15. 1. 2008

MEDIA NEWS

MEDIA NEWS
Carsten Thomassen
Medzi siedmimi obeťami pondelkového útoku na luxusný hotel Serena v Kábule je aj nórsky reportér a jeden Američan. Uviedli to dnes afganské a nórske úrady. Podľa agentúry AP, ktorá sa odvoláva na riadiaceho pracovníka z denníka Dagbladet, 38-ročného Carstena Thomassena strelili do oblasti žalúdka, mal zranenú ruku aj nohu. Svojim zraneniam podľahol ešte v pondelok v českej poľnej nemocnici. Afganské spravodajské zložky dnes informovali, že úrady zatkli militanta v policajnej uniforme, ktorý sa zúčastnil na útoku v hoteli. V päťhviezdičkovom hoteli bývajú najmä hostia zo západných krajín. Generálny tajomník OSN Pan Ki-mun povedal, že terčom útoku bol nórsky minister zahraničných vecí Jonas Gahr Störe, no nórske úrady nemajú informácie, ktoré by to potvrdzovali. K zraneniu ministra nedošlo, ale jeden zamestnanec nórskeho ministerstva zahraničných vecí je vo vážnom stave. Informovala o tom hovorkyňa ministerstva Kristin Melsomová. V súvislosti s útokom dnes Austrália oznámila, že svoje veľvyslanectvo premiestni mimo hotel. Koordinovaný útok s granátmi a automatickým zbraňami, v spojení s odpálením sa samovražedného útočníka, môže signalizovať novú éru trúfalých útokov Talibanu, uviedla agentúra AP. Traja páchatelia, ktorí pálili zo samopalov AK-47 a hádzali granáty, prinútili občanov západných krajín, aby sa skryli v posilňovni hotela Serena. Napriek silným bezpečnostným opatreniam sa jednému samovražednému útočníkovi podarilo odpáliť. Nórsky premiér Jens Stoltenberg uviedol, že išlo o "neakceptovateľný útok na nevinných civilistov", ktorý zdôraznil potrebu medzinárodného úsilia na dosiahnutie pokoja a stability v Afganistane. Podľa Stoltenbergových slov útok nezmení nórske záväzky voči Afganistanu. Pobaltská krajina má v Afganistane asi 500 vojakov, pričom sľúbila posilniť svoj kontingent zhruba o 250 mužov, vrátane špeciálnych jednotiek a helikoptér.
Neobvyklú tlačovú konferenciu pre domácich i zahraničných novinárov usporiadal dnes v Paríži francúzsky premiér Francois Fillon, ktorý, ako to sám zdôvodnil, si kvôli zjednodušeniu kládol otázky sám. Niektoré z viac ako desiatky otázok začal štátnik formuláciou Pán premiér..., pričom uviedol, že v tomto roku sa tlačovou konferenciou rozhodol nahradiť tradičné novoročné prijatie predstaviteľov médií. Tlačová konferencia sa skončila bez toho, aby čo len jediný z prítomných žurnalistov položil čo len jedinú otázku.
Európsky parlament sa rozhodol uctiť si pamiatku zavraždenej ruskej novinárky Anny Politkovskej a dnes po nej pomenoval tlačové centrum vo svojom bruselskom sídle. Podľa predsedu EP Hansa-Gerta Pötteringa je meno novinárky silným symbolom angažovanosti za slobodu a nezávislosť tlače. "Anna Politkovská bola odvážnou ženou, ktorá bojovala za slobodu tlače a prejavu vo svojej krajine. Je symbolom týchto hodnôt a oceňujeme, že sa za ne zasadzovala aj v ťažkých podmienkach. Chceme jej takto vzdať hold, aby sa na ňu nikdy nezabudlo," uviedol šéf európskeho zákonodarného zboru. Politkovskú, ostrú kritičku prezidenta Vladimira Putina, zastrelili v októbri 2006 pred moskovským domom, v ktorom bývala. Jej vražda vyvolala medzinárodné rozhorčenie a vyústila do nátlaku na Putina, aby zaručil dôkladné vyšetrenie zločinu.

Copyright © TASR 2008 Britský Daily Telegraph oznámil spustenie nových televeíznych programov na svojom webe. Medzi siedmimi reláciami má byť politická talk show Right On , zameraná na právne povedomie, programy o varení, cestovaní , financiách ap. To však má byť iba časť nového multimediálneho obsahu. Pribudnúť ma audio ku obrázkovým galériám a breaking news.