13. 7. 2022

MEDIA NEWS

MEDIA NEWS


Media Group Ukraine
Najbohatší Ukrajinec Rinat Achmetov v pondelok oznámil, že odovzdá svoje mediálne impérium Media Group Ukraine štátu. Urobí tak v súlade s novým zákonom, ktorý je zameraný na obmedzenie moci oligarchov na Ukrajine.
"Spoločnosť Media Group Ukraine sa tento týždeň vzdá všetkých ukrajinských licencií na televízne programy a tlač v prospech štátu," uviedol Achmetov. Dodal, že toto rozhodnutie padlo, lebo na Ukrajine vstúpil do platnosti nový zákon zameraný na "predchádzanie hrozbám pre národnú bezpečnosť súvisiacim s nadmerným vplyvom" oligarchov.
Achmetov vyhlásil, že zákonom stanovená šesťmesačná lehota na predaj médií mu v kombinácií s ruskou inváziou na Ukrajinu znemožnilo predať svoju mediálnu spoločnosť za jej "trhovú cenu".
Spoločnosť Media Group Ukraine je jedným z najväčších ukrajinských mediálnych holdingov. Zahŕňa desať televíznych kanálov vrátane niekoľkých spravodajských a tiež printové či online médiá.
Poradca ukrajinského prezidenta Mychajlo Podoľak privítal Achmetovo rozhodnutie, pričom na Twitteri uviedol, že predmetný zákon zameraný proti oligarchii je novým začiatkom pre vzťah štátu s podnikateľským sektorom.
Časopis Forbes v roku 2013 odhadol Achmetovov majetok na 15,4 miliardy dolárov. Odvtedy však majetková základňa značne utrpela, nielen v spojitosti so súčasnou ruskou inváziou, ale aj s s anexiou Krymu a bojmi v Donbase, ktoré prebiehajú už od roku 2014.
Kancelárie rozhlasu a novín zasiahol požiar: Vlastník sa nestačil čudovať,  vypaľujú nás! | Topky.sk
 
Kancelárie gréckej rozhlasovej stanice Real FM a novín Real News v Aténach zasiahol v noci na stredu požiar. Išlo údajne o útok podpaľačov. TASR správu prevzala z agentúr AFP a DPA.
Na mieste zasahovalo 18 hasičov, ktorý s plameňmi bojovali dve hodiny. Z budovy evakuovali všetkých zamestnancov, píše AFP s odvolaním sa na vyjadrenia spoločnosti Real Group, ktorá stanicu aj noviny vlastní. Viacero osôb previezli do nemocnice s dýchacími ťažkosťami.
Príčiny požiaru neboli bezprostredne známe, polícia však prípad vyšetruje. V budove údajne našli pozostatky kanistrov s benzínom.
Vlastník Real Group Nikos Chatzinikolau na Twitteri hlásil "výbuchy a požiar" v priestoroch Real FM a Real News. "Vypaľujú nás! Usilujú sa nás zatvoriť," napísal.
Grécky minister zahraničných vecí Nikos Dendias útok na stanicu a noviny, ktorý spôsobil požiar a ohrozil ľudské životy, označil za "totálne trestuhodný" čin, ktorý je v rozpore so slobodou prejavu v Grécku.
Vo februári explodovali pred domami novinára a policajta v Aténach dve výbušné zariadenia. Spôsobili škody na majetku, no nevyžiadali si žiadne obete, pripomína AFP.

