1. 6. 2016

MOST-HÍD: Programové vyhlásenie treba dodržať aj v otázke úhrad pre RTVS

MOST-HÍD: 
Programové vyhlásenie treba dodržať aj v otázke úhrad pre RTVS

Programové vyhlásenie vlády by mala každá strana vládnej koalície dodržiavať v každom bode. Na margo dnešných informácií, že SNS v tejto chvíli nepodporí návrh na zvýšenie koncesionárskych poplatkov za rozhlasové a televízne vysielanie, to uviedol predseda poslaneckého klubu Most-Híd Gábor Gál.
V programovom vyhlásení vlády bola podľa strany Most-Híd dohoda jednoznačná. "Koncesionárske poplatky treba zvýšiť preto, aby sa zlepšila kvalita verejnoprávnych médií, ako to prezentovalo vedenie RTVS, a neviazať to k nejasným cieľom, ktoré prezentovala SNS," skonštatovala strana.
Gál upozornil aj na gentlemanskú dohodu koalície, a to, že nebude riešiť podobné nezhody pred médiami. "My dohody vždy dodržíme, žiadame o to aj koaličných partnerov," podotkol.
SNS dnes informovala, že v tejto chvíli nepodporí návrh na zvýšenie koncesionárskych poplatkov za rozhlasové a televízne vysielanie, ktorý predkladá ministerstvo kultúry. Strana sa domnieva, že "Slovenská televízia a Slovenský rozhlas, ktoré dnes vystupujú pod nezmyselným a z hľadiska obsahu slovenčine sa priečiacim spoločným názvom, musia prejsť najskôr výraznou vnútornou prestavbou a stať sa skutočnou slovenskou a národnou verejnoprávnou inštitúciou".
Ministerstvo kultúry v reakcii na dnešné oznámenie SNS uviedlo, že ak nebude návrh na zvýšenie úhrad pre RTVS schválený na začiatku volebného obdobia, nebude schválený vôbec. Zvýšenie úhrad pre RTVS je pre ministra kultúry Mareka Maďariča (Smer-SD) zásadné opatrenie, ktoré je súčasťou schváleného programového vyhlásenia vlády. "Minister kultúry nebude môcť splniť jeden zo svojich kľúčových záväzkov," vysvetlil hovorca rezortu kultúry Jozef Bednár, čo hrozí, ak vládna strana neprehodnotí svoj postoj.
Výška úhrad sa nemenila 13 rokov a v súčasnosti je platba pre domácnosti 4,64 eura. K jej prehodnoteniu sa vláda zaviazala v programovom vyhlásení. Tu uvádza, že prijme také legislatívne opatrenie, ktoré poskytne RTVS stabilné a primerané finančné zabezpečenie plnenia jej zákonných úloh prostredníctvom optimalizácie výšky úhrady za služby verejnosti.

Copyright © TASR 2016