunikácie s konkrétnym človekom. Vedci preto odporúčajú, aby si užívatelia dali počas Vianoc od sociálnych sietí odstup.
      Na výskume sa zúčastnilo vyše 1300 účastníkov, prevažne žien. "Pravidelné používanie sociálnych sietí, ako napríklad Facebooku, môže negatívne ovplyvniť emocionálnu a duševnú pohodu a spokojnosť človeka s jeho vlastným životom," píše sa v závere citovanej štúdie.
      Bádatelia ďalej upozorňujú pred závisťou a "zhoršením nálady", ku ktorým môže dôjsť v dôsledku prílišného prehliadania si príbehov iných ľudí, ktoré zverejňujú na svojich profiloch. Varujú tiež pred tzv. "nerealistický sociálnym porovnávaním".
      Namiesto dlhých hodín pred obrazovkou, strávených čítaním a prehliadaním si chvál a statusov druhých, bádatelia odporúčajú aktívnu internetovú komunikáciu a spájanie sa s druhými ľuďmi.
      Ďalšou z možností na zlepšenie pocitu spokojnosti môže byť podľa tejto štúdie prestávka od používania sociálnych sietí na celý týždeň.

Copyright © TASR 2016