28. 1. 2017

MEDIA NEWS

MEDIA NEWS

Americký prezident Donald Trump sa týždeň po svojom nástupe do funkcie obul do médií, ktoré sa podľa neho správajú ako opozičná strana.
V programe televízie CBN News povedal, že veľká časť médií "je nečestná, absolútne podvádza a klame. To z nich robí čiastočne opozičnú stranu". Médiá sú však "oveľa schopnejšie ako opozičná strana. Opozičná strana prehráva a teraz sa na jej stranu pridali médiá", citovala ho tlačová agentúra AP.
Nie je prvým americkým prezidentom, ktorý vyjadril médiám otvorené nepriateľstvo. Richard Nixon nazýval médiá nepriateľom a jeho viceprezident, Spiro Agnew, ich titulov "tárajúci vládcovia negativizmu". Iný americký prezident Lyndon Baines Johnson sa sťažoval, že ak by raz prešil suchou nohou cez rieku Potomac, vyšla by na druhý deň správa s titulkom "Prezident nevie plávať."
Trumpovo nepriateľstvo voči médiám iba týždeň po jeho nástupe do funkcie je ďaleko od normálu, uviedli v piatok historici s tým, že mnohí predchádzajúci prezidenti sa aspoň usilovali vyvolať zdanie, že sú voči médiám ústretoví.
Riaditeľ prezidentskej knižnice Lyndona B. Johnsona Mark Updegrove, ktorý je tiež prezidentským historikom, povedal, že "Trump sa už počas predvolebnej kampane a prechodného obdobia netajil so svojimi pocitmi k médiám". A dodal, že tento prezident očividne vynechá vo vzťahu s médiami tradičné medové týždne.
Profesor histórie na Rutgersovej univerzite David Greenberg, ktorý písal o Nixonovom prezidentovaní, povedal, že médiá od 60. až 70. rokov vždy boli kritické voči prezidentovi považujúc za svoju úlohu nútiť prezidentskú administratívu k zodpovednosti a vyšetrovať všetko podozrivé. Kritika médií môže mať ohlas u prezidentových stúpencov, ale Trumpova kritika je podľa neho prehnane veľká.
Televízia CNN nazvala túto Trumpovu kritiku vojnou s médiami.

Copyright TASR ©2017


Ruská televízna stanica NTV natočila film o Alexejovi Navalném, ruskom opozičným predákovi a kandidátovi na prezidenta v budúcich voľbách. Dokument vraj okrem iného odhalí politikovej záhadné niekoľkomiliónové príjmy. Informoval o tom dnes denník Kommersant. Navalnyj na svojom blogu uviedol, že film je založený na lži.
Názov filmu - Občan Navralnyj - je slovnou hračkou, kedy pridané písmeno "r" dáva priezvisko význam "klamár". Snímka má vysvetliť "osobnú ochranu, školu pre deti v New Yorku a štvorizbový byt v Moskve", píše Kommersant.
Navalnyj vo videu na svojom blogu uviedol, že Kremeľ všetky jeho peňažné transakcie podrobuje prísnej kontrole, a o jeho príjmoch má teda veľmi dobrý prehľad. Svoje príjmy a majetkové priznanie zverejnil aj na internete, kde sú dokumenty prístupné verejnosti. Navalnyj sa tak vo videu označuje za "najtransparentnejšieho ruského politika".
Oznámenie o vysielaní snímke nasleduje po televíznej debate, v ktorej sa Navalnyj stretol s ruským politikom a dizajnérom Artěmijem Lebedevom. Ten Navalného ako kandidáta na prezidenta kritizoval. Na Lebedeva sa od opozičného politika zasa zniesli výčitky o netransparentnosti okolo čerpania vládnych prostriedkov. Konflikt už pred televízne debatou bujnel aj na sociálnych sieťach.
Politológ Georgij Fiodorov je presvedčený, že rozruch okolo Navalného zdvihne záujem o zhliadnutí filmu. "Z Navalného sa stala populárnou mediálne postava," upozornil Fiodorov a dodal, že k vyššej sledovanosti televíznych staníc prispeje každý nový škandál. Rozruch už napríklad vyvolala správa, že úrady zablokovali špeciálny finančný účet s príspevkami verejnosti, ktoré Navalnyj zhromažďoval na svoju volebnú kampaň.
Ruský kanál Rossija 1 odvysielal v apríli dokumentárny film "Browderov efekt", v ktorom Navalného predstavil ako agenta amerických tajných služieb s krycím menom Freedom. Okrem iného politika spája so smrťou audítora Sergeja Magnitského. Ten zomrel v roku 2009 za nejasných okolností v moskovskej väzobnej väznici. Magnitského advokáti a niektorí obhajcovia ľudských práv sú toho názoru, že bol ubitý kvôli tomu, že upozorňoval na finančné machinácie špičiek ruskej politiky. Magnitského meno sa po jeho smrti stalo v Rusku symbolom represií, ktorým sú vystavené osoby varujúce pred korupciou na najvyšších miestach.
Navalnyj podal na šéfa kanáli Dmitrija Kiseljova kvôli tomu žalobu, tá však bola zamietnutá.
Navalnyj oznámil kandidatúru na prezidenta v decembri minulého roka. Mohol tak urobiť vďaka anulovanie podmienečného odsúdenia za spreneveru, ktoré mu predtým v kandidatúre bránilo.

Copyright ČTK ©2017