SLOVAK RADIO NEWS
Generálna riaditeľka Slovenského rozhlasu Miloslava Zemková očakáva vytýčenie prvého pojednávania v prípade neplatnosti zmluvy s firmou BSP Lawyer Partners , ktorá pre SRo vymáhala pohľadávky koncesionárskych poplatkov. Informovala o tom dnes Rozhlasovú radu. Zemková odstúpila od zmluvy s BSP LP 10. októbra a súčasne podala na súd žalobu pre porušenie zákona, ku ktorému malo prísť ešte pri podpise zmluvy bývalým generálnym riaditeľom Jaroslavom Rezníkom. Rozhlas informoval všetkých 45 okresných súdov na Slovensku o tom, že podal žalobu na určenie neplatnosti zmluvy. Ako dnes počas zasadnutia Rozhlasovej rady konštatovala Zemková, je na nich, či budú pokračovať v približne 74 tisíc žalobách podaných BSP LP na dlhujúcich koncesionárov SRo. SRo v celej veci komunikuje aj s ústavným súdom, prokuratúrou a s ďalšími inštitúciami. Podrobnosti o kauze však Zemková na rokovaní rady neuviedla. Počas súdneho konania, ktoré môže podľa nej trvať mesiace a aj rok, sa k nemu nechce bližšie vyjadrovať.
Na doterajší postup šéfky SRo už reagovali zástupcovia BSP LP a 8. novembra sa obrátili na Okresnú prokuratúru Bratislava I., aby prešetrila jej konanie. Ako sa uvádza v stanovisku predsedu predstavenstva BSP LP Daniela Paľka k podaniu, "BSP LP má dôvodné podozrenie, že riaditeľka SRo Miloslava Zemková spáchala trestný čin porušenia povinnosti pri správe cudzieho majetku." BSP LP trvá na tom, že zmluva s rozhlasom je platná a generálna riaditeľka rozhlasu Miloslava Zemková jej porušením bráni spoločnosti v činnosti. Spoločnosť chce, aby SRo zaplatil zmluvnú pokutu 98 miliónov korún. Zmluvu uzavrel s BSP LP ešte bývalý riaditeľ SRo Jaroslav Rezník.
Vedenie Slovenského rozhlasu chce do konca tohto mesiaca ukončiť všetky individuálne rozhovory s regionálnymi aj zahraničnými spravodajcami. Médiá o tom počas dnešného rokovania Rozhlasovej rady informoval programový riaditeľ SRo Ľuboš Machaj. "Uzatvoríme všetky vzájomné ešte neujasnené veci, ktoré sa týkajú regionálnych spravodajcov," konštatoval a doplnil, že od 1. januára by mala začať platiť nová koncepcia regionálneho vysielania. Podľa nej regionálni redaktori, ktorí v súčasnosti pracujú pre Rádio Slovensko ako aj pre štúdiá Rádia Regina v Bratislave, Banskej Bystrici a v Košiciach, budú patriť do jedného centra - centra spravodajstva SRo. Ako koncom októbra Rozhlasovú radu informovala riaditeľka centra spravodajstva SRo Anna Sámelová, redaktori, ktorí nepracujú pod štúdiami Rádia Regina, ale na samostatných postoch v regiónoch Slovenska dostali rovnakú ponuku - buď prejsť do interného stavu v Regine alebo spolupracovať externe ako živnostníci či ako voľní novinári. V prípade spravodajstva zo zahraničia chce SRo získavať informácie kombináciou viacerých foriem spolupráce - internej, externej, spoločnými vyslanými spravodajcami SRo a STV a z ďalších zdrojov. Zmeny v SRo súvisia podľa Machaja so snahou manažmentu SRo o vyrovnaný rozpočet verejnoprávneho rozhlasu na budúci rok.
"Ak máme predložiť vyrovnaný rozpočet, čo bola koncepcia projektu generálnej riaditeľky a aj záujem rady, musíme hľadať všetky možné efektívne zdroje," upozornil Machaj s tým, že SRo má viacero priorít, nielen spravodajstvo, ale napríklad i symfonický orchester, pôvodnú tvorbu či národnostné vysielanie. "Pre mňa je prioritou legislatívny rámec toho, čo má Slovenský rozhlas podľa zákona poskytovať poslucháčom a garantujem, že aj na základe tejto zmeny nepríde k zásadnému útlmu ani jednej z týchto činností, ktorá je definovaná zákonom," povedal. Podľa Machaja sa v SRo nemôže stať to, čo sa stalo v STV, kde počas úsporných opatrení "úplne zamrzla" pôvodná tvorba.
SRo má na tento rok plánovanú stratu približne 203 miliónov korún. Za prvých deväť mesiacov dosiahla strata približne 166 miliónov korún, z čoho 26 miliónov tvoria odpisy pohľadávok voči Rádiu Rock FM a ďalším subjektom v likvidácii. Čistá strata SRo ku koncu tretieho štvrťroka tak dosahovala 140 miliónov korún. Generálna riaditeľka očakáva, že do konca roka SRo plánovanú stratu neprekročí. Na budúci rok pripravuje vedenie SRo vyrovnaný rozpočet, čo si však vyžiada úspory približne 200 miliónov korún. Zmeniť situáciu SRo by pomohol nový zákon o koncesiách.
Celková hodnota osláv 80. výročia začiatku rozhlasového vysielania na Slovensku dosiahla sumu 4,343 034 milióna korún, Rozhlasovú radu o tom na jej dnešnom rokovaní informovala generálna riaditeľka SRo Miloslava Zemková. Na oslavy začiatku pravidelného vysielania rozhlasu z Bratislavy, ktoré vyvrcholili 19. októbra, išlo z rozpočtov SRo a spoločnosti Media SRo, ktorá je dcérskou spoločnosťou rozhlasu, spolu 2,360 170 milióna korún. Zvyšné náklady vo výške 1,982 864 milióna korún vykryl rozhlas cez mediálne spolupráce, bartre.
Väčšia časť nákladov - približne 1,315 milióna korún sa použila na prípravu výstavy o histórii Slovenského rozhlasu, ktorú rozhlas sprístupnil pre verejnosť vo svojom sídle na päť rokov. Expozícia umiestnená vo foyer tzv. obrátenej pyramídy je jeho majetkom a okrem iného ju podľa Zemkovej ako študijný materiál využívajú i školy. Významnú položku - približne 209-tisíc korún tvorili aj náklady na slávnostný galakoncert, ktorý sa konal 19. októbra. Na reklamné a pamätné predmety, plagáty, vydanie knihy k jubileu či na ceny do rozhlasových súťaží a na ďalšie materiálne náklady sa minulo približne 834-tisíc korún. V rámci výročia SRo sa tiež hradil nájom v bratislavskom hoteli Tatra, kde rozhlas privítal účastníkov 23 delegácií z verejnoprávnych rozhlasov. Medzi položkami, ktoré rozhlas neplatil zo svojho rozpočtu, je napríklad aj inzercia či pohostenie na slávnostnej recepcii. K jubileu mu napríklad Slovenská národná galéria bezodplatne požičala výstavu, formou bartra rozhlas získal aj kvetinovú výzdobu či darčekové predmety ako štýlové stolové rádioprijímače a ďalšie.