24. 1. 2017

MEDIA NEWS

MEDIA NEWS

Prezident USA Donald Trump bude hostiteľom raňajok v Bielom dome, na ktoré pozval šéfov viacerých veľkých automobiliek v krajine. Informoval o tom dnes tlačový tajomník Bieleho domu Sean Spicer na prvom zo svojich každodenných tlačových brífingov vo Washingtone.
Trump bude podľa hovorcu hostiť nasledujúci deň výkonných šéfov automobiliek Ford, General Motors a Chrysler. Podrobnosti o programe tohto stretnutia však neuviedol.
Tvorba pracovných miest pre Američanov sa stala stredobodom Trumpových prvých dní v prezidentskom úrade a už počas predvolebnej kampane často vyzýval výrobcov automobilov, aby ponechali svoje továrne na území Spojených štátov.
Hovorca Bieleho domu na svojom prvom brífingu taktiež oznámil, že Trumpova administratíva je ochotná spolupracovať s Moskvou v boji proti extrémistickej organizácii Islamský štát (IS). Spicer povedal, že prezident Trump dal "úplne jasne" najavo, že bude "spolupracovať s akoukoľvek krajinou odhodlanou poraziť Islamský štát" - či už na vojenskom alebo na ekonomickom fronte.
USA a Rusko mali dosiaľ spory ohľadne vojenskej operácie sýrskeho režimu v meste Aleppo, ktorú Rusko podporovalo náletmi, pripomenula tlačová agentúra AP.
Spicer na tlačovom brífingu prisľúbil novinárom, že Trumpova administratíva im "nechce nikdy klamať".
Dostal totiž otázky reagujúce na jeho skoršie nahnevané vyhlásenie, v ktorom odsúdil správne informovanie médií o veľkosti davu na Trumpovej piatkovej inaugurácii: médiá tvrdili, že dav ľudí bol menší než na inaugurácii jeho predchodcu Baracka Obamu pred ôsmimi rokmi.
Spicer uviedol, že s médiami sa "niekedy možno nezhodne" vo faktoch, avšak zdôraznil, že s tímom novinárov akreditovaných v Bielom dome chce mať "zdravý vzťah". "Ak urobíme chybu, budeme sa snažiť zo všetkých síl napraviť ju," dodal.
Tlačový tajomník uviedol, že mal nesprávne informácie o počte prepravených osôb vo washingtonskom metre, keď sa v sobotu 22. januára vyjadroval k téme účasti na inaugurácii - ale dodal, že keď sa skombinuje sledovanosť televíznych staníc a internetu, išlo o najsledovanejšiu inauguráciu v dejinách.

Švédska polícia vypočúvala trojicu mužov, ktorých zadržala v nedeľu v meste Uppsala pre podozrenie zo znásilnenia Švédky. Muži údajné znásilnenie vysielali naživo na sociálnej sieti Facebook pre uzavretú skupinu členov, informoval dnes na tlačovej konferencii zástupca prokurátora Magnus Berggren.
Na konci filmu jeden z mužov vyhlásil "bola si znásilnená" a zasmial sa. Polícia potvrdila, že video videli "mnohí" a jedna mladá diváčka zavolala políciu.
Josefine Lundgrenová (21) povedala pre denník Expressen, že videla, ako jeden z mužov strhal zo ženy šaty a potom ju zaľahol. Ďalší z mužov mal podľa nej pištoľ.
Online svedkovia povedali švédskym médiám, že videli aj ďalšiu časť, v ktorom tá istá približne 30-ročná žena poprela znásilnenie. Neboli si však istí, či nekonala pod nátlakom.
Švédska rozhlasová a televízna spoločnosť SVT uviedla, že muži ešte stále streamovali, keď do bytu dorazila polícia.
Troch mužov vo veku od 19 do 25 rokov na mieste zatkla.
"Nemáme prístup k (odvysielanému) filmovému materiálu, ktorý ukazoval údajné napadnutie," povedal dnes na tlačovej konferencii zástupca prokurátora a dodal, že polícia má iba niekoľko klipov. Má však dôkazy z miesta činu, výpovede podozrivých a ľudí, ktorí videli online stream.
Hovorkyňa polície Lisa Sannerviková vyzvala ľudí, ktorí si stiahli uvedený stream, aby ho nešírili a odovzdali ho policajným vyšetrovateľom.
V skupine, ktorá incident v danej chvíli online sledovala, bolo podľa švédskych médií zalogovaných asi 200 ľudí.
Facebook ponúka live-stream od konca roka 2015. Často túto funkciu využívajú najmä médiá.

Copyright © TASR 2017


Katie Rich, ktorá píše pre"Saturday Night Live", pozastavili činnosť v nadväznosti na široko kritizovaný útok na svojom osobnom účte Twitter, v ktorom sa vysmievala Barronovi Trumpovi, 10-ročnému synovi prezidenta Donald J. Trumpa.
V pondelok popoludní, pani Richová reaktivovala svoj účet a zaslala správu, ktorá hovorí: "Úprimne sa ospravedlňujeme za necitlivé tweety. Hlboko ľutujem moje činy a nevhodné slová. Bolo to neospravedlniteľné a je mi to ľúto. "

Zdroj: NYTimes