13. 5. 2016

MEDIA NEWS

MEDIA NEWS

Americký krimiseriál Vtierka Castle (2009) skončí po aktuálnej ôsmej sezóne. Informoval o tom filmový magazín The Hollywood Reporter po tom, čo televízna a rozhlasová spoločnosť ABC rozhodla o ukončení produkcie viacerých projektov. Medzi nimi sú napríklad aj Agent Carter (2015), inšpirovaný filmami ako Captain America: Prvý Avenger (2011) či Captain America: Zimný vojak (2014), alebo hudobná dráma Nashville (2012).
Zrušenie populárnej detektívnej série prišlo po tom, ako minulý mesiac ohlásili odchod Stana Katic, ktorá stvárňuje detektívku Kate Beckett a Tamala Jones, predstaviteľka Lanie Parish. Aj napriek tomu, že nebolo jasné, či seriál bude pokračovať deviatou sezónou, sa doň plánoval vrátiť Nathan Fillion, ktorý hrá svojrázneho spisovateľa Richarda Castla pomáhajúceho pri vyšetrovaní rôznych kriminálnych prípadov. Okrem neho sa v ňom mali znova predstaviť aj Jon Huertas, Seamus Dever, Molly Quinn či Susan Sullivan. Tvorcovia preto vytvorili dve verzie konca záverečnej epizódy ôsmej série. Finálovú časť s náhradným koncom odvysielajú 16. mája.

©2016, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.

Austrália je po vlaňajšom debute aj tento rok ako hosťujúca krajina zastúpená vo finále Eurovíznej pesničkovej súťaže. V druhom semifinále súťaže, ktoré sa konalo vo štvrtok večer v Štokholme, uspela totiž austrálska speváčka s kórejskými koreňmi Dami Im s piesňou Sound of Silence, informovala agentúra DPA.
Medzi desiatku postupujúcich krajín sa okrem Austrálie dostali aj Gruzínsko, Lotyšsko, Bulharsko, Srbsko, Poľsko, Izrael, Litva, Belgicko a Ukrajina.
Naposledy menovanú krajinu reprezentovala krymská Tatárka Jamala, ktorá v skladbe s názvom "1944" spieva o útlaku svojej menšiny počas vlády sovietskeho diktátora Josifa Stalina.
Zaujal aj bieloruský interpret Ivan, ktorý chcel vystúpiť nahý so živými vlkmi. Organizátori však rozhodli, že by to bolo porušením pravidiel, povedala moderátorka súťaže Petra Mede. Divákom tak musela stačiť krátka animovaná sekvencia pustená na začiatku jeho piesne Help You Fly, v ktorej Ivan čupí v Adamovom rúchu tvárou v tvár vlkovi.
Ivanovi však ani to nepomohlo a pre Bielorusko spolu s Írskom, Macedónskom, Slovinskom, Albánskom, Švajčiarskom, Dánskom a Nórskom bolo semifinále konečnou.
Z prvého, utorňajšieho semifinále postúpili ďalej interpreti z Arménska, Azerbajdžanu, Cypru, Českej republiky, Holandska, Chorvátska, Maďarska, Malty, Rakúska a Ruska.
Francúzsko, Nemecko, Veľká Británia, Taliansko a Španielsko postupujú do finále automaticky, keďže sú členom "veľkej päťky" prispievateľov Európskej vysielacej únie (EBU), ktorá súťaž organizuje. To isté sa týka aj hostiteľskej krajiny - Švédska.
Finálový večer súťaže, ktorá sa koná od roku 1956, sa uskutoční v sobotu 14. mája.

Kambodžské médiá musia uvádzať pri mene premiéra Hun Sena celé znenie jeho honorárneho titulu "pán premiér a najvyšší veliteľ armády", inak prídu o licencie. Informovali o tom dnes miestne noviny.
Vláda vydala nariadenie s touto požiadavkou ohľadne premiéra Huna Sena a vybraných vysokopostavených vládnych predstaviteľov už v minulosti, ale najnovšia vyhrážka vydaná ministerstvom pre informácie je zatiaľ najkonkrétnejšia.
Predstavitelia ministerstva upozornili miestne rozhlasové stanice, že budú mať zákaz vysielať spravodajské programy do zahraničia, ak nebudú dodržiavať toto pravidlo. Napísal to denník Cambodia Daily vychádzajúci v angličtine.
Ministerstvo nepredĺži licencie tým médiám, ktoré nebudú pravidlo uplatňovať, uviedol takisto denník Phnom Penh Post s odvolaním sa na riaditeľa úseku pre vysielanie na ministerstve.
Hun Senovi udelil zdvorilostný titul "samdeč", čiže "pán", v roku 1993 bývalý kráľ Norodom Sihanuk. Hun Sen vládne v Kambodži v rôznych úradoch posledných 30 rokov, pripomína agentúra DPA.

Ukrajinská webová stránka Myrotvorec, ktorá v stredu zverejnila osobné údaje o takmer 5000 novinároch akreditovaných v separatistických republikách na východe Ukrajiny, je oddnes nedostupná. Informovala o tom dnes agentúra TASS.
Vo vyhlásení Myrotvorec vysvetlil, že zobral do úvahy "reakciu, ktorú vyvolalo zverejnenie zoznamu novinárov" zo strany ukrajinských vládnych úradov i "protiukrajinsky zameraných novinárov", ako aj "večne znepokojenej a obávajúcej sa Európskej únie".
Skupina anonymných hackerov okolo projektu Myrotvorec teraz archivuje zhromaždené dáta a podľa svojho vyhlásenia ich v dohľadnom čase zverejní.
Osobné údaje takmer 5000 novinárov, ktorí sa akreditovali u proruských separatistov v Doneckej a Luhanskej ľudovej republike (DĽR/LĽR) na východe Ukrajiny, zverejnil webový portál Myrotvorec túto stredu.
Okrem ukrajinských novinárov sú v zoznamoch aj spravodajcovia zahraničných médií a denníkov, napríklad televízií CNN a al-Džazíra, tlačových agentúr Agence France-Presse (AFP) či Reuters, spravodajskej spoločnosti BBC, denníka New York Times a ďalších.
Na webe boli zverejnené mená spravodajcov, médium, kde pracujú, pozícia, akú tam zastávajú, krajina pôvodu, čísla mobilných telefónov, e-mailové adresy a dátumy pobytu na územiach DĽR a LĽR. Web ich súčasne obvinil z "napomáhania teroristickým organizáciám".
Toto zverejnenie osobných údajov vyvolalo veľké znepokojenie v Organizácii pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) i v EÚ, ktorej predstaviteľ na Ukrajine Jan Tombiňski vyzval ukrajinskú vládu, aby zabránila v prístupe k zverejneným osobným údajom novinárov akreditovaných v DĽR a LĽR.
Ruské ministerstvo zahraničných vecí označilo zverejnenie osobných dát "za zneužitie deklarovaných slobôd v záujme politických ambícií".

Copyright © TASR 2016