8. 5. 2017

Kandidáti na šéfa RTVS budú známi tento týždeň

Kandidáti na šéfa RTVS 

budú známi tento týždeň

Médiám ešte pred vypršaním termínu podávania prihlášok do voľby generálneho riaditeľa verejnoprávneho RTVS svoju kandidatúru potvrdili viacerí, ako prvý súčasný šéf RTVS Václav Mika a neskôr aj Jaroslav Rezník, Fedor Flašík či Zuzana Ťapáková
Hlasovanie parlamentu o generálnom riaditeľovi Rozhlasu a televízie Slovenska (RTVS) na ďalších päť rokov je plánované na koniec júna, zoznam záujemcov o tento post bude jasný už tento týždeň. Viacerí záujemcovia však cez médiá vopred oznámili, že budú kandidovať. Ako prvý tak spravil súčasný generálny riaditeľ RTVS Václav Mika a po ňom aj generálny riaditeľ TASR Jaroslav Rezník. Záujem kandidovať prejavil cez médiá i odborník na reklamu Fedor Flašík, ktorý v minulosti okrem iného pripravoval predvolebnú kampaň pre Smer a tiež bývalá šéfka TV Markíza Zuzana Ťapáková, spájaná s údajne predraženými kultúrnymi podujatiami k predsedníctvu SR v Rade EÚ. V médiách sa spomína aj bývalý člen Rady pre vysielanie a retransmisiu Peter Abrahám.
Na základe výzvy, ktorú začiatkom apríla zverejnil Výbor Národnej rady SR pre kultúru a médiá, sa uchádzači o post šéfa verejnoprávnej rádiotelevízie musia prihlásiť do stredy. Prihlášku spolu s prílohami musia záujemcovia o riadenie verejnoprávnej rádiotelevízie doručiť do 10. mája najneskôr do 16:00 do podateľne NR SR. Dokumenty musia byť v uzatvorenej obálke označenej heslom „Voľba generálneho riaditeľa Rozhlasu a televízie Slovenska“ s uvedením adresy: Národná rada Slovenskej republiky, Výbor Národnej rady Slovenskej republiky pre kultúru a médiá, Nám. A. Dubčeka 1, 812 80 Bratislava. Prihlášky doručené neskôr nezaradia do voľby, uvádza sa to v ozname o voľbe generálneho riaditeľa RTVS zverejnenom na webstránke NR SR.
Proces výberového konania bude pokračovať v mediálnom výbore, v ktorom 11. mája za prítomnosti členov výboru otvoria obálky s prihláškami a oboznámia sa s kandidátmi. Kandidátom pošlú sedem dní pred verejným vypočutím, teda do 23. mája, pozvánku, aby mali dosť času pripraviť sa. Súčasne sa členovia výboru začnú oboznamovať s projektmi uchádzačov. Voľbe v parlamentnom pléne predchádza 30. mája verejné vypočutie kandidátov na šéfa RTVS, ktoré bude rovnako ako v predošlej voľbe v historickej budove Národnej rady SR. Vypočutie sa bude vysielať online na webstránke národnej rady, pričom technologicky ho zaistí RTVS. Do dvoch pracovných dní (do 1. júna) od verejného vypočutia posledného kandidáta predloží výbor národnej rade návrh na voľbu generálneho riaditeľa RTVS so svojím stanoviskom. Národná rada by mala nového generálneho riaditeľa RTVS voliť už 22. júna a prípadná opakovaná voľba by bola 29. júna. Súčasnému šéfovi verejnoprávnej rádiotelevízie vyprší funkčné obdobie na začiatku augusta.
Činnosť RTVS platia z veľkej časti koncesionári, medzi ktorých patria najmä domácnosti. RTVS získal minulý rok z úhrad za služby verejnosti, teda z tzv. koncesionárskych poplatkov vyše 78,2 milióna eur. Je to viac, ako sa plánovalo, ale zároveň je to už podľa vedenia RTVS suma na hranici možností rádiotelevízie. Z výberu koncesií, hlavného zdroja príjmov, RTVS získal v roku 2016 presne 78 263 511 eur, z toho domácnosti zaplatili 67 611 380 eur a zamestnávatelia 10 652 131 eur. Výška tzv. koncesií sa nemenila takmer 14 rokov. Mesačnú sadzbu pre domácnosti 4,64 eura radí RTVS medzi najnižšiu v Európe. Približne 26 miliónov eur ide do RTVS zo zmluvy so štátom. Tieto zdroje sú prioritne určené na výrobu pôvodného programu a menšia časť z nich je na investície do technológií a na rozhlasové vysielanie do zahraničia cez Radio Slovakia International. Peniaze od štátu sa nesmú použiť na spravodajstvo a investigatívnu publicistiku, na nákup zahraničných programov, nákup licenčných práv na vysielanie športových podujatí a ďalšie. Zvyšok zdrojov získava RTVS najmä predajom reklamy (približne 5 mil. eur), tiež programu a z ďalších príjmov, ako je napríklad prenájom priestorov.


©2017, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.