6. 10. 2021

MEDIA NEWS

 MEDIA NEWS


Facebook vedel, že robí zle a nekonal - Tech SME


Bývalá dátová analytička spoločnosti Facebook Frances Haugenová v utorok americkému Kongresu povedala, že produkty Facebooku sú škodlivé pre deti a prispievajú k polarizácii spoločnosti v USA. Informovala o tom agentúra AP.
Haugenová v utorok vypovedala pred podvýborom amerického Senátu, ktorý má na starosti ochranu spotrebiteľov. Aj samotná spoločnosť Facebook si podľa nej uvedomuje, že niektorým dospievajúcim spôsobila ujmu. Takisto jej vyčítala nečestný prístup v boji proti šíreniu prejavov nenávisti a dezinformácií.
"Produkty Facebooku škodia deťom, podnecujú rozdelenie spoločnosti a oslabujú našu demokraciu," povedala Haugenová, ktorá zároveň vyzvala americký Kongres, aby sa v problematike začal angažovať.
Vedenie Facebooku podľa nej vie, ako zlepšiť bezpečnosť tejto sociálnej siete, no potrebné zmeny nezavedie, pretože uprednostňuje svoje vlastné zisky. Zodpovednosť za takýto prístup Haugenová pripisuje generálnemu riaditeľovi Facebooku Markovi Zuckerbergovi.
Haugenová sa počas svojho pôsobenia v spoločnosti Facebook zameriavala na algoritmy zobrazovania produktov na stránkach užívateľov, o ktorých hovorila aj počas vypočúvania v Kongrese.
Frances Haugenová (37) do mája pracovala ako produktová manažérka Facebooku, píše na svojej webovej stránke denník The New York Times. Ešte predtým poskytla novinárom interné dokumenty svojej firmy.
Facebook, podobne ako ďalší technologickí giganti Google, Amazon a Apple, je pri svojej činnosti len minimálne regulovaný nariadeniami amerických úradov. Demokratická strany i republikáni už predložili viacero súvisiacich legislatívnych návrhov napríklad v oblasti ochrany osobných údajov a mládeže. Presadenie týchto zmien na pôde polarizovaného Kongresu je však náročné.

 Facebook's Mark Zuckerberg 'survives' leadership vote - BBC News

Zakladateľ a generálny riaditeľ Facebooku Mark Zuckerberg odmietol tvrdenia bývalej dátovej analytičky Facebooku, ktorá pred americkým Kongresom vyhlásila, že produkty Facebooku sú škodlivé pre deti a prispievajú k polarizácii spoločnosti v USA.
Zuckerberg podľa agentúry AFP v stredu vyhlásil, že tvrdenie, že spoločnosť Facebook kladie zisky nad bezpečnosť, "jednoducho nie je pravda".
"Argument, že zámerne a kvôli zisku pretláčame obsah, ktorý ľudí hnevá, je hlboko nelogický," napísal Zuckerberg v obežníku pre zamestnancov Facebooku, ktorý potom zverejnil na svojom účte. Jeho vyhlásenie sa objavilo niekoľko hodín po výpovedi whistleblowerky z prostredia Facebooku pred americkými zákonodarcami.
"Nepoznám žiadnu technologickú spoločnosť, ktorá by sa chystala vyrábať výrobky, čo by ľudí hnevali alebo deprimovali. Morálne, obchodné a produktové stimuly smerujú opačným smerom," deklaroval Zuckerberg.
Reagoval na výpoveď bývalej dátovej analytičky svojej spoločnosti Frances Haugenová, ktorá v utorok vypovedala pred podvýborom amerického Senátu, ktorý má na starosti ochranu spotrebiteľov.
Tvrdila napr., že aj samotná spoločnosť Facebook si uvedomuje, že niektorým dospievajúcim spôsobila ujmu. Takisto Facebooku vyčítala nečestný prístup v boji proti šíreniu prejavov nenávisti a dezinformácií.
"Produkty Facebooku škodia deťom, podnecujú rozdelenie spoločnosti a oslabujú našu demokraciu," povedala Haugenová, ktorá zároveň vyzvala americký Kongres, aby sa v problematike začal angažovať.
Vedenie Facebooku podľa nej vie, ako zlepšiť bezpečnosť tejto sociálnej siete, no potrebné zmeny nezavedie, pretože uprednostňuje svoje vlastné zisky. Zodpovednosť za takýto prístup Haugenová pripisuje práve Zuckerbergovi.

