12. 5. 2017

RTVS NEWS


            RTVS NEWS

Spoločnosť Hitchhiker Cinema v koprodukcii s Rozhlasom a televíziou Slovenska pripravuje sériu dokumentov Biele vrany a hrdinovia medzi nami. Takmer polhodinové dokumenty, venované konkrétnym hrdinom, chcú upozorniť na princípy solidarity, zodpovednosti, spoločenského dobra, dôstojnosti a jedinečnosti človeka. Pilot série Korupčná výchova režiséra Róberta Švedu uviedol v marci Medzinárodný festival filmových klubov Febiofest, agentúru SITA o tom informovala PR manažérka Zuzana Golianová zo spoločnosti bARSdobrýchýr. "Sú témy, o ktorých síce každodenne neuvažujeme, ale náš postoj k nim podstatne určuje našu orientáciu vo svete. Udržanie spoločenstva ľudí sa riadi princípmi, rešpektovanie ktorých umožňuje naše prežitie," vyjadrila sa dramaturgička projektu Ingrid Mayerová.
Dokumenty, ktoré sa v roku 2018 dostanú na obrazovky verejnoprávnej televízie, sa zaoberajú kľúčovými otázkami súčasnej spoločnosti. Marek Franko vo svojom filme prinesie tému násilia a zneužívania detí, Dominik Jursa predstaví problematiku mladých talentovaných ľudí, ktorí sa vyslovili k celospoločenským problémom, Lena Kušnieriková sa zameria na občiansky aktivizmus a odhodlanie bojovať za veci verejné na pozadí kauzy Pezinskej skládky, Barbora Sliepková na pozadí kauzy Hedviga Malinová otvorí otázky neznášanlivosti, extrémizmu a xenofóbie, Lenka Moravčíková Chovanec pripravuje snímku o zdevastovanom skorumpovanom zdravotníctve a Róbert Šveda sa v dokumente zameriava na ničenie prírodného bohatstva a zásahy do krajiny.
Biela vrana je ocenením spoločensky prínosného a odvážneho občianskeho činu, ktorú od roku 2008 udeľujú Aliancia Fair-play a VIA IURIS. "Vysoká miera korupcie trápi občanov a spôsobuje nárast extrémizmu. Je preto vzácne, ak verejnoprávna televízia vytvorí priestor na diskusiu a pomôže hľadať medzi nami tie skutočné vzory," cituje tlačová správa k vzniku novej dokumentárnej série Zuzanu Wienk z Aliance Fair-play.

2017, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané