11. 1. 2013

MEDIA NEWS

MEDIA NEWS

Americký novinár Paul Salopek, dvojnásobný nositeľ Pulitzerovej ceny, sa dnes vydal na dlhý peší pochod z Etiópie do Čile, ktorý mu bude trvať sedem rokov. Cieľom jeho výpravy je vydať sa po stopách prvej migračnej vlny v dejinách ľudstva z Afriky na opačný koniec sveta, informovala agentúra AP.
Salopek začal svoju púť v istej etiópskej dedine a pred sebou má 34.000 kilometrov. Na svojej ceste prekročí približne 30 štátnych hraníc a stretne sa s veľkým množstvom národov a etnických skupín, pričom sa bude musieť konfrontovať s ich rozličnými kultúrami.
Púť z Etiópie do Čile, ktorá našim predkom trvala asi 50.000 rokov, sa nazýva "Von z raja" a sponzorujú ju časopis National Geographic, Nadácia Johna a Jamesa Knightovcov a Pulitzerove centrum pre krízové spravodajstvo.
Salopek počas svojej cesty plánuje ročne napísať jeden obsiahly článok, pričom bude poskytovať aj priebežné aktualizácie. Podľa internetového portálu Npr.org jeho cesta povedie z Afriky cez Blízky východ a Áziu na Aljašku, následne cez oba americké svetadiely až na južný cíp Čile.


Český hudobný publicista a kritik Jiří Černý, ktorý svojho času pomohol dostať sa do československého éteru napríklad Karlovi Krylovi a na začiatku normalizácie musel niekdajší Československý rozhlas opustiť, je bohatší o ďalšiu nepríjemnú skúsenosť.

Mužovi, ktorý v predvolebnom klipe podporil pred prezidentskými voľbami súčasného šéfa českej diplomacie Karla Schwarzenberga, totiž verejnoprávny Český rozhlas kvôli tomu dočasne zrušil vysielanie jeho relácie Klub osamelých sŕdc seržanta Peppera. V zdôvodnení uviedol, že Černý nerešpektoval kódex, zakazujúci redaktorom politické angažovanie sa.
Aj na Slovensku známy publicista však verdikt vedenia rozhlasu vníma ako útok na svoje občianske práva.
"Dlhší čas viem, že v akomkoľvek predvolebnom vysielaní sa nesmieme zmieniť o žiadnom kandidátovi a samozrejme som to rešpektoval. Že by som sa však ako externista nesmel pri svojej mimorozhlasovej verejnej práci zúčastniť na predvolebných kampaniach, to odmietam a vidím v tom porušenie svojich občianskych práv," cituje internetový portál lidovky.cz z listu, ktorý publicista adresoval generálnemu riaditeľovi Českého rozhlasu Petrovi Duhanovi.
Zástupca šéfredaktora Čro2 Martin Jonák odmieta, že by išlo o trestanie Černého za podporu Karla Schwarzenberga. "Kódex je platný pre všetkých redaktorov, aj tých externých. Pokiaľ verejne podporujú nejakého kandidáta, po obdobie kampane neúčinkujú na mikrofón. Pán Černý nie je jediný, komu bola zrušená relácia. Len čo sa prezidentská kampaň skončí, Černého reláciu do programu opäť zaradíme," dodal Jonák.Neznámi páchatelia použili v noci nadnes plynové fľaše pri útokoch na domy piatich gréckych novinárov, informovala tlačová agentúra DPA.
Pri výbuchoch nikto neutrpel zranenia. Plynové fľaše explodovali pri vchodoch domov a vznikli len malé hmotné škody. Dvaja z novinárov pracujú pre súkromné televízie, jeden v gréckej štátnej tlačovej agentúre a dvaja ďalší v štátnom rozhlase a televízii.
K útokom voči novinárom sa predbežne nikto neprihlásil. Grécka polícia ale predpokladá, že za týmito akciami sú autonómne ľavicové zoskupenia.


Vodič autobusu, v ktorom skupina útočníkov v indickom Naí Dillí brutálne znásilnila a zbila študentku medicíny, pred tromi rokmi vystupoval v televíznej šou moderovanej bývalou policajnou dôstojníčkou. Program bol zameraný na pomoc pri riešení sporov medzi ľuďmi mimosúdnou cestou.
Rám Singh sa prostredníctvom šou Tvoj súd snažil od svojho zamestnávateľa získať kompenzáciu za zranenia, ktoré utrpel pri havárii autobusu.
V tejto epizóde, ktorá je prístupná aj na YouTube, zamestnávateľ jeho požiadavky odmietol a podľa moderátorky Kiran Bedi to bol jeden z mála prípadov, keď sporiace sa strany nedospeli k zmieru. Podľa jej názoru Singh nebol v práve.
Bedi si ďalej v rozhovore pre agentúru Reuters spomenula, že Singh sa snažil vydierať svojho zamestnávateľa a "hrať na city". Zamestnávateľ ho však obvinil z nedbalosti a nerozvážnej jazdy pod vplyvom alkoholu.
Nemenovaný policajný dôstojník z Naí Dillí potvrdil, že na nahrávke šou je Singh, ktorý v tom čase nemal žiadny záznam v registri trestov. Ako pripomína Reuters, jeho právnik očakáva, že v kauze brutálneho znásilnenia a zbitia s následkom smrti v prípade študentky medicíny bude súdom zbavený viny pre chyby vo vyšetrovaní a nedostatok dôkazov.
Znásilnenie 23-ročnej ženy v indickom hlavnom meste Naí Dillí v polovici decembra vyvolalo všeobecný hnev a protesty verejnosti. Žena podľahla ťažkým zraneniam 29. decembra po prevoze do špecializovanej nemocnice v Singapure.
Päť mužov obvinili z únosu, znásilnenia a vraždy. Šiesty podozrivý je neplnoletý a podľa očakávania budú proti nemu vznesené iné, samostatné obvinenia. Traja z piatich obvinených však tvrdia, že ich počas policajného vypočúvania mučili a k vine sa nepriznajú. Prokuratúra informovala, že dôkazovým materiálom je DNA a tá potvrdila účasť obvinených na zločine. Ak ich usvedčia a odsúdia, hrozí im trest smrti.

