24. 2. 2015

HARABIN NEWS

HARABIN NEWS


Na bratislavskom okresnom súde dnes pokračovalo pojednávanie v spore bývalého predsedu Najvyššieho súdu Štefanom Harabinom proti RTVS. Harabin požaduje 200.000 eur od RTVS za odvysielanie výroku psychiatričky Renáty Papšovej. Od nej žiada za jej výrok 100.000 eur. Psychiatrička na verejnej diskusii povedala, že k smrti dvoch sudcov, ktorých liečila, prispelo prenasledovanie Štefanom Harabinom. Ten ale odmieta, že by mal s akoukoľvek perzekúciou svojich kritikov čokoľvek spoločné.
Dcéra zosnulej sudkyne Marty Laukovej Zuzana pred súdom tvrdila, že Štefan Harabin ako predseda Súdnej rady zariadil odňatie nemocenských dávok jej matke. Podľa nej malo ísť o pomstu za podanie trestného oznámenie pre zasahovanie do činnosti súdu. Išlo o medializovaný prípad papierika, na ktorom sudkyňa Lauková mala dostať pokyn na prepustenie konkrétnej osoby z väzby, čo odmietla. Jej dcéra Zuzana v dnešnej výpovedi povedala, že matka sa preto cítila prenasledovaná. To spolu so stresom podľa jej dcéry spôsobilo prudké zhoršenie zdravotného stavu a nakoniec smrť.
Zuzana Lauková vo výpovedi pripomenula, že Súdna rada po smrti jej mamy uznala svoju chybu a nemocenské dávky jej vyplatila.
Štefan Harabin ale chybu odmieta. Tvrdí, že o odňatí nemocenských dávok Marte Laukovej nerozhodol on, ale všetci členovia Súdnej rady hlasovaním. V prípade papierika s pokynom Marte Laukovej podľa neho nebol nijako zainteresovaný. Malo to dokázať aj vyšetrovanie.
Pojednávanie sa nieslo v napätej atmosfére. Sudkyňa musela dokonca viackrát napomínať strany sporu a hroziť im poriadkovou pokutou. Pojednávanie by malo pokračovať v máji.

Zdroj - Mario Marcinek, Spravodajstvo RTVS