29. 12. 2016

MEDIA NEWS

MEDIA NEWS

Velenie ruských ozbrojených síl dnes ostro odsúdilo francúzsky satirický časopis Charlie Hebdo za uverejnenie karikatúr s témou havárie ruského lietadla Tu-154 s 92 ľuďmi na palube, ktoré sa v nedeľu zrútilo do Čierneho mora.
Hovorca ruského ministerstva obrany generálmajor Igor Konašenkov označil karikatúry uverejnené v Charlie Hebdo za "výkaly", pričom dodal, že "pre normálneho človeka je ponižujúce takémuto ťažkopádnemu svinstvu čo i len venovať pozornosť".
Lietadlo ruského ministerstva obrany typu Tu-154 smerovalo na ruskú leteckú základňu Humajmím v sýrskej provincii Lázikíja. Nehodu nikto neprežil.
Medzi pasažiermi sa nachádzali desiatky spevákov ruského svetoznámeho armádneho súboru Alexandrovovci vrátane vedúceho Valerija Chalilova, ale aj novinári a vojaci.
Jedna z karikatúr z dielne Charlie Hebdo zobrazuje speváka v padajúcom lietadle kričiaceho "aaaa". Pod obrázkom je text: "Repertoár zboru Červenej armády sa rozširuje." Druhá karikatúra vyjadruje sardonické poľutovanie nad tým, že na palube havarovaného lietadla nebol aj ruský prezident Vladimir Putin.

Turecká polícia zadržala dnes v Istanbule známeho autora, novinára a kritika súčasnej vlády Ahmeta Šika.
      "Bol som zadržaný," uviedol na svojom konte na Twitteri Šik, pričom dodal, že pozornosť prokurátora pravdepodobne upútal jeden z jeho predchádzajúcich príspevkov na tejto sociálnej sieti.
      Ďalšie podrobnosti o Šikovom zadržaní zatiaľ nie sú známe.
      Šik je dlhoročným kritikom exilového duchovného Fetullaha Gülena, ktorého turecké úrady vinia zo zosnovania neúspešného prevratu z 15. júla. Terčom jeho kritiky je však aj vládnuca Strana spravodlivosti a rozvoja (AKP), ktorá Gülena podporovala do roku 2013. Na verejnosť vtedy prenikli správy o názorových nezhodách medzi Gülenom a vtedajším šéfom AKP a súčasným tureckým prezidentom Recepom Tayyipom Erdoganom.
      V roku 2011 strávil Šik takmer rok vo väzbe za svoju knihu Imámova armáda, ktorá rozpráva príbeh Gülenovho hnutia a jej vydanie turecké úrady zakázali.
      "Hovoriť o Gülenovom hnutí a zároveň prehliadať spoluprácu AKP s ním je obrovskou chybou," uviedol Šik začiatkom tohto roka v rozhovore pre agentúru DPA. "Gülen a Erdogan by za svoj podiel na jeho vzniku mali byť postavení pred súd," dodal.
      Turecká vláda obviňuje Gülena žijúceho v USA z koordinovania júlového neúspešného pokusu o štátny prevrat, ale 75-ročný kazateľ toto tvrdenie popiera.
      Od pokusu o puč bolo v Turecku zatknutých vyše 36.000 ľudí a o zamestnanie prišlo 75.000 štátnych zamestnancov a ich príbuzných.


Copyright © TASR 2016