Audiovizuálne dedičstvo
Vláda Slovenskej republiky na svojom zasadnutí dňa 17.5. 2006 prerokovala a schválila návrh projektu k návrhu projektu systematickej obnovy audiovizuálneho dedičstva Slovenskej republiky s cieľom záchrany kinematografických a audiovizuálnych diel a ich postupného sprístupňovania verejnosti. Cieľom projektu je v súlade s medzinárodnými štandardmi a dohovormi vytvoriť podmienky pre záchranu a obnovu audiovizuálneho dedičstva Slovenskej republiky, jeho zachovanie pre ďalšie generácie a jeho systematické sprístupňovanie verejnosti.
Návrh k návrhu projektu systematickej obnovy audiovizuálneho dedičstva Slovenskej republiky s cieľom záchrany kinematografických a audiovizuálnych diel a ich postupného sprístupňovania verejnosti sa predkladá na základe plánu práce vlády Slovenskej republiky na rok 2006 (úloha č. 4 v mesiaci apríl).
Zabezpečenie ochrany audiovizuálneho dedičstva ako neoddeliteľnej súčasti kultúrneho dedičstva Slovenskej republiky je dlhodobo deklarovaná požiadavka vo viacerých relevantných dokumentoch, napr. Deklarácia NR SR o ochrane kultúrneho dedičstva prijatá uznesením NR SR č. 1292 z 28. februára 2001, uznesenie vlády SR č. 734 z 3. júla 2002, uznesenie vlády SR č. 663 zo 16. júla 2003, uznesenie vlády SR č. 1067 z 10. novembra 2004, ktorá vychádza aj z Európskeho dohovoru o ochrane audiovizuálneho dedičstva a jeho Protokolu o ochrane televíznej produkcie z 8. novembra 2001, ako aj z riadneho členstva Slovenskej republiky (prostredníctvom Slovenského filmového ústavu) vo FIAF (International Federation of Film Archives).
S ohľadom na teoretické a vedecké poznatky v oblasti obnovy a ochrany audiovizuálnych diel vychádza návrh projektu z praktických požiadaviek a možností Slovenskej republiky zohľadňujúc najmä časový a technologický faktor výroby nosičov audiovizuálnych diel a nadväzuje aj na praktické skúsenosti obnovy audiovizuálnych diel v zahraničí, najmä konsolidáciou depotov pre obnovené audiovizuálie a synchronizáciou činností zákonných depozitárov.
Projekt zahŕňa nielen samotnú ochranu a obnovu audiovizuálneho dedičstva, ale aj využitie a sprístupnenie obnovených audiovizuálnych diel, a to z pohľadu systematického a centrálneho sprístupňovania kultúrneho dedičstva verejnosti.
Schválený materiál sa týka aj Slovenskej televízie.
Medzi prioritami Akčného plánu realizácie úvodnej fázy implementácie kultúrnej politiky1) sa pod bodom 5 nachádza úloha Systematická obnova audiovizuálneho kultúrneho dedičstva s cieľom záchrany hlavných fondov kinematografických a audiovizuálnych diel a archívnych materiálov; postupné sprístupňovanie obnovených diel verejnosti v rámci prípravnej fázy vládneho programu Obnovme si svoju pamäť, ktorej uskutočnenie pozostáva z nasledujúcich častí:
ministerstvo v spolupráci so Slovenským filmovým ústavom (príspevková organizácia štátu v zriaďovateľskej pôsobnosti ministerstva) (ďalej len „SFÚ“) a so Slovenskou televíziou (ďalej len „STV“) spracuje projekt systematickej obnovy audiovizuálneho dedičstva Slovenskej republiky; súčasťou projektu bude aj návrh na dobudovanie nevyhnutnej infraštruktúry (vyhovujúce ukladacie priestory a technické zariadenia nevyhnutné na prácu s uloženými dielami a materiálmi) a návrh na vytvorenie integrovanej informačnej databázy audiovizuálneho dedičstva Slovenskej republiky,
Európsky dohovor o ochrane audiovizuálneho dedičstva - Cieľom tohto dohovoru je zabezpečiť ochranu európskeho audiovizuálneho dedičstva a jeho oceňovanie nielen ako istého druhu umenia, ale aj ako dokumentu minulosti prostredníctvom zhromažďovania, ochrany a sprístupňovania zvukovo-obrazového záznamu na kultúrne, vedecké a umelecké ciele vo verejnom záujme. Slovenská republika podpísala tento dohovor 17. februára 2003. Dohovor okrem iného predpokladá vznik zákonného depozitu zvukovo-obrazových záznamov – audiovizuálií, a to tak, aby sa zamedzilo nenahraditeľným stratám kultúrnych a historických hodnôt, ktoré audiovizuálie predstavujú alebo obsahujú.
