23. 9. 2013

MEDIA NEWS


 


Britské úrady obvinili austrálskeho hudobníka a zabávača Rolfa Harrisa v 13 prípadoch sexuálneho zneužitia detí najmä v 80. rokoch minulého storočia. Stalo sa tak v rámci rozsiahleho vyšetrovania, ktoré odštartoval škandál okolo zneužívania detí zosnulým moderátorom BBC Jimmym Savileom.
      Vyšetrovanie už viedlo k zatknutiu vyše desiatky známych osôb.
      Osemdesiattriročný Harris podľa agentúry Reuters prišiel na súd v londýnskom Westminsteri v sprievode manželky. Po vypočutí ho sudca prepustil na kauciu s tým, že sa musí dostaviť na súdne pojednávanie 7. októbra. Právny zástupca obžalovaného podľa stanice BBC uviedol, že jeho mandant sa považuje za nevinného.
      Austrálčan, ktorého zatkli v marci tohto roka, sa podľa obžaloby v 80. rokoch minulého storočia dopustil deviatich prípadov sexuálne motivovaného útoku na dve dievčatá mladšie ako 16 rokov, pričom v štyroch prípadoch ho obvinili za vyhotovenie obscénnych snímok dieťaťa, ktoré mal urobiť vlani.
      Harris bol mimoriadne obľúbeným televíznym moderátorom v Austrálii a Británii. Na televíznej obrazovke sa objavoval v uplynulých 50 rokoch, uvádzal množstvo relácií a hitparád.
      Vyšetrovanie s názvom operácia Yewtree sa začalo v roku 2011 po smrti moderátora BBC Savilea, o ktorom sa zistilo, že počas svojej dlhoročnej kariéry zneužil desiatky detí. Doterajšie vyšetrovanie viedlo k zatknutiu 14 osôb prevažne z prostredia televíznej zábavy, pričom ide o ľudí aktívnych v 70. a 80. rokoch minulého storočia.
 

Copyright © TASR 2013