14. 3. 2017

Vysielanie RTVS k výročiu 14. marca

Vysielanie RTVS 
k výročiu 14. marca

Spravodajstvo RTVS sa bude výročiu venovať vo svojich diskusných aj spravodajských reláciách.  V diskusnej relácii Z prvej ruky v Rádiu Slovensko bude dominovať téma V čom sú pokusy o „alternatívny výklad“ dejín Slovenského štátu pre spoločnosť nebezpečné?, téme vzniku vojnového Slovenského štátu sa budú venovať aj Správy a komentáre na Dvojke.
      V televíznom spravodajstve sa 14. marca začína cyklus reportáží Soni Gyarfášovej Cesta k deportáciám - holokaust sa nezačal naložením ľudí do nákladných vagónov. Na tieto tragické chvíle z čias II. svetovej vojny budú spomínať tí, ktorí ich prežili a medzi nimi aj tí, ktorí kvôli pretrvávajúcemu povojnovému antisemitizmu emigrovali do Izraela. Reportážny cyklus spomienok sa ukončí 25. marca, práve v deň 75. výročia prvého transportu slovenských Židov do nacistických vyhladzovacích táborov.
      Hlavným programom počas tematického vysielania Dvojky 14. marca bude špeciál diskusnej relácie Večera s Havranom, ktorý bude výnimočný z viacerých dôvodov. Špeciálnu diskusiu z Banskej Bystrice na tému Mýty o Slovenskom štáte a Jozef Tiso Dvojka odvysiela naživo netradične už od 20.10 h, relácia bude mať mimoriadne predĺženú, takmer dvojhodinovú stopáž. Témou diskusie, do ktorej prijali pozvanie spisovateľ a publicista Silvester Lavrík a historici Jakub Drábik, Ivan Mrva a Anton Hruboň, bude vznik a existencia vojnového Slovenského štátu, ale aj otázka zodpovednosti za deportácie, zákaz politických strán či mýtus prosperity a pokoja, ktorý dodnes vojnový štát obklopuje.
      14. marca o 22.30 h Dvojka odvysiela dokument Muži roku 1938 zo série Magická osmička, o 23.20 h bude nasledovať dokument Karol Sidor zo série Historická panoráma a 25. marca bude do vysielania zaradený premiérový dokument Prvý transport.
      Vysielanie upravuje aj Rádio Slovensko, v pondelok 13. a utorok 14. marca o 21.00 h odvysiela dvojdielny dokument Petra Gettinga Vyzlečení z ľudskej podoby. Rasová  politika vojnového Slovenského štátu zasiahla aj tých najbezbrannejších, najmenších, najnevinnejších. Boli vylúčení zo spoločnosti, z domovov, zo škôl  a označení za nepriateľov štátu. V Slovenskom národnom archíve sa nachádzajú stovky listov, ktoré napísali rodičia židovského pôvodu, aby zachránili svoje deti. Často sa preto zriekli židovskej viery a išli za hranice svojich možností. Rozhlasový dokument Petra Gettinga s komentárom historika Ivana Kamenca sa venuje práve týmto listom. Tvorivý tím dramaturgičky Táni Kusej, hudobnej dramaturgičky Kataríny Bielčikovej, majstra zvuku Milana Greguša a režisérky Mileny Lukáčovej vytvoril strhujúci dokument založený na rýdzo autentickom materiáli v brilantnej interpretácii slovenských hercov.
      Rádio Slovensko sa 14. marcu venuje aj v cykle Príbeh na týždeň s podtitulom  Od demokracie k totalite. Toto výročie je príležitosťou k zamysleniu nad tým, ako sa demokratická spoločnosť môže zmeniť na totalitu, ako prebiehala likvidácia právneho štátu, občianskych slobôd a práv. V príspevkoch vystupujú renomovaní historici a politológovia, ktorí hľadajú analógie medzi vojnovým Slovenským štátom a súčasným nárastom extrémizmu na Slovensku.
      Rádio Devín sa bude venovať téme Slovenského štátu, fašizmu, vojny a ich následkom vo viacerých programoch a reláciách. Už 13. marca v Ars rádiu o 14.20 h privíta Peter Michalík diskutérov  zo Stredoeurópskeho fóra o fašizme, ktoré sa bude konať večer 13. marca v Starej tržnici.
      14. marca v Rannom ladení a medzi 07.00 a 08.00 h Rádio Devín prinesie viac pohľadov na tému Ako sa to učí v dejepise? s reportážami z hodiny dejepisu na gymnáziu v Námestove či zo stretnutia s pedagógmi a poslucháčmi Prešovskej univerzity o didaktike dejepisu. Relácia Ars litera s témou vojny poslucháčom priblíži rozličné spracovania tejto témy vo zvukovom archíve Slovenského rozhlasu, popoludní bude hosťom Devína filmový teoretik a vedec Martin Ciel, ktorý bude hovoriť o téme film a politika.