7. 10. 2021

MEDIA NEWS

 MEDIA NEWS

Politkovská – dva výstřely ve výtahu – dodnes neznáme vraha — ČT24 — Česká  televize


Vo štvrtok 7. októbra ubehlo presne 15 rokov od vraždy ruskej opozičnej novinárky Anny Politkovskej. Zároveň však týmto dátumom podľa ruských zákonov zaniká aj trestnoprávna zodpovednosť za trestný čin spojený s jej vraždou. Informoval o tom vo štvrtok ruský denník Kommersant s odvolaním sa na denník Novaja gazeta.
Podľa ruského trestného zákonníka je vinník oslobodený od zodpovednosti sa trestný čin po 15 rokoch od jeho uskutočnenia. V prípade uplynutia tejto lehoty však môže o predlžení trestnoprávnej zodpovednosti rozhodnúť súd.
Ako príklad predĺženia trestnoprávnej zodpovednosti uvádza Kommersant prípad bývalého gubernátora ruského Chabarovského kraja Sergeja Furgala. Ten je obvinený z objednávky dvoch vrážd a jednej vraždy v štádiu pokusu, a to aj napriek tomu, že sú všetky tieto zločiny už premlčané.
Novaja gazeta, v ktorej Politkovská pred smrťou pôsobila, uviedla, že bude žiadať obnovenie vyšetrovania prípadu vraždy novinárky. Okrem toho vo štvrtok plánuje Novaja gazeta uverejniť film, v ktorom odhalí závery vlastného vyšetrovania.
Annu Politkovskú, ktorú pre jej prácu označovali za "kritičku Kremľa", zastrelil 7. októbra 2006 vo vchode jej bytového domu v Moskve. Za jej vraždu odsúdili šesť ľudí vrátane jej vykonávateľa a organizátora. Kto bol objednávateľom vraždy, však nie je známe.
Za vraždu Politkovskej odsúdili v roku 2012 na 11 rokov aj zamestnanca Úradu ministerstva vnútra Ruskej federácie pre mesto Moskva, podplukovníka polície Dmitrija Pavľučenkova, ktorý sľúbil, že totožnosť objednávateľa vraždy odhalí. Nakoniec však tak neurobil.
Okrem Pavľučenkova odsúdili za účasť na vražde novinárky v roku 2014 ďalších piatich ľudí, ktorí však svoju vinu odmietajú. Za vykonávateľa vraždy je považovaný Rustam Machmudov, ktorého odsúdili na doživotie. Spolu s Machmudovom odsúdili aj jeho dvoch bratov — Džabraila na 14 rokov väzenia a Ibragima na 12 rokov. Na doživotie odsúdili aj jedného z organizátorov vraždy, Loma-Aliho Gajtukajeva, ktorý však v roku 2017 zomrel. Posledným obvineným je Sergej Chadžikurbanov, ktorý si odpykáva 20-ročný trest.
Politkovská počas svojej kariéry neraz dokumentovala udalosti priamo na miestach vojenských konfliktov. Písala napríklad reportáže z Čečenska, ale zaoberala sa aj ochranou ľudských práv. Novinárka tiež otvorene kritizovala vtedajšiu vládu, pričom kritike neušiel ani ruský prezident Vladimir Putin.


Bielorusko v napätí, Putin za rohom. Lukašenko pohrozil Moskvou - Svet -  Správy - Pravda.sk

