7. 12. 2016

Reakcia ministerstva vnútra na článok Denníka N. Keď o zavádzaní hovoria tí, ktorí najviac klamú a prekrúcajú

Reakcia ministerstva vnútra na článok Denníka N


Keď o zavádzaní hovoria tí, ktorí najviac klamú a prekrúcajú


Redaktorka Denníka N Monika Tódová pri svojej analýze vystúpenia ministra vnútra R. Kaliňáka v relácii TA3 opäť ukázala, ako pracuje s faktami, polopravdami a lžami tak, aby sa jej hodili do kontextu článku. Pravdou je, že výroky pána Galka smerom k novinárom nerozoberali tak ako výroky premiéra Fica. Pravdou je, že minister zverejnil všetky relevantné dokumenty týkajúce sa kúpy akcií spoločnosti BA Haus. Pravdou je, že vratku DPH Bašternákovi zaplatila Finančná správa v čase, keď tam boli ešte nominanti predošlej vlády a pravdou je aj fakt, že minister vnútra od pána Bašternáka ani jeho firiem žiadne peniaze nedostal.
Redaktorka Denníka N Monika Tódová pri analýze vystúpenia ministra v TA3 za klamstvo číslo 1 označila tvrdenie ministra, že v súvislosti s výrokmi premiéra R. Fica sa média nezaujímali o výroky poslanca Galka, ktorý novinárov nazval predajnými dievkami. Faktom je, že Galka novinári s jeho statusom na sociálnej sieni takmer nekonfrontovali, jeho prešľap sa nedostal na žiadnu titulnú stranu, nerozoberali ho viac ako týždeň a dôsledne sa mu nevenovali ani novinárske stavovské organizácie. Prečo ten dvojaký meter? Je pán Galko snáď chránená zver? Ten pán Galko, ktorý zo svojho postu musel odísť práve pre odpočúvanie novinárov, čím najviac pošliapal demokratické princípy na Slovensku! Či k jeho slovám na adresu novinárov došlo pred mesiacom alebo pred ôsmimi mesiacmi je v tamto prípade irelevantné.
Za klamstvo číslo 2 označila tvrdenie Roberta Kaliňáka: „Ja som na všetky otázky odpovedal, všetky dokumenty som ukázal, napriek tomu povedia niektoré noviny, že som klamal.“ Tódová tvrdí, že minister nezverejnil zmluvu o tom, ako kúpil akcie firmy BA Haus. Faktom je, že minister novinárom aj verejnosti zverejnil všetko, prevody na účte, nadobudnutie akcií z centrálneho depozitára aj potvrdenie o pôžičke, ktorú si na túto transakciu zobral. Teda všetky dokumenty, ktoré sa vzťahovali k tomuto obchodu a k dátumu, kedy k prevodu akcií došlo a ktoré potvrdzujú, že sa obchod udial. Niekoľkokrát novinárom povedal, že pokojne im ukáže aj ďalšie dokumenty, avšak až vtedy, keď sa s rovnakou vervou budú pýtať poslanca Igora Matoviča na jeho stratené účtovníctvo a jeho daňové podvody. Samozrejme pán Matovič žiadne dokumenty novinárom neposkytol. Za klamstvo číslo tri označila tvrdenie, že v prípade Bašternák to bola Radičovej vratka.
Pán Bašternák kúpil sedem bytov v marci 2012, teda krátko po voľbách, keď fungovala ešte vláda Ivety Radičovej. O vratku síce požiadal 24. apríla 2012, teda v čase, keď bol Robert Kaliňák ministrom vnútra, ale o vratke nerozhodoval rezort vnútra ale daňová a finančná správa, kde až do júna toho istého roku boli nominanti vlády, v ktorej sedel Daniel Lipšic a ktorú podporoval Igor Matovič a nie ľudia, ktorých by do funkcií nominovala strana Smer. Netreba zabudnúť, že Bašternákovi vyplatili v roku 2011 aj ďalšiu vratku v hodnote 3,65 milióna eur a to bez akejkoľvek daňovej kontroly. A ani na celkový kolaps daňovej a finančnej správy v rokoch 2011 a 2012, keď sa na slepo vyplatilo na DPH stovky miliónov eur. Tieto veci autorka aj Denník N dlhodobo ignorujú.
Za najväčšie zavádzanie považujeme tvrdenie, v ktorom autorka tvrdí, že minister viackrát v kauze klamal. Napríklad, keď povedal, že „od žiadnych firiem pána Bašternáka som žiadne peniaze nikdy nedostal“, a neskôr sa ukázalo, že s ním obchodoval. Faktom je, že minister povedal, že od pána Bašternáka a od firiem pána Bašternáka žiadne peniaze nedostal. Naopak peniaze plynuli opačným smerom za kúpu 16-percent akcií firmy BA Haus, čo je podložené zverejnenými dokumentmi a čo žiadny novinár doteraz nespochybnil. Ak niekto tento rozdiel nevidí, tak len preto, že ho vidieť nechce.
Redaktorka Denníka N Monika Tódová takýmto spôsobom pracuje s faktami dlhodobo. Informácie prekrúca, pravdu ohýba, klame a zavádza. Na dôvod, aký má motív, netreba chodiť ďaleko. Veď čo iné môžeme čakať od pravej ruky opozičného poslanca Gábora Grendela....