23. 2. 2015

MEDIA MEWS

MEDIA MEWS

Egyptský súd dnes odložil oficiálny začiatok opakovaného súdneho procesu s dvoma novinármi katarskej televíznej stanice al-Džazíra, ktorých egyptské úrady vyše roka zadržiavali pre obvinenia z napomáhania terorizmu.
Súd rozhodol o odklade začiatku procesu na 8. marca na dnešnom krátkom pojednávaní, uviedla agentúra AP.
Dvojica novinárov čaká na vynesenie verdiktu na slobode; 13. februára tohto roku ich prepustili po zložení kaucie, každý deň sa však musia hlásiť na polícii.
Pôvodne troch žurnalistov al-Džazíry vlani v júni odsúdili na sedem rokov väzenia. Súd ich uznal za vinných z toho, že napomáhali teroristickej organizácii Moslimské bratstvo, a to prostredníctvom zverejňovania údajne nepravdivých správ o Egypte.
Odsúdenie novinárov v súvislosti s výkonom ich povolania vyvolalo rozsiahle medzinárodné pobúrenie. Začiatkom tohto roka pôvodné rozsudky zrušil egyptský najvyšší súd a nariadil konanie nového procesu.
V opakovanom procese čelia obvineniam už len dvaja novinári: šéf káhirskej redakcie vysielania al-Džazíry v angličtine Mohamed Fahmy, ktorý má kanadsko-egyptské občianstvo, a jej egyptský producent Báhir Muhammad. Ten dostal v prvom procese ešte tri roky navyše za obvinenia týkajúce sa vlastnenia zbrane.
Tretieho z pôvodných obvinených - Austrálčana Petra Gresta, korešpondenta al-Džazíry so sídlom v Keni - pred niekoľkými týždňami deportovali z Egypta. Stalo sa tak na základe nového dekrétu, ktorý umožňuje prezidentovi rozhodovať o deportáciách cudzincov.


Egyptský súd poslal dnes prominentného blogera a ikonu revolúcie z roku 2011 na päť rokov do väzenia za porušenie zákona obmedzujúceho demonštrácie. Informovala o tom agentúra AP.
      Po prečítaní rozsudku, vyneseného v opakovanom procese, začali niektorí účastníci pojednávania z radov verejnosti hlasno protestovať. V sále sa ozývali výkriky ako "Preč s útlakom!" a "Preč s vojenskou vládou". Polícia napokon nariadila vyprázdnenie súdnej siene.
      Bloger a aktivista Alá Abdal Fattáh (33) bol usvedčený z organizovania nepovoleného protestu a z útoku na policajtov. V prvom procese Fattáha pre rovnaké obvinenia odsúdili na 15 rokov väzenia. Súd však nariadil jeho prepustenie a opätovné prešetrenie prípadu.
      Podľa blogerových stúpencov sa egyptské úrady za pomoci justície pokúšajú umlčať jedného zo svojich najrazantnejších kritikov.
      Aktuálny rozsudok vyniesla porota na základe zákona egyptského zakazujúceho protesty bez súhlasu vlády. Táto legislatíva vstúpila do platnosti po zosadení islamistického prezidenta Muhammada Mursího v roku 2013, pričom opozícia a ľudskoprávni aktivisti ho označujú za represívny.
      Abdal Fattáh na svojom internetovom blogu roky bojoval proti režimu bývalého prezidenta Husního Mubaraka. Od pádu Mubarakovho režimu sa terčom jeho kritiky stala každá nová egyptská vláda.
      Egyptský súd dnes v inom procese odložil oficiálny začiatok opakovaného súdneho procesu s dvoma novinármi katarskej televíznej stanice al-Džazíra, ktorých egyptské úrady vyše roka zadržiavali pre obvinenia z napomáhania terorizmu.


Najvyšší sunnitský duchovný vodca podal sťažnosť na libanonského satirika pre údajné hanobenie islamu. Muž sa dostal do ťažkostí po tom, ako zdieľal na sociálnej sieti fotografiu, ktorá mala byť "urážlivá voči islamu". Informácie priniesla dnes agentúra AP.
      Kontroverzná snímka zachytáva ženu ležiacu na čiernej plachte s bielym arabským nápisom "Niet Boha okrem Alaha a Mohamed je jeho prorokom", ktorá pripomína zástavu extrémistickej skupiny Islamský štát (IS).
      Satirik Šarbel Chalíl k fotografii pripísal vetu: "Sexuálny džihád pod prorokovou záštitou", začo sa dnes musel dostaviť na prokuratúru v libanonskej metropole Bejrút, informuje AP.
      Chalíl na svoju obhajobu uviedol, že fotografia mala upozorniť na to, ako militanti z IS poškodzujú islam.

Copyright © TASR 2015


Americká webová videopožičovňa a televízia Netflix ponúkne najneskôr v budúcom roku svoje služby aj v Česku. Netflix pôsobí už vo viac ako 50 krajinách sveta, napríklad vlani na jeseň začal prevádzku v susednom Nemecku. Kladný ohlas si získal aj seriály z vlastnej produkcie.
Šéf komunikácie firmy Cliff Edwards potvrdil Hospodárskym novinám (HN), že firma počíta s expanziou do Českej republiky najneskôr počas roka 2016. Pôvodný seriály Netflix z posledných rokov ako House of Cards alebo Orange Is the New Black sú vysoko hodnotené aj českými divákmi, ktorí sa k nim ale zatiaľ mohli dostať väčšinou len prostredníctvom pirátskeho sťahovania alebo až po vydaní na DVD.
Zákazníkom Netflix ponúka súbor filmov, seriálov či relácií za mesačný poplatok, v prepočte okolo 200 korún. Firma začínala v roku 1997 ako požičovňa DVD, ktoré v rámci USA posielala poštou. Prelomom bolo ale o desať rokov neskôr zavedenie prehrávanie cez internet.
Neskôr navyše firma okrem ponuky filmov a seriálov z cudzej produkcie začala vytvárať aj vlastné snímky, a konkuruje tak treba káblovým televíziám HBO alebo Showtime. Netflix má podľa HN 57 miliónov užívateľov a vlani zarobil pred zdanením 402 miliónov dolárov.
Do Česka mieri tiež videoslužby Horizon TV, ktorú poskytuje spoločnosť Liberty Global, pod ktorej patria napríklad UPC. "Jedná sa o súvislé prepojenie tradičného vysielania, spätného prehrávania relácií, sledovanie webového obsahu, využitia aplikácií a rozsiahle videotéky," povedal HN technický riaditeľ Liberty Global Balan Nair. Konkrétny dátum zavedenia služby v Česku firma neuviedla.
Už na jeseň UPC v Českej republike spustila mobilnú aplikáciu Horizon GO, ktorá umožňuje v mobiloch a na tabletoch sledovať klasické televízne vysielanie. Na konci minulého roka zaznamenala v priemere 20 000 prehraných relácií denne.
Sledovanie televízie prostredníctvom mobilných zariadení v Česku získava na obľube. Okrem UPC ju od minulého roka ponúka operátor O2 pod názvom O2 TV GO a spoločnosť T-Mobile.

Copyright © ČTK 2015