7. 11. 2015

MEDIA NEWS

MEDIA NEWS

Predstaviteľka Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) pre slobodu médií Dunja Mijatovičová privítala dnes rozhodnutie Maďarska vzdať sa plánu na nasadenie agentov tajných služieb do redakcií médií. Jej znepokojenie však vyvoláva samotný fakt, že vláda Viktora Orbána mohla takúto "orwellovskú" myšlienku vôbec zvažovať, informovala dnes tlačová agentúra AP.
Maďarské ministerstvo vnútra pripravovalo zmenu bezpečnostného zákona, ktorá by mohla prinútiť médiá prijať agentov štátnych bezpečnostných služieb ako členov redakcií. Vláda vo štvrtok po búrlivom nesúhlase médií od tejto myšlienky ustúpila, pri iných odvetviach však na tom trvá.
"Je to dobré rozhodnutie," povedala dnes v telefonáte z Viedne Mijatovičová. "Už myšlienku na to, mať tajných agentov v redakcii, považujem za veľmi nebezpečnú.. Je to orwellovská prax," dodala.
Návrh ministerstva pôvodne zahrnul médiá do dlhého zoznamu inštitúcií a spoločností, ktoré majú mať povinnosť zamestnať tajných agentov kvalifikovaných na prácu v utajení, ak to bude vláda požadovať.
Hovorca vlády Zoltán Kovács neskôr povedal, že "z dôvodov národnej bezpečnosti je nevyhnutné", aby agenti tajných služieb pracovali napríklad u poskytovateľov mobilných telefónnych služieb, je však nedorozumením, že by sa tento zákon mal vzťahovať aj na médiá.
Karikatury pádu airbusu ve francouzském satirickém časopise
Dve karikatúry v najnovšom vydaní francúzskeho satirického týždenníka Charlie Hebdo, ktorých námetom je havária ruského civilného lietadla na Sinajskom polostrove v Egypte, vyvolali v Rusku veľké pobúrenie. Ako informovala agentúra RIA Novosti, hovorca Kremľa Dmitrij Peskov ich označil za rúhanie.
Na prvej z karikatúr je bojovník extrémistickej organizácie Islamský štát (IS), ako si rukami chráni hlavu pred úlomkami lietadla padajúcimi z neba. Ku karikatúre je popis: "IS: Ruské letectvo zintenzívňuje bombardovanie".
Na druhej karikatúre je lebka so slnečnými okuliarmi na pozadí rozpadnutého lietadla, doplnená textom: "Riziká ruskej nízkonákladovky. Mal som radšej letieť s Air Cocaine", čo je odvolávka na škandál súvisiaci s francúzskym lietadlom letiacim z Dominikánskej republiky, na ktorého palube sa našlo vyše 600 kilogramov kokaínu.
"Toto nemá žiadnu súvislosť s demokraciou ani slobodou slova, s ničím... to je rúhanie," vyhlásil dnes Peskov pred novinármi. Poznamenal, že spolu s kolegami sa snažil vypátrať, či redakcia satirického týždenníka rovnako "žartovala" o svojich kolegoch, ktorí prišli o život v januári, keď na redakciu zaútočila dvojica islamistických teroristov. "Nenašli sme nič, ale keby aj, aj to by bolo rúhanie," poznamenal Peskov.
"Pre nás je to skutočne a bytostne neprijateľné," konštatoval Peskov, ktorý pripomenul, že spomínané karikatúry ostro odsúdili aj poslanci Štátnej dumy, dolnej komory ruského parlamentu, ktorí ich označili za ďalší prejav rusofóbie a kritizovali ako prejav neúcty k obetiam a nedostatku súcitu k bolesti pozostalých.
Peskov súčasne poznamenal, že sa necíti byť povolaný súdiť morálku Francúzov. "To nechám na nich," poznamenal. Dodal, že Rusko nebude od Paríža žiadať oficiálne vysvetlenie.
Hovorca francúzskeho ministerstva zahraničných vecí Romain Nadal dnes v Paríži uviedol, že francúzska vláda nemá s karikatúrami nič spoločné. Odvolal sa na slobodu slova vo Francúzsku a poznamenal, že úrady s nimi nemajú čo do činenia. Súčasne pripomenul, že Francúzsko bolo jednou z prvých krajín, ktoré Rusku v súvislosti s leteckým nešťastím vyslovilo sústrasť.
Ilustrácie kritizovala aj hovorkyňa ruského ministerstva zahraničných vecí Marija Zacharovová, ktorá uviedla, že takáto kresba by bola na mieste, keby si redakcia rovnako utiahla aj zo svojich kolegov, ktorí sa v januári stali obeťami útoku dvojice islamistov na redakciu týždenníka v Paríži. Tento útok bol odvetou za zverejnenie karikatúr znevažujúcich proroka Mohameda. Týždenník však rovnako nevyberavo útočil aj na iné náboženstvá, politikov či známych ľudí.
Charlie Hebdo už zverejnil karikatúry týkajúce sa leteckých nešťastí aj v minulosti, napríklad v súvislosti so zmiznutím malajzijského lietadla v Indickom oceáne. Kritiku vyvolala aj nedávna karikatúra trojročného sýrskeho utečenca, ktorý sa utopil pri pobreží Turecka. Mnohí ľudia vtedy vyhlásili, že tento obrázok je nemorálny.
K najzávažnejšej leteckej havárii v dejinách ruského i sovietskeho letectva došlo 31. októbra, keď sa lietadlo Airbus A321 s 224 osobami na palube zrútilo necelú polhodinu po štarte. Haváriu nikto neprežil. Drvivá väčšina cestujúcich boli ruskí turisti vracajúci sa z dovolenky v egyptskom letovisku Šarm aš-Šajch. Cieľovou destináciou bol ruský Petrohrad.