Ministerstvo má v úmysle predmetný dohovor implementovať v rámci nového audiovizuálneho zákona. Zákonný depozit v oblasti kinematografie bude zverený SFÚ, ktorý bude vykonávať zákonný depozit aj v oblasti zvuku a televíznej tvorby. Pokiaľ ide o Slovenský rozhlas (ďalej len „SRo“) a STV, obe inštitúcie budú zákonnými depozitármi vlastnej produkcie. Súčasný stav audiovizuálneho dedičstva Slovenskej republiky - V súčasnosti neexistujú komplexné informácie o množstve materiálov, ktoré by mohli tvoriť audiovizuálne dedičstvo Slovenskej republiky, ani o ich stave. Základný prehľad je o archívoch SFÚ a STV a z oblasti zvukových záznamov u SRo. Existuje však celý rad štátnych, verejných i súkromných inštitúcií, ktoré majú vo svojich zbierkach audiovizuálne či zvukové materiály, ktoré môžu mať umeleckú hodnotu, v každom prípade však majú hodnotu dokumentačnú a tiež hodnotu historických materiálov. V úvodnej fáze realizácie projektu bude jednou z najdôležitejších úloh inventarizovať audiovizuálne dedičstvo v správe štátnych a verejných inštitúcií a následne vytvoriť podmienky na ochranu audiovizuálneho dedičstva, ktoré sa nachádza v súkromnom vlastníctve.
Generálna inventarizácia zbierok - Cieľom generálnej inventarizácie je zistenie počtu audiovizuálií, prípadne uložených zvukovo-obrazových a zvukových záznamov na Slovensku (nevyhnutný krok pre určenie potrebného rozsahu pre ukladacie priestory – depoty), základný technický a obsahový opis audiovizuálií na Slovensku (doterajšie databázy SFÚ, STV a SRo budú doplnené o zbierky iných inštitúcií), zistenie technického stavu audiovizuálií na Slovensku (nevyhnutné pre určenie priorít v záchrane najviac postihnutého materiálu, kde rozsah poškodenia, prípadne napadnutia materiálu je taký, že ohrozuje jeho samotnú existenciu, napr. plesne pri filme, alebo vek viac ako 10 rokov pri magnetickom zázname), zmapovanie všetkých filmových audiovizuálií na báze celuloidu na Slovensku vo vyššie spomenutých inštitúciách, pomocou expertného odhadu určenie počtu filmových audiovizuálií, ktoré v horizonte 20 rokov prejdú pod správu SFÚ, ktorý bude mať vytvorené podmienky pre ich odborné uloženie, spracovanie základných údajov (informácií) o audiovizuáliách do elektronickej podoby, vytvorenie jednotnej integrovanej informačnej databázy audiovizuálneho dedičstva Slovenskej republiky.
Požiadavky na generálnu inventarizáciu: posúdenie kvality katalogizačného spracovania zbierok a informácii o zbierkových predmetoch, zistenie spôsobu katalogizačného spracovania zbierok a informácií, zistenie rozsahu katalogizačného spracovania zbierok a informácii k jednotlivým audiovizuáliám. V prípade databázového spracovania informácií v STV určenie možností a základného postupu na dosiahnutie prepojiteľnosti databáz STV a SFÚ a jednotného využívania oboch informačných systémov. Prepojenie oboch databáz umožní jednotný rešeršný systém tak pre bádateľov, ako aj pre laickú verejnosť. Generálna inventarizácia a katalogizácia bude prebiehať podľa štandardu, ktorý vychádza z medzinárodných pravidiel a dnešného systému v SFÚ, STV a SRo. CELÝ DOKUMENT