Asi 200 ľudí bolo v Bielorusku zadržaných za urážlivé komentáre, ktoré zverejnili na sociálnych sieťach v súvislosti s nedávnou násilnou smrťou dôstojníka KGB v Minsku. Informoval o tom vo štvrtok bieloruský minister vnútra Ivan Kubrakov.
Podľa agentúry Interfax Kubrakov spresnil, že zadržané osoby na internete písali výzvy zabíjať "nielen príslušníkov KGB, ale aj občanov, ktorí majú iný názor".
"Preto vyzývam všetkých, aby sa zamysleli, zjednotili sa a žili v našej krajine v mieri," apeloval minister, ktorý súčasne vyzval manažérov podnikov, aby svojich zamestnancov poučili, "ako sa majú správať na ulici a ako sa správať na internete".
K zadržaniu kritikov súčasného režimu v Bielorusku došlo po prestrelke z 28. septembra v bytovom dome v Minsku, pri ktorej zahynuli vojak špeciálnych síl KGB Dzmitryj Fedasiuk a zamestnanec IT spoločnosti EPAM Systems Andrej Zeľcar.
KGB informovala, že Zeľcar zastrelil Fedasiuka pri zásahu komanda vojakov špeciálnych síl v jeho byte. Zeľcar prišiel o život pri odvetnej streľbe.
KGB vo vyhlásení zverejnenom na svojej webovej stránke uviedla, že bezpečnostné zložky v daný deň v Minsku zasahovali na adresách, kde sa "môžu nachádzať osoby zapojené do teroristických aktivít", pričom v jednom z bytov spustil paľbu "obzvlášť nebezpečný zločinec".
Generálna prokuratúra tvrdí, že príslušníci KGB konali v rámci zákona a do bytu vnikli na základe príkazu na domovú prehliadku.
Zeľcarova 40-ročná manželka, ktorá natáčala dianie v byte mobilným telefónom, bola zadržaná a je vo väzbe.
Bezprostredne bol o kauze informovaný aj Západom neuznávaný prezident Alexandr Lukašenko, ktorý nariadil situáciu prešetriť a poskytnúť pomoc rodine zastreleného príslušníka KGB.
S týmto prípadom súvisí aj zablokovanie prístupu na web denníka Komsomoľskaja pravda (KP), ktorý zverejnil článok o Zeľcarovi a v ňom vyjadrenie jeho spolužiačky, čo bieloruské úrady označili za snahu o "prikrášlenie páchateľa" trestného činu. Vedenie KP neskôr oznámilo, že zatvára svoju pobočku v Bielorusku.
Spravodajca KP v Bielorusku Henadz Mažejka bol zadržaný a vypočúvaný. Podľa bieloruských úradov novinár ešte pred svojím zadržaním v Bielorusku opustil územie republiky a pokúsil sa z Ruska odcestovať do tretej krajiny.
Ruské štátne médiá a dokonca aj hovorca Kremľa kritizovali uväznenie novinára a rada pre ľudské práva pri kancelárii ruského prezidenta vyzvala na Mažejkovo prepustenie na slobodu.
Deň po tragédii bieloruské diaspóry vo Varšave, v Kyjeve a vo Vilniuse uskutočnili akcie na pamiatku Andreja Zeľcara. Prívrženci Lukašenkovho režimu zasa nosili kvety k budovám KGB, aby si uctili pamiatku zastreleného dôstojníka.
Podľa politológa Valeryja Karbaleviča tento prípad a reakcia bieloruskej spoločnosti naň je dôkazom jej rozdelenia, keďže časť ľudí na strane vlády vníma ako obeť príslušníka KGB, zatiaľ čo prívrženci opozície považujú za hrdinu Zeľcara.
"Bieloruská spoločnosť je radikálne rozdelená a obe jej časti hodnotia akékoľvek udalosti v Bielorusku rôznymi spôsobmi, diametrálne odlišnými spôsobmi," poznamenal Karbalevič podľa webu Belaruspartizan.by s tým, že "keď Bielorusi strieľajú na Bielorusov, je to tragédia".

 Copyright © TASR 2021

 
 


Európska komisia dnes zverejnila výsledky svojho šiesteho hodnotenia kódexu správania pre boj proti nezákonným nenávistným prejavom na internete. Výsledky ukazujú zmiešaný obraz, keďže IT spoločnosti preskúmali 81 % oznámení do 24 hodín a odstránili v priemere 62,5 % označeného obsahu. Tieto čísla sú nižšie ako priemer zaznamenaný v rokoch 2019 a 2020. Zatiaľ čo niektoré spoločnosti sa zlepšili, výsledky iných sa jasne zhoršili. Tak ako v predchádzajúcich kolách monitorovania, hlavným nedostatkom zostáva nedostatočná spätná väzba na oznámenia od používateľov. Novinkou tohtoročného hodnotenia sú informácie poskytnuté IT spoločnosťami o opatreniach, ktoré prijali na boj proti nenávistným prejavom vrátane opatrení na automatické odhaľovanie takéhoto obsahu. Viac informácií nájdete v našej tlačovej správe a v tomto prehľade.

Podrobnosti:

Tlačová správa

Informačný prehľad

Kódex správania EÚ pre boj proti nezákonným nenávistným prejavom na internete