2. 7. 2018

MEDIA NEWS

MEDIA NEWSMexického novinára zabili v štáte Quintana Roo ležiacom na východe krajiny, uviedla v nedeľu agentúra DPA s odvolaním sa na miestnu prokuratúru. Ide už o siedmeho zabitého reportéra v Mexiku v tomto roku.
Josého Guadalupe Chana, ktorý pracoval v miestnom týždenníku Playa News, zastrelili v piatok v bare v meste Felipe Carrillo Puerto v štáte Quintana Roo, spresnila vo vyhlásení prokuratúra.
Chan posledné týždne dostával vyhrážky smrťou, uviedol hovorca Úradu vysokého komisára OSN pre ľudské práva (OHCHR) v Mexiku.
Mexiko je pre novinárov jedna z najnebezpečnejších krajín sveta. Vlani tam bolo zabitých 13 žurnalistov. V priebehu posledných desiatich mesiacov pred júlovými voľbami zavraždili v krajine vyše 120 politikov, pripomenula agentúra DPA.
Mexiko v súčasnosti zažíva bezpríkladnú vlnu násilia, pričom počas vlaňajška tam bolo zaznamenaných 29.000 trestných činov, keď došlo k usmrteniu osôb.
Nárast násilia otriasol popularitou mexického prezidenta Enriqueho Peňu Nieta a posilnil podporu nádejného ľavicového prezidentského kandidáta Andrésa Manuela Lópeza Obradora, ktorý pred nedeľnými voľbami vedie v prieskumoch verejnej mienky. 


Vietnamská vláda adresovala sociálnej sieti Facebook sťažnosť po tom, ako sa zistilo, že reklamný nástroj tejto platformy zobrazoval sporné ostrovy v Juhočínskom mori ako čínske územie. Informovali o tom v pondelok vietnamské médiá, na ktoré sa odvoláva agentúra DPA.
Hovorca vietnamského ministerstva informácií a komunikácií pre denník Tuoi Tre vyhlásil, že Hanoj reagoval na Spratlyho ostrovy a Paracelské ostrovy, ktoré facebookový nástroj Boost Page vykreslil ako čínske.
Paracelské súostrovie, predtým kontrolované juhovietnamskou vládou, obsadila v roku 1974 Čína. Kontrola nad Spratlyho ostrovmi je rozdelená medzi Vietnam, Čínu a Filipíny, pričom všetky tieto krajiny si nárokujú celé súostrovie.
Vietnam a Čína naposledy bojovali o Spratlyho ostrovy v roku 1988, keď počas námornej bitky pri Johnsonovom rife zomrelo 64 vietnamských vojakov a rif padol do rúk Číne.
Facebook priznal, že použil "nesprávnu" mapu, a prisľúbil nápravu, píše Tuoi Tre. Ešte v pondelok ráno miestneho času však bola situácia nezmenená.
Čína si nárokuje takmer celé Juhočínske more vrátane vôd, ktorých sa domáhajú aj Vietnam, Filipíny, Taiwan, Malajzia a Brunej.

Copyright ©TASR 2018

V Jemene zatkli novinára, ktorý kritizoval koalíciu vedenú Saudskou Arábiou. Fathyho bin Lazrqa, šéfredaktora novín Aden Al Ghad, zadržali v pondelok v meste Aden. Nie je známe, kde sa momentálne nachádza. Koalícia od marca 2015 bojuje proti jemenským povstalcom húsíom. Jednotky koalície sídlia v meste Aden, povstalci zas kontrolujú hlavné mesto Saná. Zadržaný novinár na Facebooku obvinil koalíciu z toho, že nezabezpečuje základné služby obyvateľom a spochybnil informácie, podľa ktorých poskytuje na humanitárnu pomoc milióny dolárov.

©2018, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.