9. 1. 2018

MEDIA NEWS

MEDIA NEWS

Bývalý prezident USA Bill Clinton vyzval úrady Mjanmarska na okamžité oslobodenie dvoch novinárov agentúry Reuters, ktorí boli zadržaní 12. decembra v Rangúne. Informovala o tom agentúra DPA.
Vo svojom vyhlásení zverejnenom na sieti Twitter Clinton píše, že "slobodné médiá sú pre slobodnú spoločnosť veľmi dôležité - zatknutie novinárov na ktoromkoľvek mieste je neprijateľné. Novinári Reuters zadržiavaní v Mjanmarsku by mali byť okamžite prepustení".
Na prepustenie novinárov už vyzvali agentúra Reuters, ako aj viacero ďalších médií, novinárskych a ľudskoprávnych organizácií. Novinári v Mjanmarsku plánujú na túto stredu protestné zhromaždenie pred budovou súdu, kde sa bude práve konať pojednávanie v kauze zadržiavaných novinárov.
Zadržanie dvojice novinárov odsúdilo ako útok na slobodu slova mnoho vlád, vrátane USA, Kanady a Británie, ako aj generálny tajomník OSN António Guterres.
K zadržaniu dvojice mužov došlo 12. decembra 2017 v jednej z okrajových štvrtí Rangúnu. Polícia novinárov prehľadala, pričom našla dve vojenské správy a doklad o pobyte v Jakchainskom štáte, kde sa od augusta odohráva konflikt. Jeho dôsledkom je masový útek príslušníkov moslimskej menšiny Rohingov.
Novinári Wa Lone (31) a Kyaw Soe Oo (27) boli zadržaní na základe zákona, ktorý bol prijatý ešte v koloniálnej ére Mjanmarska.
Dvojica novinárov je teraz podozrivá z nezákonného prechovávania dokumentov vojenského charakteru. V prípade, že budú uznaní za vinných, hrozí im do 14 rokov väzenia.
Niekdajšia líderka boja za demokraciu v Mjanmarsku Aun Schan Su Ťij je obviňovaná z potláčania slobody tlače, odkedy sa jej Národná liga za demokraciu v roku 2016 de facto ujala moci v krajine. V roku 2017 bolo v Mjanmarsku zadržaných najmenej 11 novinárov.


Pracovné dni amerického prezidenta Donalda Trumpa sú kratšie. Do Oválnej pracovne prichádza oveľa neskôr než na začiatku svojho funkčného obdobia pred necelým rokom a absolvuje menej stretnutí. Uviedla to v pondelok spravodajská stránka Axios, odvolávajúca sa na interné pracovné plány Bieleho domu, ktoré sú podrobnejšie ako tie, čo dostávajú médiá, ako aj na údaje vládnych úradníkov.
Dopoludnia od ôsmej do jedenástej hodiny má mať Trump "Executive Time", teda čas vyhradený na pracovné povinnosti. Podľa pracovného plánu ho trávi v Oválnej pracovni, avšak v skutočnosti takmer vždy zostáva v obytnej časti Bieleho domu, kde píše príspevky na svoje twitterové konto a sleduje správy v káblovej televízii. Spravidla až potom Trump prichádza na svoje prvé pracovné stretnutie vo svojej kancelárii.
Pre porovnanie - prezident George W. Bush prichádzal do Oválnej pracovne najneskôr o 06.45 h, Trumpov predchodca Barack Obama sa tam zdržiaval od 09.00 h do 10.00 h po obvyklej rannej rozcvičke.
Celkovo sú Trumpove oficiálne pracovné dni podľa stránky Axios pomerne krátke, pretože okolo 18. hodiny sa vracia do obytnej časti svojho sídla. Predtým Trump zvyčajne absolvuje jedno alebo dve stretnutia, ale taktiež strávi veľa času telefonovaním a opäť sledovaním televízie.
Hovorkyňa Bieleho domu Sarah Sandersová označila Trumpa za "jedného z najťažšie pracujúcich ľudí", akých kedy videla. Novinári podľa nej dali opakovane najavo, "že si želajú, aby prezident spomalil - pretože niekedy majú problém s ním držať krok".

Copyright © TASR 2017