11. 5. 2016

MEDIA NEWS

MEDIA NEWS

Britská spravodajská spoločnosť BBC prvýkrát po takmer 100 rokoch mení princípy svojej práce tak, aby jej spravodajstvo bolo nezávislejšie a odlišnejšie od iných médií vrátane komerčných. Napísal o tom dnes britský denník The Telegraph.
Zmeny v štýle práce BBC vyvolali obavy, že obsah vysielania BBC by sa mohol podobať produkcii iných, i komerčných, médií.
Stanovy korporácie BBC, platné od roku 1922, zaväzujú BBC "informovať, vzdelávať a zabávať". Podľa súčasných politikov sú však stanovy nedostatočne striktné na to, aby sa zabezpečilo, že BBC bude pripravovať a vysielať jedinečné vysokokvalitné programy.
Upravené stanovy budú podľa The Telegraph obsahovať jasné direktívy o tom, ako pripravovať televízne programy tak, aby sa jasne odlišovali od tých, ktoré majú vo vysielaní iné televízne kanály.
Rozhodnutie o zmenách v stanovách prijali na základe kritiky na adresu BBC po tom, ako britská spoločnosť získala licenciu na výrobu amerických televíznych programov. Kritika sa týkala najmä kanálu BBC One, ktorý sa v posledných rokoch začal podobať na komerčné televízie.
Britské ministerstvo kultúry vo svojom vyhlásení už vlani v júli priznalo, že existuje riziko, že BBC bojuje za sledovanosť, nie za kvalitu a jedinečnosť.
Ako informoval The Telegraph, zmeny v stanovách dnes oznámi minister kultúry John Whittingdale.

Turecké úrady prepustili prominentnú holandskú novinárku, ktorú zadržali koncom apríla po tom, čo údajne urazila tamojšieho prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana. Informovala o tom agentúra AP.
Šéf holandskej diplomacie Bert Koenders v utorok pred polnocou uviedol, že Ebru Umarová už opustila Turecko. Návrat Umarovej, ktorá má turecký pôvod, označil za "dobrú správu". Podľa neho však stále nie je jasné, či ju turecké úrady obvinia z údajnej urážky Erdogana.
Umarovú zadržala turecká polícia v noci na 24. apríla počas dovolenky v tejto krajine. Previezli ju na policajnú stanicu v letovisku Kusadasi. Popoludní na Twitteri oznámila, že ju prepustili, avšak má zakázané opustiť Turecko.
Umarová týždeň predtým v článku pre holandské bezplatné noviny Metro označila Erdogana za "diktátora" a kritizovala tureckého konzulárneho pracovníka v Holandsku za to, že žiadal všetkých tamojších Turkov, aby hlásili prípady urážania Erdogana v krajine. Výzva sa stretla so značným odsúdením a neskôr ju stiahli.
Urážka prezidenta je v Turecku trestným činom, ktorého páchateľ môže dostať trest do výšky štyroch rokov väzenia. Príslušný zákon bol v minulosti využívaný len zriedka, odkedy však Erdogan nastúpil na prezidentský post v roku 2014, prokuratúra podľa vlády otvorila takmer 2000 prípadov takéhoto vyšetrovania. Žalobám čelili a čelia novinári, karikaturisti, akademici či dokonca školáci.
Podľa kritikov turecký líder využíva justíciu na potlačenie disentu. Erdogan tvrdí, že je otvorený kritike, nie však urážaniu.

Copyright © TASR 2016

Americký herec Nicholas Gonzalez bude účinkovať v seriáli Roztomilé mrchy (2010). Štyridsaťročný rodák z texaského mesta San Antonio sa v siedmej sezóne, ktorú začne televízia Freeform vysielať 21. júna, predstaví ako prostoreký detektív Vic Furey.
V centre príbehu dramatického seriálu Roztomilé mrchy sú štyri kamarátky, ktoré čelia anonymnému nepriateľovi. Ten sa vyhráža, že odhalí ich najtemnejšie tajomstvá. Tie poznala aj ich ďalšia priateľka, ktorú však našli mŕtvu. V nových častiach sa opäť predstavia Troian Bellisario, Ashley Benson, Lucy Hale, Ian Harding, Laura Leighton alebo Shay Mitchell.
Nicholas Edward Gonzalez účinkoval v rokoch 2004 až 2005 v seriáli O.C. California (2003 - 2007), v roku 2009 v projekte Melrose Place: Nová generácia (2009 - 2010) či v období 2013 až 2014 v seriáli Ospalá diera (2013). Okrem toho sa predstavil vo filmoch ako Nebezpečná partia (2001), Anakonda 2: Lov na krvavú orchideu (2004), Špina (2005), Podsvetie z Venice (2005), Za nepriateľskou líniou 2 (2006), Mušle vo vlasoch (2006), S.W.A.T. 2: Pod paľbou (2011), Rozprávkové Vianoce (2013) alebo Očista: Anarchia (2014).

©2016, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.