15. 3. 2017

RADA RTVS

RADA RTVS

Rozhlas a televízia Slovenska (RTVS) je jediným vysielateľom v Európe, ktorý vysiela televízny magazín výlučne v rómskom jazyku. Na dnešnom rokovaní Rady RTVS to konštatoval riaditeľ národnostného vysielania RTVS Attila Lovász a dodal, že podľa meraní každé vydanie televízneho magazínu Sam khere (Sme doma) sleduje v priemere približne osem- až 10-tisíc divákov, pričom polovica nie sú Rómovia. Tento fakt Lovász považuje za úspech, keďže jedným z cieľov menšinových programov je aj to, aby priblížili menšiny a ich život väčšine. Zároveň avizoval, že súčasťou magazínu môže byť aj program pre olaských Rómov, pre ktorých existuje program iba vo francúzskej verejnoprávnej televízii. Rómsky magazín sa vlani výrazne zmenil, modernizoval sa a za jeho tvorbou stojí nový tím dodávateľov. Na Rádiu Regina Slovenského rozhlasu (SRo), RTVS sú rómskej menšine venované dva programy - Rómske slovo, ktoré sa od začiatku roka zmenilo zo zábavného na spravodajsko-informačný formát a vysiela sa tri pracovné dni v týždni a zvyšné dva pracovné dni dostáva priestor zábavný program Rómska hudba. Oba programy vyrába redakcia národnostného vysielania Rádia Patria.
Témou dnešného rokovania rady bolo aj veľkonočné vysielanie. Vysielanie RTVS prinesie tradične detské vysielanie a programy venované náboženskej tematike aj zvykom. Ako počas dnešného rokovania Rady RTVS informoval programový riaditeľ verejnoprávnej televízie Tibora Búza, vysielanie Jednotky a Dvojky sa zameria najmä na deti. Medzi iným bude mať premiéru detský projekt – film o živote Jána Pavla II., na ktorom sa pod vedením profesionálov podieľali deti. Televízia prinesie filmy s náboženskou tematikou, bohoslužby, ale aj nové diely vedomostnej súťaže Čo ja viem. Diváci v programe nájdu i koncerty klasickej hudby.
Rozhlas upraví počas Veľkej noci hudobnú zložku vysielania a poslucháčov pozve na priame prenosy z bohoslužieb. Rádio Slovensko napríklad navštívi dielňu žarnovických zvonárov, ktorí pracujú na zvone pre pápeža Františka, v pláne sú aj rozhovory s predstaviteľmi cirkvi a duchovenstva, avizoval počas rokovania Rady RTVS riaditeľ programových služieb RTVS - Slovenského rozhlasu (SRo) Vincent Štofaník. Najväčšie kresťanské sviatky roka a zvyky s nimi spojené budú dominovať aj na umenie zameranému Rádiu Devín, regionálnemu Rádiu Regina, menšinovému Rádiu Patria a ďalším okruhom SRo. Keďže na termín Veľkej noci pripadnú tento rok aj pravoslávne veľkonočné sviatky vyhradia tak v rozhlase, ako aj v televízii, priestor aj im.

©2017, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.