11. 7. 2022

V kauze vraždy Kuciaka má vypovedať ďalší člen sledovacieho komanda

V kauze vraždy Kuciaka má vypovedať 

 Záhadná vražda reportéra Kuciaka († 27) a jeho priateľky: Brutálna smrť po  dvoch ranách | Nový Čas

ďalší člen sledovacieho komanda
 

Na Špecializovanom trestnom súde v Pezinku má v pondelok 11. júla pokračovať súdny proces vo veci vraždy investigatívneho novinára Jána Kuciaka, ktorý je spojený aj s prípadom prípravy vrážd prokurátorov Maroša Žilinku, Daniela Lipšica a Petra Šufliartskeho. Pred súdom by mal vypovedať bývalý policajt Štefan Mlynarčík. Toho spolu s bývalým príslušníkom finančnej správy Miroslavom Kriakom bývalý príslušník Slovenskej informačnej služby Peter Tóth v roku 2017 najal na sledovanie novinárov, vrátane neskôr zavraždeného Kuciaka. Kriak pred súdom v obnovenom procese už vypovedal v júni tohto roka. Predvolaný bol aj Tóth, avšak z rodinných dôvodov sa ospravedlnil. Pojednávanie v tejto kauze je vytýčené aj na utorok 12. a stredu 13. júla.

Najvyšší súd SR (NS SR) v júni 2021 zrušil rozsudok ŠTS zo septembra 2020 v prípade vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej. Senát zároveň vrátil konanie na ŠTS, ktorý má opätovne prejednať obžalobu voči Marianovi K. a Alene Zs. Predseda senátu NS SR Peter Paluda v rámci odôvodnenia rozhodnutia uviedol, že prvostupňový súd pri oslobodení Mariana K. a Aleny Zs. v časti týkajúcej sa vraždy Kuciaka konal predčasne. Niektoré navrhované dôkazy nevykonal a o iných ani nerozhodol.

Súd zároveň k obnovenému procesu pripojil obžalobu v prípade prípravy vrážd súčasného generálneho prokurátora Maroša Žilinku, špeciálneho prokurátora Daniela Lipšica a bývalého námestníka generálneho prokurátora Petra Šufliarskeho. V tejto veci čelia obžalobe okrem Mariana K. a Aleny Zs. aj Dušan Kr. a bosniansky občan Darko. Tomáš Szabó, ktorý je v prípade vraždy Kuciaka právoplatne odsúdený na 25 rokov väzenia, v kauze prípravy vrážd priznal vinu a bol vylúčený na samostatné konanie.

Zdroj: SITA