28. 1. 2017

20. ročník Organových koncertov pod pyramídou

20. ročník Organových koncertov 
pod pyramídou

20. ročník Organových koncertov pod pyramídou sa začína 29. januára. Zvuk organa vzbudzuje dojem slávnosti, vznešenosti a vyrovnanosti. Nie náhodou je oddávna nazývaný kráľom hudobných nástrojov. Organ je súčasťou aj viacerých dôležitých koncertných siení po celom svete.
Od roku 1998 sa cyklus organových koncertov koná každoročne za účasti domácich a zahraničných interpretov. V uplynulých 19-tich ročníkoch tak v rámci cyklu Organových koncertov pod pyramídou vystúpila plejáda slávnych organistov - Olivier Latry, Michel Bouvard, László Fassang, Michael Schönheit, Vincent Dubois a mnohých ďalších. Koncerty sa konajú formou nedeľňajšieho matiné so začiatkom o 10.30 h. Ich výnimočnosť spočíva aj v realizácii priameho prenosu z každého koncertu, ktorý sa vysiela v Rádiu Devín.
V tomto roku sa uskutoční jubilejný 20. ročník cyklu Organových koncertov pod pyramídou. Prvý koncert jubilejného ročníka 29. januára 2017 bude patriť Olivierovi Latrymu, titulárnemu organistovi Katedrály Notre Dame v Paríži z Francúzska. Na ďalších koncertoch vystúpia Matthias Maierhofer z Nemecka, Přemysl Kšica z Češka, Arkadiusz Bialic z Poľska a slovenskí organisti Denisa Gibalová Kabáčová a Imrich Szabó.
Všetci, ktorí si chcú sviatočnú atmosféru nedele obohatiť hodnotným umeleckým zážitkom, sú vítaní na podujatiach cyklu Organových koncertov pod pyramídou.
Program 20. ročníka cyklu Organových koncertov pod pyramídou - vždy v nedeľu o 10.30 h vo Veľkom koncertnom štúdiu Slovenského rozhlasu a naživo v Rádiu Devín
29. 1. 2017 Olivier Latry (FRA)
26. 2. 2017 Přemysl Kšica (CZE)
19. 3. 2017 Denisa Gibalová Kabáčová (SK)
30. 4. 2017 Matthias Maierhofer (GER)
21. 5. 2017 Arkadiusz Bialic (POL)
11. 6. 2017 Imrich Szabó (SK)
Doplňujúce informácie
V budove Slovenského rozhlasu v Bratislave sa nachádza organ, ktorý je dominantou Veľkého koncertného štúdia, je najväčším organom na Slovensku a svojou kvalitou vyhovuje náročným kritériám umeleckej interpretácie. Bol postavený v roku 1984, má 81 registrov, štyri manuály, pedál a 6373 píšťal. Tieto atribúty ho radia medzi veľké organy aj v európskom kontexte.
V prvých rokoch bol organ využitý na koncertné účely iba sporadicky. Myšlienku využiť tento cenný nástroj na pravidelné organové recitály sa podarilo zrealizovať v roku 1994. Prvý cyklus koncertov sa konal za účasti domácich interpretov a dostal názov Organové koncerty pod pyramídou. Záujem publika i vedenia Rádia Devín o tieto koncerty boli pohnútkami k tomu, aby sa v realizovaní cyklu organových koncertov pokračovalo aj v budúcnosti.