14. 7. 2018

MEDIA NEWS

MEDIA NEWS

V Moskve otvorili v piatok záhradu vytvorenú na počesť zavraždenej ruskej investigatívnej novinárky Anny Politkovskej. Záhrada sa nachádza neďaleko sídla liberálnych opozičných novín Novaja gazeta, v ktorých Politkovská pracovala, informuje rozhlasová stanica Slobodná Európa (RFE/RL).
Na otvorení záhrady sa zúčastnili Politkovskej matka Raisa Mazepová, bývalý redaktor zmieneného periodika Dmitrij Muratov, redaktor rozhlasovej stanice Echo Moskvy Alexej Venediktov, ako aj niekoľko zahraničných diplomatov. Účastníci zasadili do Politkovskej záhrady kvety a osadili v nej tabuľu s nápisom "Pod ochranou ľudu".
Politkovskú, kritičku ruského prezidenta Vladimira Putina, ktorej húževnaté reportáže odhalili korupciu na najvyšších miestach v Rusku a porušovanie ľudských práv v Čečensku, zastrelili 7. októbra 2006 vo výťahu obytného bloku v Moskve, kde žila. Vražda otriasla ruskými médiami a občiansku spoločnosťou. Prípad poškodil i reputáciu Ruska v zahraničí.
V roku 2014 odsúdili dvoch mužov na doživotie a troch ďalších na dlhodobé odňatie slobody po tom, ako ich uznali za vinných z prípravy a vykonania vraždy Politkovskej. Jej príbuzní a kolegovia však tvrdia, že pokiaľ nebudú zistení a usvedčení tí, ktorí vraždu nariadili, spravodlivosť nebude učinená.
Politkovskú zabili na Putinove narodeniny, čo vyvolalo špekulácie, že jej vražda bola "darom" pre prezidenta. Politkovská bola jedným z ruských novinárov, ktorých smrť podčiarkla riziká pre žurnalistov napádajúcich Kremeľ a vládne úrady v krajine.
Politkovská sa narodila v roku 1958 do rodiny sovietskeho diplomata z Ukrajiny. Počas života, ale aj in memoriam sa stala laureátkou mnohých domácich i zahraničných ocenení.

Copyright ©TASR 2018

Tri roky po tom, čo sa dokrútila posledná, šiesta séria britského televízneho seriálu Panstvo Downton, vznikne pod rovnakým názvom aj celovečerný film. Podľa agentúry AP to oznámila produkčná spoločnosť Focus Features.
V snímke sa predstaví herci znázorňujúci všetky významné postavy rodiny Crawleyových. Scenáre k filmu, ktorý sa začne nakrúcať už v priebehu tohto leta, sa ujal tvorca seriálu Julian Fellowes. Réžie sa chopí Brian Percival, autor pilotného filmu, po ktorom nasledovala prváj séria.
Panstvo Downton patrí k najúspešnejším seriálom všetkých čias. Dej sa odohráva za vlády kráľa Juraja V. od roku 1912, kedy sa potopil Titanik, až do roku 1925.

Americká internetová spoločnosť Facebook nemieni na svojej sociálnej sieti mazať falošné správy. Podľa firmy by to bolo v rozpore so základnými princípmi slobody prejavu, informovala v piatok spravodajská stanica BBC. Firma uviedla, že príspevok považovaný za falošnú správu nebude zmazaný, ak nebude porušovať jej pravidlá. Dodala však, že bude také príspevky zobrazovať na nižších pozíciách.
"Umožníme je ľuďom zverejniť ako spôsob vyjadrenia, nebudeme ich však zobrazovať na čele vybraných príspevkov," uviedla hovorkyňa podniku. Počet prehratí príspevkov považovaných za falošné správy by sa tak mal podľa firmy znížiť o zhruba 80 percent.
Úloha facebooku pri šírení falošných správ sa podľa BBC dostala do centra pozornosti po tom, čo sa objavili dôkazy, že Rusko sa prostredníctvom tejto sociálnej siete snažilo ovplyvniť voliča v Spojených štátoch.
Facebook je najväčšou internetovou sociálnou sieťou na svete. Na konci tohto prvého štvrťroka mal po celom svete zhruba 2,2 miliardy užívateľov aktívnych aspoň raz mesačne.

Copyright © ČTK 2018