Twitter pre aplikáciu Android Crashing App po aktualizácii – Mobilné  Správy, Gadgety, Blogy's Secenziami 
Spoločnosť Twitter v utorok večer oznámila, že zažalovala amerického miliardára Elona Muska, pričom požaduje, aby dokončil jej kúpu za vopred dohodnutých 44 miliárd dolárov (43,29 miliardy eur). Informuje o tom agentúra AP.
Twitter avizoval začatie právneho sporu s Muskom po tom, ako tento miliardár uplynulý piatok oznámil, že odstupuje od aprílovej zmluvy o kúpe tejto spoločnosti. Jeho právni zástupcovia pritom ako dôvod uviedli, že Twitter neposkytol Muskovi ním požadované údaje, ktoré by mu umožnili urobiť nezávislé hodnotenie počtu falošných alebo spamových účtov na tejto sociálnej sieti.
Utorňajšia žaloba, ktorú Twitter podal na súde v americkom štáte Delaware, sa začína ostro formulovaným obvinením, že "Musk odmieta dodržať svoje záväzky voči Twitteru a jeho akcionárom, keďže dohoda, ktorú podpísal už neslúži jeho osobným záujmom," cituje AP.
Twitter ďalej tvrdí, že Musk "sa očividne domnieva, že na rozdiel od všetkých ostatných strán podliehajúcich zmluvnému zákonu štátu Delaware, môže on zmeniť názor, a očierňovať túto spoločnosť, narušiť jej operácie, zničiť hodnotu jej akcií a len tak odísť".
Twitter dlhodobo odhaduje, že na jeho platforme je približne päť percent falošných účtov. Musk pred časom tieto údaje spochybnil tvrdiac, že takýchto účtov musí byť aspoň 20 percent. Šéf firiem Tesla a SpaceX zároveň spoločnosť Twitter obvinil z porušenia zmluvy o akvizícii, ktorej sa mala dopustiť tým, že prepustila dvoch vysokopostavených manažérov a tiež približne tretinu svojho tímu na hľadanie talentov.
Musk ponúkol v apríli Twitteru za akciu 54,20 dolárov a podľa vlastného vyhlásenia chcel Twitter po odkúpení transformovať na súkromnú spoločnosť. Pôvodne sa očakávalo, že Twitter ponuku odmietne a prijme opatrenia, ktoré by zabránili Muskovi prevziať spoločnosť. Twitter však začal byť voči kúpe otvorenejší po tom, čo Musk zverejnil, že si zabezpečil financovanie v objeme 46,5 miliardy USD.
Spoločnosť dospela 25. apríla k záveru, že predaj za uvedenú sumu je v najlepšom záujme jej akcionárov a súhlasila s ním. Musk sa zaviazal, že potenciál tejto sociálnej siete ešte "znásobí", pričom avizoval, že uvoľní obmedzenia týkajúce sa slobody prejavu a z platformy odstráni falošné účty.
Jeho sebavedomie však zakrátko opadlo, píše AP a pripomína, že sa tak stalo po tom, ako výrazne klesla hodnota akcí Tesly, a teda primárneho zdroja Muskovho imania, pričom miliardár sa následne už zdal byť menej nadšený z kúpy Twitteru.

Bieloruskú novinárku odsúdili na 8 rokov väzenia za údajnú vlastizradu 
Bieloruský súd v stredu odsúdil 28-ročnú novinárku Kaciarynu Bachvalovovú, ktorá v roku 2020 spravodajsky pokrývala masové protesty proti tamojšiemu autokratickému lídrovi Alexandrovi Lukašenkovi, na ďalších osem rokov väzenia za údajnú vlastizradu. Informuje o tom agentúra AFP na základe vyhlásenia televíznej stanice Belsat TV, pre ktorú žurnalistka pracovala.
Bachvalovová, ktorá používa pseudonym Andrejevová, si v súčasnosti odpykáva dvojročný trest odňatia slobody za "narušenie verejného poriadku", ktorý sa jej mal skončiť v septembri tohto roku. Zadržali ju v novembri 2020, keď spolu so svojou kolegyňou Dariou Čuľcovou natáčala video z jednej z protivládnych demonštrácií.
"Naša kolegyňa Kaciaryna Andrejevová bola odsúdená na osem rokov vo väzení," uviedla Belsat TV sídliaca v Poľsku na sociálnej sieti Telegram. Televízna stanica priblížila, že novinárku vo februári previezli z trestaneckej kolónie v meste Homeľ na juhovýchode Bieloruska do vyšetrovacej väzby v inej lokalite. Jej príbuzní o nej 55 dní nedostali žiadne informácie, tvrdí Belsat TV.
Ľudskoprávna organizácia Viasna na svojej webstránke uviedla, že novinárkina rodina bola v apríli informovaná, že ju obvinili aj z vlastizrady. Viasna zaraďuje Bachvalovovú medzi 1244 politických väzňov zadržiavaných v Bielorusku.
Líderka bieloruskej opozície Sviatlana Cichanovská, ktorá žije v exile, uviedla, že Bachvalovová bola potrestaná za odhaľovanie pravdy. "Veľmi ma hnevá, keď vidím, že režim sa mstí na tých, čo sa odvážia odporovať," napísala na Twitteri. Dodala, že Bachvalovová mala odvahu ukázať svetu pravdu o brutalite Lukašenkovho režimu

.

Copyright  © TASR 2022