DALITO!

2. 6. 2016

Zomrel Roman Hofbauer

Zomrel Roman Hofbauer


Vo veku 76 rokov zomrel v stredu 1. júna po dlhej chorobe niekdajší primátor Bratislavy, minister dopravy a spojov v druhej Mečiarovej vláde, dlhoročný poslanec NR SR za Hnutie za demokratické Slovensko (HZDS) a publicista Ing. Roman Hofbauer, Csc. Pohreb bude v bratislavskom krematóriu v utorok 7. júna o 13.15 h.
TASR prináša jeho profil.
Roman Hofbauer bol bývalý slovenský politik, poslanec Slovenskej národnej rady (SNR), Federálneho zhromaždenia Českej a Slovenskej Federatívnej Republiky (FZ ČSFR), Národnej rady Slovenskej republiky (NR SR), bývalý primátor hlavného mesta a prvý minister dopravy samostatnej SR.
Roman Hofbauer sa narodil 21. februára 1940 v Bratislave. V rokoch 1957-1962 študoval na Stavebnej fakulte Slovenskej vysokej školy technickej (SVŠT, dnes STU) v Bratislave. V rokoch 1962-1972 bol vedúcim projektantom v Dopravoprojekte Bratislava a do roku 1979 potom zástupcom vedúceho výskumu Centra urbanizmu a architektúry v Bratislave. Pracoval aj ako zástupca riaditeľa odboru štátnej expertízy Ministerstva výstavby a techniky Slovenskej socialistickej republiky (MVT SSR) (1979-1985). V roku 1980 ukončil ašpirantúru na Fakulte architektúry vo vednom odbore urbanizmus a získal vedeckú hodnosť kandidáta vied (CSc). V rokoch 1985-1988 pracoval ako vedúci odboru štátnej expertízy MVT SSR, bol pracovníkom Slovenskej komisie pre vedecký a investičný rozvoj v Bratislave (1988-1990), zástupcom riaditeľa štátnej expertízy Slovenskej komisie pre vedeckotechnický a investičný rozvoj v Bratislave (1988-1990).
Od 28. februára 1990 do 24. novembra 1990 bol primátorom mesta Bratislava. V roku 1991 pracoval ako vedúci oddelenia štátnej správy na Ministerstve dopravy a spojov SR. Roman Hofbauer pôsobil ako poslanec Slovenskej národnej rady (SNR) od 9. júna 1990 do 6. júna 1992, z toho do 30. apríla 1991 za hnutie Verejnosť proti násiliu (VPN) a do 6. júna 1992 za Hnutie za demokratické Slovensko (HZDS). Od 6. júna 1992 do 31. decembra 1992 bol poslancom Snemovne ľudu Federálneho zhromaždenia ČSFR (za HZDS). Poslancom NR SR bol od 3. novembra 1994. Do konca septembra 1998 bol predsedom Výboru NR SR pre hospodárstvo, privatizáciu a podnikanie. V druhom volebnom období NR SR (po septembrových parlamentných voľbách 1998) sa stal členom a overovateľom Výboru NR SR pre ľudské práva a národnosti a bol ním do mája 2002. Členom poslaneckého klubu HZDS a aj politického hnutia HZDS bol do 2. augusta 2002, kedy z nich vystúpil. Do konca druhého volebného obdobia NR SR (do konca septembra 2002) ostal ako nezávislý poslanec NR SR. Od 24. júna 1992 do 30. septembra 1992 pôsobil Roman Hofbauer vo funkcii ministra dopravy a spojov SR, poverený aj riadením Ministerstva výstavby a stavebníctva SR (delegovaný za HZDS). Ministrom dopravy, spojov a verejných prác SR bol aj od 30. septembra 1992 do 16. marca 1994. Roman Hofbauer bol spoluautorom ekologickej publikácie Bratislava nahlas.
V rokoch 1994-2002 patril medzi najaktívnejších poslancov HZDS (od marca 2000 ĽS-HZDS). Avšak v roku 2002 sa preňho už miesto na kandidátke ĽS-HZDS, ktorú pred 11 rokmi zakladal, nenašlo. V auguste 2002 sa preto so stranou rozišiel.
Od roku 1964 sa datuje jeho rozsiahla publicistická činnosť. Žurnalistická tvorba za roky 1989-1999 mu postupne vyšla v šiestich knižných publikáciách.
Ing. Romanovi Hofbauerovi, CSc. v roku 1998 zastupujúci prezident SR Vladimír Mečiar udelil Rad Andreja Hlinku I. triedy za mimoriadne zásluhy o vznik Slovenskej republiky. Bol tiež nositeľom novinárskych cien Ľudovíta Štúra a Zlatého pera od zahraničných Slovákov.

Copyright © TASR 2016