7. 5. 2017

MEDIA NEWS

MEDIA NEWS

Pre podozrivý objekt, ktorý by mohol byť bombou, museli dnes novinári opustiť volebné tlačové centrum francúzskeho prezidentského kandidáta Emmanuela Macrona. Parížske policajné riaditeľstvo informovalo, že bezpečnostné kontroly sa skončili a novinári sa môžu vrátiť.
      Bezpečnostné zložky pre TASR potvrdili, že pre "podozrivý objekt" v blízkosti Macronovho tlačového centra museli evakuovať celé nádvorie pri parížskom múzeu Louvre. Potvrdili, že na mieste zasahovali pyrotechnici, pretože podľa polície bola možnosť, že nájdený objekt mohol byť bombou.
      Macronov organizačný tím svižne vyviedol novinárov zo stanového tlačového centra krátko po poludní. V priebehu dvoch minút opustili centrum desiatky novinárov z celého sveta.
      Dnešné druhé kolo francúzskych prezidentských volieb sprevádzajú mimoriadne bezpečnostné opatrenia. Len v Paríži na bezpečnosť dohliada 12.000 policajtov, žandárov a vojakov. Vo Francúzsku stále platí výnimočný stav.


Bola to vopred zorganizovaná provokácia, pokazil som to, oznámil dnes na svojom profile na Facebooku český minister financií Andrej Babiš v súvislosti s nahrávkami s novinárom Mladej fronty DNES Markom Přibilom. Babiš si podľa svojich slov už nahrávky vypočul a je presvedčený, že nikomu nedával úlohy, napísal spravodajský server Novinky.cz.
      "Urobil som chybu. Konečne som si tie nahrávky vypočul, a aj keď som presvedčený, že som nikoho nepoveroval úlohami, priznávam, nemal som sa s tým novinárom vôbec stretávať. Bola to vopred zorganizovaná provokácia. Pokazil som to," uviedol Andrej Babiš.
      Babiš ďalej informoval, že nahrávky boli nadobudnuté v minulom roku a sú zostrihané.
      Zároveň oznámil, že sa nezúčastní na dnešnej diskusnej relácii Otázky Václava Moravca, pretože tam podľa neho bude presila piatich lídrov parlamentných strán a moderátora.
      Bývalý redaktor MF Dnes Marek Přibil, ktorý sa na nahrávkach s vicepremiérom Babišom rozpráva o pripravovaných článkoch odmietol, že by záznamy vydal on, dodal server Novinky.cz. Nikdy som nikoho nenahrával, uviedol v piatok Přibil na svojom facebookovom profile. Babiša podľa svojich slov vnímal ako šéfa.


Iránska polooficiálna tlačová agentúra ILNA tvrdí, že štátna televízia scenzurovala dokument, zverejnený štábom súčasného prezidenta Hasana Rúháního v rámci kampane pred nadchádzajúcimi prezidentskými voľbami.
      Správa, zverejnená agentúrou v noci na dnes, neuvádza detaily, no člen Rúháního volebného štábu pod podmienkou zachovania anonymity pre agentúru AP potvrdil, že televízia vystrihla niektoré časti z dokumentu o prezidentovi Rúháním.
      Uviedol, že jeden vystrihnutý segment ukazoval fanúšikov skandujúcich meno opozičného vodcu Mir Hosejna Musávího, ktorý je od roku 2011 v domácom väzení. Vynechaný bol aj záber na bývalého iránskeho prezidenta Mohammada Chatámího, ktorého meno a obraz boli v iránskych médiách od roku 2015 zakázané.
      Musáví aj Chatamí podporujú v prezidentských voľbách, ktoré sa budú konať 19. mája, súčasného prezidenta Rúháního.


Copyright TASR ©2017