11. 7. 2016

Zomrel Jacques Rouffio

Zomrel Jacques Rouffio

Vo veku 87 rokov zomrel v piatok v Paríži francúzsky režisér a scenárista Jacques Rouffio. Informovali o tom cez víkend francúzske médiá. Medzi jeho najznámejšie diela patrí dráma Pútnička zo Sans-Souci z roku 1982, posledný film herečky Romy Schneiderovej.

      Rouffio sa narodil 14. augusta 1928 v Marseille. Dlhé roky pôsobil ako asistent známych francúzskych režisérov. Prvý celovečerný film L'Horizon (Obzor) nakrútil až v roku 1967. V 70. rokoch zaznamenal úspech s filmami Violette a Francois (1977) s Jacquesom Dutroncom, Isabelle Adjaniovou a Sergeom Reggianim v hlavných úlohách, a Cukor (1978), v ktorom si zahral Gérard Depardieu.
      Rouffiovými obľúbenými hercami boli okrem Depardieua aj Jean Carmet a Michel Piccoli.
      Práve s Piccolim a Romy Schneiderovou nakrútil v roku 1982 drámu Pútnička zo Sans-Souci o oneskorenej pomste nemeckému nacistickému diplomatovi. Schneiderová zomrela len niekoľko týždňov po premiére.
      Rouffio nakrútil ešte tri filmy. Snímkou L'Orchestre Rouge ukončil v roku 1989 svoju kariéru režiséra celovečerných filmov.
      Bývalý predseda filmového festivalu v Cannes Gilles Jacob označil Rouffia za jedného z francúzskych režisérov, ktorí kameru namierili na "nehanebnosti a čachre" v spoločnosti.

Copyright © TASR 2016