26. 9. 2012

MEDIA NEWS

MEDIA NEWS

 

Ukrajinský poslanec proprezidentskej Strany regiónov Vitalij Žuravskij dnes stiahol svoj návrh zákona, ktorý mal pred nadchádzajúcimi parlamentnými voľbami zaviesť zákaz "očierňovania" verejných činiteľov a umožniť vyvodenie trestnej zodpovednosti v prípade jeho porušenia. Rozhodnutiu predchádzal rozsiahly protest ukrajinskej novinárskej obce, so zapojením občianskej spoločnosti.
Z obáv pred cenzúrou a trestaním za urážlivé či ohováračské poznámky na adresu štátnych predstaviteľov hlavné ukrajinské médiá v utorok spustili protestnú akciu proti návrhu zákona vládnucej Strany regiónov. Na svojich stránkach zverejnili mená a kontakty na všetkých 244 zo 450 poslancov, ktorí 18. septembra materiál schválili v prvom čítaní. Ukrajincov vyzvali, aby sa obracali na zákonodarcov so žiadosťou o vysvetlenie ich súhlasného stanoviska.
Žuravskij chce legislatívny návrh prepracovať a do procesu zapojiť aj mimovládne organizácie. Ukrajinský prezident Viktor Janukovyč, ktorý je tento týždeň v New Yorku na zasadnutí Valného zhromaždenia OSN, jeho rozhodnutie podporil. Janukovyčova poradkyňa Hanna Hermanová však predtým povedala, že by zákon podpísal aj v súčasnom znení, ak by prešiel druhým čítaním vo Verchovnej rade - ukrajinskom parlamente.
Dnešné rozhodnutie stiahnuť návrh je zriedkavým víťazstvom občianskej spoločnosti na Ukrajine, konštatuje agentúra AP.
Parlamentné voľby na Ukrajine sa uskutočnia 28. októbra.

 

Bývalá výkonná riaditeľka Murdochovej mediálnej spoločnosti News International pre Britániu, Rebekah Brooksová (44) a bývalý hovorca premiéra Davida Camerona, šéfredaktor zrušeného bulvárneho nedeľníka News of the World, Andy Coulson, budú trestne stíhaní v kauze odpočúvania médiami.
Brooksová a Coulson si toto rozhodnutie vypočuli dnes na súde v Londýne spoločne s ďalšími piatimi ľuďmi, obvinenými v súvislosti s odpočúvacím škandálom, ktorý sa zrodil v News of the World a otriasol celou mediálnou ríšou Ruperta Murdocha.
Začatie procesu bolo predbežne stanovené na 9. septembra 2013.
Brooksová a Coulson dnes na súde prehovorili, iba aby potvrdili svoje mená.
Coulson, ktorý sa po vypuknutí škandálu vzdal začiatkom roku 2011 práce hovorcu premiéra, rovnako ako Brooksová odmietli obvinenia, že nariadili súkromnému vyšetrovateľovi preniknúť do hlasových schránok stoviek celebrít, športových hviezd, politikov a obetí zločinu s cieľom získať z nich informácie. Podľa prokuratúry mohlo ísť až o 600 osôb.
Škandál vypukol, keď vyšlo najavo, že sa nabúral do hlasovej schránky 13-ročnej Milly Dowlerovej, ktorá bola v roku 2002 unesená a zavraždená. Novinári počas jej únosu odpočúvali odkazy v jej schránke a niektoré z nich vymazali, aby uvoľnili miesto na nové.
Brooksovú, ktorá bola považovaná za jednu z najvplyvnejších osobností britskej bulvárnej žurnalistiky, tiež spoločne s jej manželom a ďalšími ľuďmi obvinili zo snahy zabrániť uplatneniu spravodlivosti. Dopustiť sa toho mala tým, že sa pokúšala skryť informácie pred políciou vyšetrujúcou škandál s odpočúvaním.
Tlačový magnát Murdoch (81) sa opakovane za túto prax svojich bulvárnych novín, ktoré prestal vydávať, ospravedlnil a vyplatil odškodné mnohým prominentným obetiach, vrátane rodičov Milly Dowlerovej.
    
Copyright © TASR 2012