11. 8. 2016

MEDIA NEWS

MEDIA NEWS

Odvolací súd v hlavnom meste Alžírska potvrdil v utorok dvojročný trest odňatia slobody pre novinára Muhammada Támálta žijúceho v Londýne, ktorý bol obžalovaný z urážania prezidenta Abdal Azíza Butefliku na svojej facebookovej stránke. Agentúra AP o tom informovala s odvolaním sa na slová Támáltovho advokáta Amína Sídhuma.
Okrem uväznenia odvolací súd potvrdil aj pokutu vo výške 200.000 alžírskych dinárov (1635 eur), uloženú tomuto novinárovi minulý mesiac. Obžalovaný drží už od 27. júna, keď ho zatkli počas návštevy svojej rodiny v Alžírsku, protestnú hladovku.
Támáltov advokát oznámil, že požiada samotného Butefliku o udelenie prezidentskej milosti.
Podľa AP je utorkový rozsudok najnovšou ukážkou prístupu k nezávislým alžírskym médiám, ktoré sú obviňované, že zbytočne "stemňujú" obraz o severoafrickej krajine. Alžírsko v súčasnosti čelí politickej neistote, ktorá súvisí s pôsobením chorľavejúceho 79-ročného prezidenta.

Americký zábavný koncern Walt Disney Company zaznamenal v 3. kvartáli obchodného roka 2015/2016 väčší nárast zisku aj tržieb, ako mu predpovedali analytici. Prispeli k tomu najmä najnovšie hity jeho filmových štúdií. Informovali o tom agentúry Reuters a DPA.
Čistý zisk spoločnosti, ktorej patrí televízia ABC, filmové štúdiá, zábavné parky a obchody Disney, v 3. kvartáli vzrástol o 5 % na 2,6 miliardy USD (2,35 miliardy eur), čo predstavuje 1,58 USD na akciu z 2,48 miliardy USD alebo 1,45 USD/akcia v rovnakom období minulého roka. Tržby spoločnosti sa zvýšili na 14,28 miliardy USD z vlaňajších 13,10 miliardy USD.
Po vylúčení jednorazových položiek dosiahla spoločnosť zisk 1,62 USD na akciu. Analytici, ktorých oslovila agentúra Reuters, jej predpovedali zisk 1,61 USD na akciu a tržby 14,15 miliardy USD.
Tržby káblovej divízie Disney pritom za tri mesiace do konca júna vzrástli o 1,4 % na 4,20 miliardy USD, ale zaostali za odhadmi analytikov, ktorí očakávali tržby v priemere 4,31 miliardy USD.
Filmové štúdiá však vďaka hitom Kniha džunglí a Kapitán Amerika zvýšili svoje tržby až o 39,6 % na 2,85 miliardy USD a ich prevádzkový zisk vzrástol o 62 % na 766 miliónov USD.
Tržby zo zábavných parkov v sledovanom období stúpli o 6 % na 4,38 miliardy USD.

Copyright © TASR 2016


Americká speváčka a herečka Mariah Carey sa objaví v pripravovanej tretej sezóne hudobného seriálu Empire (2015). Správu potvrdili tvorcovia projektu v pondelok počas mediálneho turné Asociácie televíznych kritikov (Television Critics Association).
Interpretka stvárni hviezdnu speváčku menom Kitty, ktorá s Jamalom v podaní Jussieho Smolletta nahráva spoločnú nahrávku. Popritom mu pomáha prekonať osobné prekážky a vysvetlí mu, ako dosiahnuť vrchol kariéry. Tretiu sezónu začne televízia Fox vysielať 21. septembra, pričom epizóda s rodáčkou z newyorského Huntingtonu sa dostane na televízne obrazovky 5. októbra.
Speváčka sa tak pridala k už skôr ohláseným interpretom, ktorí sa v seriáli predstavia ako hosťujúci herci. Sú nimi napríklad rapperi French Montana, Kid Cudi a Birdman alebo speváčka Sierra McClain. Rapper Xzibit, ktorý sa objavil v poslednej epizóde druhej série, sa ukáže aj v tej pripravovanej, pričom bude stálym členom hereckého obsadenia.
Mariah Carey pôsobí na hudobnej scéne od konca 80. rokov minulého storočia. Debutový eponymný album vydala v roku 1990. V máji 2014 uviedla na trh štrnástu štúdiovku Me. I Am Mariah... The Elusive Chanteuse. Na celom svete predala viac ako 200 miliónov kópií albumov. Získala 32 Billboard Music Awards, desať American Music Awards či päť cien Grammy. Zahrala si napríklad v snímkach Stať sa hviezdou (2001), Tennessee (2008), Precious (2009) či Komorník (2013) alebo v roku 2002 v jednej epizóde seriálu Ally McBealová (1997 - 2002). Od augusta 2015 má hviezdu na Hollywoodskom chodníku slávy.


Vojenská polícia v olympijskom Riu de Janeiro zvýši ostražitosť, aby zabránila ďalším incidentom podobným tomu z utorka, keď pravdepodobne guľky zo strelnej zbrane rozbili okná na autobuse s novinármi. Pracovníci médií boli na ceste z Deodora do hlavného Olympijského parku v Barre, keď údajne počuli výstrely a oni si inštinktívne ľahli na podlahu. V dvoch oknách zostali diery, príslušné úrady však stále nepotvrdili, že ich spôsobili projektily. Pri incidente sa nikto vážnejšie nezranil. Privolaní policajti napokon odprevadili autobus do cieľovej stanice.
K verzii so streľbou sa priklonila aj bývalá príslušníčka amerického vojenského letectva Lee Michaelsonová, ktorá v Riu píše o ženskom basketbalovom turnaji a bola jedným z tucta pasažierov. "Viem, ako znie výstrel zo zbrane. Začula som ho ešte pred tým, ako sa rozbilo sklo na oknách. Kričala som na ostatných, aby si ľahli," priblížila Michaelsonová, podľa ktorej vodič spravil chybu, keď spomalil. Mal dupnúť na plyn a rýchlo z miesta činu ujsť.
"Šofér zistil, že sú rozbité dve okná na rovnakej strane vozidla. V jazde pokračoval s policajnou eskortou aj napriek poškodeniu," uviedli organizátori.
Žurnalisti nemajú v Riu de Janeiro na ružiach ustlané. Už v sobotu sa postaral o rozruch v dejisku jazdeckých súťaží projektil zo strelnej zbrane, ktorý zablúdil do mediálneho stanu. Guľka prederavila strechu stanu a skončila na podlahe. Vyšetrovanie ukázalo, že pochádzala zo streľby na policajný balón s kamerou zo vzdialeného slumu. Ministerstvo obrany tvrdí, že športovisko nebolo terčom útoku a príslušné úrady preskúmajú zábery z kamery, aby sa pokúsili vypátrať strelca.

©2016, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.