2. 11. 2015

MEDIA NEWS

MEDIA NEWS



Od roku 2006 bolo viac než 700 novinárov zabitých kvôli výkonu svojej práce. Medzinárodná federácia novinárov (IFJ) pri príležitosti dnešného Medzinárodného dňa za ukončenie beztrestnosti za zločiny proti novinárom upozornila, že v roku 2014 pri výkone svojho povolania zahynulo dovedna 118 novinárov.
Organizácia Spojených národov pre vzdelanie, vedu a kultúru (UNESCO) určila 2. november za svetový deň ochrany novinárov. Pred dvoma rokmi, 2. novembra 2013, násilnou smrťou zahynuli v Mali novinári Ghislaine Dupontová a Claude Verlon, špeciálni vyslanci francúzskej rozhlasovej stanice RFI.
"V priemere každých päť dní zomrie pri výkone svojho povolania nejaký novinár," citovala dnes tlačová agentúra Belga slová Wolfganga Schulza, šéfa nemeckej pobočky UNESCO.
Najnebezpečnejšou oblasťou pre novinárov bol v posledných dvoch rokoch arabský svet, keď podľa údajov UNESCO bolo v arabsky hovoriacich krajinách za toto obdobie zabitých 54 novinárov z celkového počtu 178 obetí.
Podľa rovnakého zdroja bolo v období rokov 2013-14 zabitých v Latinskej Amerike a karibskej oblasti 51 novinárov; ďalších 30 násilných úmrtí žurnalistov registrujú krajiny Ázie a Tichomoria.
Generálna riaditeľka UNESCO Irina Bokovová v tejto súvislosti vyzvala všetky štáty sveta, aby stíhali páchateľov zločinov proti novinárom.
"Keď je napadnutý novinár pri výkone svojho povolania, musia byť vykonané všetky právne prostriedky na stíhanie vinníkov," uviedla Bokovová.
Medzinárodná federácia novinárov v tejto súvislosti pripomína, že v súčasnosti je iba jedna z desiatich vrážd novinárov predmetom súdneho vyšetrovania. Podľa IFJ si vlády neplnia svoju povinnosť stíhať páchateľov obťažovania, útokov či vrážd profesionálnych zamestnancov z oblasti médií. Tento druh beztrestnosti podľa IFJ ohrozuje novinárov a zároveň vážne ohrozuje demokraciu.



Iránske úrady zatkli prominentného iránskeho novinára Ísu Saharchíza. Ako na sociálnych sieťach informovala jeho rodina, príčinou bola "urážka najvyššieho vodcu ajatolláha Alího Chameneího a propaganda proti iránskemu režimu". Úrady okrem toho v jeho dome urobili prehliadku, uvádza sa na facebookovej stránke, ktorú spravuje jeden z novinárových príbuzných.
Saharchízov syn Mehdi potvrdil otcovo zatknutie prostredníctvom statusu na sieti Twitter a uviedol, že otec začal protestnú hladovku.
Správy o novinárovom zadržaní zatiaľ neboli potvrdené z oficiálnych zdrojov, uviedla agentúra Reuters.
Ísá Saharchíz pôsobil aj ako námestník ministra kultúry a v rokoch 2009-13 bol vo väzení na základe obvinení z urážky iránskych vodcov a ohrozovania národnej bezpečnosti. Niekoľkokrát bol na samotke a viackrát držal hladovku na protest proti nedostatočnej lekárskej starostlivosti, keďže trpí problémami so srdcom.
V Iráne v posledných týždňoch a mesiacoch zverejnili celý rad rozsudkov nad občianskymi aktivistami, novinármi či umelcami, ktoré protirečia deklarovaným snahám Teheránu otvoriť Irán svetu po tom, ako sa podarilo dosiahnuť dohodu o kontroverznom iránskom jadrovom programe.
Koordinátorka vo Washingtone sídliaceho Wilsonovho centra Hále Esfandiaríová, ktorá bola v roku 2007 v iránskom väzení, nedávno uviedla, že iránske úrady sa snažia zastrašiť v Iráne mnoho ľudí: aktivistov, novinárov, básnikov, blogerov či používateľov internetu.
"Snažia sa ich varovať: dvakrát si rozmyslite, či nadviažete kontakt s cudzincom a či ho k sebe pustíte," uviedla Esfandiaríová a dodala, že konzervatívne kruhy v Iráne majú strach z možnosti, že by v krajine vypukla "soft" revolúcia.



Copyright © TASR 2015