Copyright © TASR 2015

Spoločnosť Sony Pictures plánuje nakrútiť adaptáciu románu Dievča, ktoré uviazlo v pavúčej sieti. Štvrtý diel knižnej série známej pod názvom Millennium napísal David Lagercrantz, ktorý túto úlohu prevzal po zosnulom Stiegovi Larssonovi. Úpravou titulu do filmového scenára mieni štúdio poveriť Stevena Knighta, ktorý sa podieľal na filmoch Pekné svinstvo (2002) či Dokonalý šéf (2015).
Sony v roku 2011 uviedlo do kín adaptáciu úvodného dielu série s názvom Muži, ktorí nenávidia ženy. O réžiu sa postaral David Fincher. Reportéra Mikaela Blomkvista si zahral Daniel Craig a ako nevšedné dievča s fotografickou pamäťou Lisbeth Salanderová sa predstavila Rooney Mara. Podľa nemenovaných zdrojov sa však filmár k projektu neplánuje vrátiť a ani herecká dvojica by si v pripravovanej novinke nemala zopakovať svoje úlohy. Ako zároveň upozornil filmový magazín The Hollywood Reporter, Steven Zaillian okrem scenára prvého filmu napísal aj adaptáciu druhej knihy. Štúdio sa však rozhodlo uprednostniť štvrtú knihu, pričom s hereckým obsadením jej adaptácie by neskôr mohlo nanovo nakrútiť úvodný diel i chýbajúce dve pokračovania.
Pôvodnú knižnú sériu Millennium tvoria romány Muži, ktorí nenávidia ženy (2005), Dievča, ktoré sa hralo s ohňom (2006) a Vzdušný zámok, ktorý vybuchol (2007). Autor trilógie Stieg Larsson krátko po odovzdaní rukopisu zomrel na infarkt, a tak sa úspechu titulov nedožil. Všetky tri knihy sa vo Švédsku v roku 2009 dočkali filmového spracovania, v ktorom si hlavné úlohy zahrali Michael Nyqvist a Noomi Rapace. Americká adaptácia prvého dielu niesla v pôvodnom znení názov The Girl with the Dragon Tattoo, čiže Dievča s tetovaním draka. Spomínané nezávislé pokračovanie Larssonových kníh, Dievča, ktoré uviazlo v pavúčej sieti, sa dostalo do predaja v auguste.

Herec Peter Gallagher sa predstaví v seriáli Nové dievča (2011). Informovala o tom americká webstránka TVLine. Rodák z New Yorku sa objaví v jednej epizóde nadchádzajúcej piatej sezóny, ktorá by mala mať premiéru v januári.
Šesťdesiatročný herec stvárni Schmidtovho otca. Toho pritom v sérii stvárňuje 35-ročný Max Greenfield. Ich podobnosť však tvorcovia nevyužili po prvý raz. Gallagherov mladší kolega sa v roku 2007 ukázal v jednej epizóde seriálu O.C. California (2003 - 2007), kde sa predstavil ako mladý Sandy Cohen, ktorého staršiu verziu stvárňoval práve Gallagher.
Peter Gallagher odštartoval kariéru v roku 1980, keď sa objavil vo filme Manažér Taylora Hackforda. Hral i vo filmoch Sex, lži a video (1989), Kým si spal (1995), Skryté zlo (1995), Americká krása (1999), Tanec s vášňou (2000), Varieté (2010) či Let’s Dance: Revolution (2012). Známy je aj vďaka televíznemu seriálu Californication - Orgie v Kalifornii (2007 - 2014), v ktorom účinkoval v roku 2009.

©2015, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.