3. 1. 2021

MEDIA NEWS

MEDIA NEWS Hongkonskému prodemokratickému mediálnemu magnátovi Jimmymu Laiovi vo štvrtok opätovne nariadili väzbu, keď hongkonský najvyšší súd podporil žiadosť prokuratúry a zamietol mu kauciu. Informovala o tom agentúra AFP.
Jimmy Lai (v čínštine Li Č'-jing), otvorený kritik Pekingu, patrí k najznámejším osobnostiam, ktoré obžalovali na základe nového zákona o národnej bezpečnosti, ktorý Čína v Hongkongu zaviedla koncom júna v snahe umlčať disidentov. Obvinený je z ohrozovania národnej bezpečnosti vyzývaním zahraničných vlád, aby uvalili sankcie na Hongkong a Čínu v reakcii na zákrok voči prodemokratickým aktivistom.
Sedemdesiattriročný magnát už strávil vo väzbe 20 dní, kým ho minulý týždeň v stredu neprepustili za prísnych podmienok na kauciu desať miliónov hongkonských dolárov (1,05 mil. eur). Podľa AFP mal zakázané vychádzať z domu, zverejňovať príspevky na sociálnych sieťach, vydávať vyhlásenia, hovoriť s médiami či stretávať sa so zahraničnými predstaviteľmi.
Odvolací súd v Hongkongu vo štvrtok umožnil prokuratúre, aby sa voči jeho prepusteniu na kauciu odvolala. Prokuratúra tvrdila, že pri uplatňovaní článku 42 nového bezpečnostného zákona mohlo dôjsť k pochybeniu zo strany sudcu nižšej inštancie. Podľa tohto článku by prepustenie na kauciu nemalo byť povolené, pokiaľ sudca neuzná, že existujú dostatočné dôkazy, že sa obžalovaný znova nedopustí podobného činu.
Vo veci odvolania proti rozhodnutiu bude súd pojednávať 1. februára.


Afganského novinára a ľudskoprávneho aktivistu Bismilláha Ádila Aimáka v piatok zastrelili neznámi ozbrojenci v západnej časti Afganistanu. Ide už o piateho žurnalistu, ktorého v krajine zavraždili za posledné dva mesiace, informovala agentúra AP.
Ozbrojení muži spustili paľbu na vozidlo, v ktorom sa novinár nachádzal. Aimák sa vracal z návštevy svojej rodiny v blízkosti Čaghčaránu - hlavného mesta provincie Ghór.
Podľa hovorcu guvernéra provincie neboli ďalší ľudia v aute vrátane Aimákovho brata zranení. Aimák bol šéfredaktor miestnej rozhlasovej stanice a bol tiež ľudskoprávnym aktivistom v danej provincii.
K zabitiu novinára sa bezprostredne nikto neprihlásil. Hovorca Talibanu tvrdil, že militantné hnutie nie je s útokom nijako spojené.
Minulý týždeň zastrelili v juhovýchodnej časti Afganistanu novinára Rahmatulláha Nikzáda. Nikzád bol šéfom zväzu novinárov v provincii Ghazní a prispieval aj do medzinárodných médií ako al-Džazíra a agentúra AP.
Afganistan je podľa medzinárodnej organizácie Reportéri bez hraníc (RSF) pre novinárov jednou z najnebezpečnejších krajín na svete.

Copyright © TASR 2021