Vražda Politkovské byla brutální a cynická, řekl soud. Padla doživotí -  iDNES.czV Rusku bola Anna Politkovská stelesnením opozičnej novinárky - tvrdej kritičky najvyššieho vedenia krajiny vrátane prezidenta Vladimira Putina. Aj preto si vyslúžila prívlastok "kritička Kremľa". Preslávila sa kritickými reportážami o ruskej generalite, o čečenskej vojne, ako aj o pomeroch v tajných službách. Jej život ukončila brutálna vražda, od ktorej uplynie vo štvrtok 7. októbra 15 rokov.
Anna Stepanovna Politkovská, rodená Mazepová, sa narodila 30. augusta 1958 v New Yorku sovietskym diplomatom ukrajinského pôvodu, ktorí pracovali v misii Organizácie Spojených národov (OSN).
Počas štúdií na Fakulte žurnalistiky na Lomonosovovej štátnej univerzite v Moskve, ktoré ukončila v roku 1980, sa zoznámila a vydala za Alexandra Politkovského. Po skončení vysokej školy pôsobila vo viacerých periodikách. Najdlhšie, od júna 1999 do svojej smrti v októbri 2006, pracovala ako komentátorka a osobitná spravodajkyňa v liberálnych opozičných novinách Novaja gazeta.
Hneď po svojom nástupe cestovala do konfliktných oblastí a čitateľom približovala situáciu na severom Kaukaze, najmä v Čečensku. Často sa jej vyhrážali, sledovali ju, bola vystavená domovým prehliadkam, pokúšali sa ju zastrašiť. Počas siedmich rokov v Novej gazete publikovala viac ako 500 materiálov na aktuálne sociálno-politické témy.
Kolegovia Politkovskej jedným hlasom hovoria, že pre ňu bol hlavný boj proti nespravodlivosti nezávisle od toho, aký to bol človek. Vravela, že keď trpí, musí sa mu pomôcť.
Jeden zo zakladateľov a dlhoročný bývalý šéfredaktor novín Novaja gazeta Dmitrij Muratov spomína, že pred dverami Politkovskej bol vždy dlhý rad ľudí, ktorí sa s ňou prišli podeliť o svoje problémy, prišli prosiť o pomoc: "V redakcii, na treťom poschodí, sa ťahal od vchodu až k jej kancelárii živý zástup ľudí. Títo ľudia sa jednoducho nemali na koho obrátiť. Ani na miestne úrady, ani na moskovské. Im zostala iba Politkovská."
Práca osobitnej spravodajkyne a komentátorky ju často zaviedla na mimoriadne výbušné miesta. Napríklad 25. októbra 2002 sa zúčastnila na rozhovoroch s teroristami v moskovskom divadle Dubrovka v čase, keď čečenskí islamisti zaútočili v samom srdci Ruska na zaplnené divadlo a zajali ako rukojemníkov okolo 850 ľudí. Počas tragických udalostí v Beslane v septembri 2004 sa pokúsili Annu Politkovskú na palube lietadla otráviť - keď letela do tohto severoosetského mesta ležiacom na juhu Ruska pokrývať rukojemnícku drámu, počas ktorej čečenskí separatisti zabili 334 ľudí, z toho 186 detí vo veku do 17 rokov.
Anna Politkovská bola aktívna tiež v oblasti ochrany ľudských práv. Napísala viaceré knihy ako napríklad Cesta do pekla. Čečenský denník, Druhá čečenská, Čečensko: hanba Ruska či Putinove Rusko. Mnohé z jej kníh boli preložené do viacerých jazykov.
Za svoju tvorbu získala mnoho ocenení ako napríklad prémiu Zlaté pero Ruska za sériu reportáží z Čečenska, prémiu Andreja Sacharova alebo prémiu Olofa Palmeho. Európsky parlament na znak úcty k zavraždenej Politkovskej dal svojmu tlačovému centru v Bruseli jej meno.
Investigatívna novinárka Anna Politkovská bola zabitá vo výťahu svojho domu na Lesnej ulici v Moskve 7. októbra 2006. Mala 48 rokov. Na jej tele sa našli štyri strelné rany vrátane rany na hlave. Neďaleko miesta činu našli vyšetrovatelia zahodenú pištoľ značky Makarov a štyri nábojnice.
Vyšetrovanie vraždy Anny Politkovskej, ktorá súvisela s jej publikačnou činnosťou, trvalo takmer osem rokov. Muži v talároch vyriekli ortieľ v júni 2014. Na základe verdiktu súdu vraždu organizoval viackrát trestaný čečenský kriminálnik Lom-Ali Gajtukajev. Odsúdený bol na doživotie v trestaneckej kolónii, v ktorej zomrel v júli 2017.
Celkove skončilo vo väzení za vraždu novinárky Politkovskej šesť ľudí vrátane vykonávateľov. Avšak kto bol objednávateľom tohto brutálneho činu, je stále neznáme. A ak sa ho nepodarí odhaliť do zajtrajšieho dňa, teda 7. októbra, podľa ruského trestného kódexu zostane objednávateľ vraždy navždy nepotrestaným, pretože od spáchania zločinu uplynie 15 rokov.
"Vždy písala pravdu. Druhá vec je, že táto pravda bývala často taká desivá, že myseľ mnohých ju odmietala prijímať," napísali kolegovia Anny Politkovskej z novín Novaja gazeta.

 

Copyright © TASR 2021