Copyright © TASR 2012Americká speváčka Britney Spears sa údajne rozhodla ukončiť svoje pôsobenie v americkej verzii súťaže The X Factor. Portál TMZ.com totiž na základe informácií od spoľahlivých zdrojov tvrdí, že pred úlohou porotkyne a mentorky uprednostnila nahrávanie nového albumu. S ôsmou štúdiovkou jej pomáha hudobník Will.i.am či producent Hit-Boy, ktorý spolupracoval s interpretmi ako Kanye West, Jay-Z, Beyoncé, Nicki Minaj či Justin Bieber. "Britney zbožňuje Simona (Cowella, pozn. SITA) a má rada Demi Lovato, no najdôležitejšia je pre ňu hudba," povedal pre TMZ jeden zo zdrojov. Po vydaní albumu vraj plánuje koncertné turné.
The X Factor je súťaž, do ktorej sa môžu zapojiť jednotlivci, ale aj spevácke skupiny v akomkoľvek veku. Súťažiacich, ktorí postúpia z kastingov, rozdelia do štyroch rôznych skupín podľa pohlavia či veku. Každá skupina dostane svojho mentora (jedného z porotcov), ktorý ich sprevádza celou súťažou. V prvom ročníku americkej verzie ako porotcovia pôsobili Simon Cowell, Paula Abdul, Nicole Scherzinger a L.A. Reid. Vyhrala ho 19-ročná Melanie Amaro, ktorej mentorom bol Cowell. V druhom ročníku Abdul a Scherzinger nahradili Britney Spears a Demi Lovato. Víťazom sa stal 37-ročný Tate Stevens, jeho mentorom bol L.A. Reid. Aj ten sa v ďalšom ročníku rozhodol prenechať porotcovskú stoličku niekomu inému.
Tridsaťjedenročná Spears sa na celom svete preslávila po vydaní svojho debutového albumu ...Baby One More Time (1999). Nasledovala nahrávka Oops!... I Did It Again (2000), po ktorej ju v médiách začali prezývať popová princezná. Nasledovali albumy Britney (2001), In the Zone (2003), Blackout (2007), Circus (2008) a Femme Fatale (2011), pričom všetky okrem Blackout zabodovali na prvom mieste amerického albumového rebríčka Billboard 200. Na konte má hity ako ...Baby One More Time, (You Drive Me) Crazy, Oops!... I Did It Again, Lucky, Stronger, Me Against the Music, Toxic, Everytime, Piece of Me, Gimme More, Womanizer, Hold It Against Me alebo Till the World Ends. Jej súkromný život v minulosti pravidelne napĺňal titulné strany bulvárnych médií, má za sebou rozvod, boj o opatrovníctvo dvoch detí i niekoľkotýždňovú odvykaciu liečbu. V súčasnosti najlepšie zarábajúca speváčka na svete je zasnúbená so svojím bývalým agentom Jasonom Trawickom.

Americký herec Charlie Sheen zaplatí pohreb paparazza, ktorého zrazilo auto, keď fotografoval Ferrari kanadského speváka Justina Biebera. Rodine 29-ročného Chrisa Guerru dal šek v hodnote 12-tisíc dolárov (v prepočte približne 9 150 eur). Fotografa, ktorý skonal 1. januára v Los Angeles, pochovajú v piatok. „Tragická nehoda ako táto stiera rozdiel medzi fotografom a jeho objektom. Je to nemilosrdný moment, ktorý si vyžaduje, aby sme boli ľudia a spojili sa, aby k niečomu podobnému už v budúcnosti nedošlo. Ako rodičia by sme nikdy nemali pochovávať svoje deti. Rodine vyslovujem úprimnú sústrasť,“ uviedol v stanovisku 47-ročný herec.
Charlie Sheen, vlastným menom Carlos Irwin Estévez, v súčasnosti účinkuje v seriáli Anger Management (2012), ktorý je inšpirovaný snímkou Kurz sebaovládania z roku 2003. Sheen v ňom hrá terapeuta v kurze sebaovládania, ktorý svojimi neobvyklými metódami spôsobuje chaos v životoch svojich pacientov. Herec nedávno povedal, že seriál je jeho "labuťou piesňou" a po jeho skončení uzavrie svoju hereckú kariéru. Zatiaľ najväčší úspech Sheenovi prinieslo účinkovanie v seriáli Dva a pol chlapa (2003), v ktorom hral sukničkára a starého mládenca Charlieho Harpera. V čase nakrúcania bol Sheen najlepšie plateným televíznym hercom na svete a za svoj výkon získal štyri nominácie na cenu Emmy a dve na Zlatý Glóbus. Vyhodili ho však po medializovanom spore, v ktorom verbálne napadol tvorcov seriálu. V sitkome ho nahradil herec Ashton Kutcher. Sheen si okrem toho zahral aj v snímkach ako Čata (1986), Wall Street (1987), Mladé pušky (1988), Prvá liga (1989), Horúce strely (1991), Horúce strely 2 (1993) či Traja mušketieri (1993).


©2012, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.